FOTOOHLÉDNUTÍ ZA ŽLUTOMODRÝM KOCOUREM 2022

0

(Aktualizováno) Mezi dvacítkou představení 26. ročníku druhé největší přehlídky amatérského divadla v republice dominovaly z pohledu postupu na prestižní národní přehlídky místní soubory. Přehlídka se od letošního roku přejmenovala na Žlutomodrý kocour a podle pořadatelů ponese tento název tak dlouho, dokud nebude Ukrajina zase svobodná. Divadelní festival, který se v turnovském divadle a v sále KC Střelnice uskutečnil od čtvrtka 7. do neděle 10. dubna i letos navštívily stovky diváků. Nad místními dominovali ti, kteří se sem za kvalitními vystoupeními, atmosférou a případně i za náměty a nápady sjeli z celé republiky.
Žlutomodrý kocour je současně i postupovou přehlídkou na Mladou scénu v Ústí nad Orlicí, Šrámkův Písek a Divadelní Piknik Volyně.

V rámci festivalu probíhají tvůrčí herecké dílny, letos pod vedením Franka Weisseho z Německa

Notdis: Kresby z Ještědí

A právě tady se naplno projevila skutečnost, že Turnov je opravdu kulturním a divadelním městem. Na Šrámkův Písek doporučuje odborná porota inscenace divadel D.R.E.D., OJEBAD a turnovského NOTDIS! Na Divadelní piknik ve Volyni byly doporučeny inscenace TURNOVSKÉHO DIVADELNÍHO STUDIA a spolku HRRR! Na Mladou scénu doporučuje porota inscenaci divadla NOTDIS! – Toto studentské divadelní uskupení volně navazuje na úspěšný dětský a studentský soubor Kámoš Drámoš ZUŠ Turnov.
Divadelní soubor Notdis (Nová turnovská divadelní scéna) uvedl nedávno divadelní hru Barbora: Kresby z Ještědí, která je dramatizací povídky Karoliny Světlé Nebožka Barbora. Jedná se o vůbec první dramatizaci této povídky, která kdy byla na divadle uvedena a předznamenává další směřování souboru – nacházení inspirace v literatuře 19. století a její předávání divákovi moderním jazykem. Představení je dialogem dvou herců, studentů činoherního herectví na pražské DAMU – Viktorie Hrachovcové a Vojtěcha Franců. Představení už má za sebou první vavříny z republikových přehlídek, ta turnovská tuto skutečnost jen potvrdila.

Jak uvádějí pořadatelé na svých stránkách, velké poděkování zaslouží Podkrkonošský symfonický orchestr vedený turnovským hudebním skladatelem Martinem Hyblerem za hudebně brilantní vystoupení při pátečním slavnostním zahájení, ve kterém českou i ukrajinskou hymnu zazpívala sopranistka Divadla F. X. Šaldy v Liberci Věra Poláchová. Více najdete na http://festival-modry-kocour.cz.

Aktualizace
Pohled ředitele divadelního festivalu Mario Kubaše:
Přes všechny problémy, které se vynořily na poslední chvíli kvůli situaci na Ukrajině, se nám podařilo, myslím, připravit výjimečný zahajovací večer. Obrovský dík patří Martinovi Hyblerovi a Podkrkonošskému symfonickému orchestru. Na atmosféru večera, na tu semknutost, budu ještě dlouho vzpomínat…
Co je zajímavé: Možná začíná nová epocha turnovského divadla, na přehlídce byla čtyři představení, úspěšné nominace na celostátní přehlídky. A to musím zdůraznit, že konkurence je opravdu velká. Jezdí sem skvělé soubory z celé České republiky. Dokonce se najdou i tací, kteří sem naopak hrát nejezdí, protože se bojí, že by neobstáli.
Zaujal mě velký zájem o školní představení. Žlutomodrý kocour vyprodal v pátek dopoledne takřka dvakrát divadlo. Organizátoři jsou rádi, že turnovské školy ukázaly, že je situace na Ukrajině zajímá.
O termínu příštího Žlutomodrého kocoura se v tuto chvíli jedná. Možná se vrátí opět do únorového času, zrovna tak není jasné, zda se vrátí k původnímu názvu Modrý kocour, záležet bude na situaci na Ukrajině.

Divadelní dílna…

Notdis

Notdis: studenti DAMU Viktorie Hrachovcová a Vojtěch Franců, který pochází z Turnova, je mj. absolventem zdejšího gymnázia, paralelně studoval hereckou konzervatoř v Brně, nyní je studentem DAMU v Praze

Slavnostní zahájení Žlutomodrého kocoura tradičně obstaral ředitel festivalu Mario Kubaš. Ten ve svém vystoupení připomněl všechny zásadní válečné konflikty poslední doby, ve kterých umírali civilisté – genocidu ve Rwandě, bývalou Jugoslávii, Čečensko, Sýrii, Afghánistán a dnes Ukrajinu. Děláme pro trpící opravdu všechno, co můžeme? Starosta Turnova Tomáš Hocke při následném společném vystoupení kromě toho, že účastníkům festivalu popřál pěkný pobyt v našem městě, požádal všechny o trpělivost a o pomoc utečencům z Ukrajiny.

PSO – českou i ukrajinskou hymnu zazpívala sopranistka Divadla F. X. Šaldy v Liberci Věra Poláchová

Společně s PSO vystoupilo i renomované Dvořákovo kvarteto

Martin Hybler srozumitelným gestem děkuje muzikantům z PSO (Podkrkonošského symfonického orchestru)

Na letošním Žlutomodrém kocourovi vystoupil s divadelní hrou o životě básníka Václava Hraběte také soubor s názvem Underground Turnov.

Poslední představení celé přehlídky patřilo turnovskému souboru Společnost bloumající veřejnosti s představením Záblesk. Jedná se o vtipnou grotesku milostného trojúhelníku nevidomých…

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.