„TOPKA“ PŘEDSTAVILA VOLEBNÍ PROGRAM (PŘEDVOLEBNÍ GLOSÁŘ)

0

Zápis do městské kroniky si vysloužila turnovská organizace TOP 09 ve čtvrtek 9. září. Uspořádat představení volebního programu formou tiskové konference, to tu ještě nebylo. „Chtěli jsme vyzkoušet novou formu komunikace s veřejností prostřednictvím médií. Pokud se pamatuji, formou standardní tiskové konference to ještě v Turnově nikdo nevyzkoušel,“ uvedl na úvod setkání předseda místní organizace René Brož. Není posláním tohoto textu čtenáře podrobně seznamovat s programem „strany nových tváří a nových řešení“, jak místní „topka“ svůj program nazvala. Jde nám spíše o přiblížení některých témat na pozadí jednoho konkrétního programu a pojmenování shod či neshod s jinými stranami, které budou v polovině října usilovat o totéž: Co nejlépe uspět ve volbách!

Jak na tiskové besedě zaznělo, chce místní TOP 09 nabízet konkrétní a neotřelá řešení, obecných frází prý již bylo dost. Je skutečností, že jejich volební program moc frází nenabízí, některé nápady budou možná pro obyvatele města kontroverzní, jiné mohou být přijaty s nadšením. (Kritika obecných proklamací v předvolebních materiálech zaznívá vždy, skutečnost bývává jiná…)

Turnovská TOP 09 se hlásí k programu dalšího nezadlužování města, zbylý městský majetek chce prodávat pouze uvážlivě, všechna výběrová řízení organizovaná městem by měla být transparentní a informace o průběhu řízení mají být zveřejňovány průběžně. – Zde nic nového, v podobném duchu jsou i ostatní předvolební programy.

 

Místní „topka“ odmítá variantu dálnice R35 v tunelu pod Výšinkou, když se ale zeptáte, jestli se její představitelé spíš přiklánějí k jižní nebo severní variantě, jednoznačnou odpověď nedostanete. Tato strana také odmítá léta připravovanou stavbu odlehčovací komunikace z autobusového nádraží do Žižkovy ulice, která má odlehčit centru města, zejména Hluboké ulici a náměstí, její představitelé chtějí hledat jiné řešení, případně i zachovat současný stav (zde jdou do přímého rozporu s ODS a Nezávislým blokem a přiklánějí se k Turnovské koalici).

 

Co se týká samotných médií, chtějí představitelé TOP 09 podporovat místní média, současně ale navrhují vydávat Radniční zpravodaj do schránek obyvatel města (periodicita podle potřeby). Signály, že i některé další turnovské volební subjekty volají po Radničním zpravodaji, nelze přehlédnout…

 

Projekt přesunu městského úřadu do bývalého domova mládeže ve Skálově ulici turnovská „topka“ nepovažuje za prioritní, protože do stávajících budov se investovalo hodně peněz (zde opět rozpor s ODS a Nezávislým blokem). Z dalších bodů programu zaujme zájem na obnově dětského oddělení v nemocnici (opět i Turnovská koalice) a důraz na vznik „městské“ nemocniční lékárny. Současný systém likvidace komunálních odpadů od občanů považuje „topka“ za diskriminační – někdo má jednu popelnici na šest lidí, jiný pro dva (tady lze jen souhlasit, v tomto směru je systém nastaven špatně a je těžko obhajitelný).

 

Co bude zajímat rodiče dětí v Turnově II – zřízení úplné základní školy (1. – 9. ročník) není příliš reálné kvůli vysokým nákladům, podle představitelů TOP 09 by se měla současná budova prvního stupně ZŠ v Alešově ulici přestavět na multifunkční objekt. (Zde bude zajímavé sledovat názor zejména ODS a Nezávislého bloku, i Turnovská koalice spíše vznik plnohodnotné základní školy u nádraží, resp. výměnu školních budov stále podporuje.) Že děti od nádraží úplně zbytečně chodí přes celé město (nebo je rodiče vozí auty) je desetiletí neřešený problém a asi se to nezmění. Nejsou peníze a pro zase tolik zastupitelů, resp. stran to asi nebude priorita!

 

Turnovská TOP 09 chce co nejrychleji zahájit výstavbu sportovně rekreačního areálu v Maškově zahradě a současně přírodního areálu v údolí Dolánek (tady jde o průnik všech volebních programů – všechny strany chtějí nějaký přírodní návrat do Dolánek, bude to patrně jedna z priorit nového vedení města). V oblasti cestovního ruchu jistě zaujme myšlenka na zřízení organizace, která by sdružovala infocentrum, synagogu a hrad Valdštejn do jednoho subjektu. (O tom se občas v kuloárech mluvívá, přichází nyní ta správná doba?)

 

„Jsme připraveni otevřeně pojmenovávat i nepříjemné problémy a nabízet řešení,“ píše se v závěru programu. Předseda René Brož k tomu ještě dodal, že se po volbách zcela jistě nehodlají podílet na koalici s KSČM a ČSSD a nejspíš ani s Věcmi veřejnými.

Kdo tedy a s kým? Vše rozhodnou voliči, oni rozdají karty v podobě mandátů. Turnovské zastupitelstvo má 27 členů, nadpoloviční většina je 14 zastupitelů. Kandiduje osm subjektů: ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, Nezávislý blok, ODS, TOP 09, Turnovská koalice a Věci veřejné (kandidátní listiny ZDE). Lze předpokládat, že nová koalice, která by disponovala alespoň těsnou většinou, se bude skládat nejméně ze tří (čtyř) stran. Zatím se jako logická jeví koalice ODS, Nezávislý blok, TOP 09 a KDU-ČSL. Možná je ale pro částečnou názorovou blízkost i koalice TOP 09, Turnovská koalice (+ KDU-ČSL, Věci veřejné?). Ale to už jsou opravdu pouhé spekulace…

 

Pavel Charousek

 

A informace z tiskové besedy poslední a ne úplně související s volbami: V pondělí 27. září můžete od 16.00 hodin v sále ZUŠ na náměstí Českého ráje besedovat s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. V době krácení sociálních dávek, mateřských a dalších podpor, to může být beseda velmi zajímavá.

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.