CO SI ČTENÁŘI TURNOVSKÉ KNIHOVNY AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PŮJČUJÍ?

0

Největší zájem mají čtenáři o českou literaturu. Na vrcholu žebříčku oblíbenosti se tak objevují Alena Mornštajnová, Hana Marie Körnerová, Karin Lednická, Michaela Klevisová, Jarmila Pospíšilová nebo Patrik Hartl. Pozadu nezůstávají ani slovenští autoři, u žen je velmi oblíbená Katarína Gillerová a Táňa Keleová-Vasilková, u mužů například autor detektivek Dominik Dán.

A na co si nejdéle počkáte? Většinou na novinky. Nejvíce rezervací má nyní Bílá voda od Kateřiny Tučkové, na kterou je kolem třiceti čekatelů. Následuje poslední román Patrika Hartla 15 roků lásky a Šikmý kostel od Karin Lednické. Pár měsíců budou vaši trpělivost zkoušet také Prokletý kraj (Michaela Klevisová), Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie (Karin Lednická), Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal? (Tomáš Etzler) a novinky od autorů, jako jsou Julie Caplin (romány pro ženy), Robert Bryndza (detektivky) nebo Vlastimil Vondruška (historické detektivky).

Čtenáři, kteří cílí na populárně-naučnou literaturu, si tento rok nejčastěji vypůjčili tyto tituly: Rakoncaj – Měl jsem kliku (Miloň Jasanský a Josef Rakoncaj), Co dala i vzala Jizera – aneb – Paleta laskavých přepeřských obrázků (Vladimír Burjánek) a Zapomenuté kouty Jizerských hor (Petr Záděra). Hned u prvních zájemců je samozřejmě také kniha Turnov vydaná k výročí města.

Zapomenout nesmíme ani na dětské čtenáře. Kromě osvědčené klasiky, jako jsou Krteček, prasátko Peppa nebo Tlapková patrola, se stala také velmi oblíbenou sérií Dům myšek (Karina Schaapman). Nejvíce natěšené jsou děti na poslední díl s názvem Muzeum. Další autor pro nejmenší, který stojí za zmínku, je Petr Horáček, jehož nejčtenější pohádkou je Papuchalk Petr.

Ani mládež nezůstává s návštěvností knihovny pozadu, co do oblíbenosti aktuálně vede u těch nejstarších komiksová série Srdcerváči (LGBT tematika). Mladší děti rádi čtou komiksovou sérii Amulet, která spadá do populárního žánru fantasy. Sázka na jistotu je pak u dětí série Ztřeštěný dům na stromě – minulý rok vyšel už osmý díl. Oblíbený je zejména u dětí, co jinak moc číst nechtějí, stejně tak u nich dlouhodobě vede i Deník malého poseroutky.
Markéta Randáková, Městská knihovna A. Marka, Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.