BLAMÁŽ. TENTOKRÁT NE V TURNOVĚ, ALE V BRUSELU

0

(Pozor: důležitá aktualizace)Nebudu zde hodnotit nový umělecký hit – plastiku ENTROPA Davida Černého v Bruselu, protože jsem ji neviděl, ale budu hodnotit blamáž, do které kontroverzní umělec přivedl tentokrát ne turnovské radní, ale pracovníky naší vládní administrativy. Rozumím tomu tak, že mu od ní byly poskytnuty nemalé finanční prostředky (potažmo tedy od všech našich daňových poplatníků, byť větší část nákladů prý byla hrazena sponzorsky), aby je rozdělil mezi 27 evropských umělců, kteří měli na plastice zpodobnit každý svou zemi „sedmadvacítky“.

Kontroverzní umělec však zvolil osvědčenou „českou“ cestu, tolik typickou pro naši dobu: Zakázku nerozdělil mezi sedmadvacet evropských umělců, ale plastiku vytvořil bez vědomí úřadů sám a po svém.

David Černý se nechal slyšet, že tvoří hlavně proto, že se lidé nechávají rádi od něho urážet, já bych k tomu dodal, že i tohle patří k umění, takových i velmi slavných umělců je celá řada, ale je jen málo těch, kteří jsou přitom tak „mazaní“ a nechají si za ty urážky tak skvěle zaplatit…

Petr Kučera
p.kuczera@centrum.cz

Pozn. vydavatele TvA: Pražský „kontroverzní“ sochař David Černý vytvořil jako jednu z upoutávek českého předsednictví EU plastiku, která je umístěna v bruselském sídle. Jednotlivé země jsou zde ztvárněny osobitým způsobem. Bulharsko jako turecký záchod, Německo se sítí dálnic vzdáleně připomínající hákový kříž, některé výjevy jsou i vtipné, jako například čůrající Estonci na ruských hranicích, nebo Rakousko s věžemi jaderné elektrárny… Od řady zemí to ale Česko pěkně schytává, někteří se cítí pobouřeni, v Bulharsku se situace řeší na diplomatické úrovni.
V Turnově tento sochař navrhl realizaci tzv. růžové housenky, která má oživit průčelí nového kulturního domu Střelnice. Zastupitelé realizaci těsnou většinou jednoho hlasu v prosinci 2007 schválili, načež Černý zakázal jakoukoli obrazovou mediální prezentaci svého díla s odkazem na autorská práva (byť bychom to dodržet nemuseli, protože obrázek již zveřejnil deník MFDnes s odkazem na veřejný zájem, stále platí daný slib, že bez souhlasu autora se na TvA maketa díla v plné „kráse“ neobjeví). Housenka byla poté alespoň k vidění v prostorách KC Střelnice. Cena za její realizaci se nyní pohybuje nejméně kolem pěti milionů korun. K housence se již vyjadřovali také památkáři. Ti s umístěním souhlasili, jen ale nesmí svítit trvale, pouze při některých akcích (v čele housenky má být velká televizní obrazovka a samotná housenka různě bliká).

AKTUALIZACE:

Realizace díla v Turnově má proběhnout částečně z veřejných prostředků. V návrhu rozpočtu města na rok 2009 má být vyčleněna částka ve výši 200 tisíc korun jako základ sbírky, do které budou moci přispívat organizace, firmy i jednotlivci. Rozpočet města budou zastupitelé schvalovat na svém zasedání 29. ledna. Více ZDE.

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.