ZÁCHYTKA ZAČNE V LIBERCI ZKUŠEBNĚ FUNGOVAT 3. PROSINCE

0

V Krajské nemocnici Liberec, a. s., se ve čtvrtek 29. listopadu uskutečnilo v přítomnosti vedení liberecké nemocnice, zástupců akcionářů, Krajského ředitelství  Policie  ČR  a Městské policie Liberec slavností otevření Záchytné stanice KNL, a. s. Symbolickou slavnostní pásku přestřihli náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví, tělovýchovu a sport Zuzana Kocumová a generální ředitel KNL Jiří Veselka. Zkušební provoz proběhne od 3. do 21. prosince, standardní provoz bude zahájen 31. prosince.

„Je jen dobře, že kraj tuto záchytku ve spolupráci s nemocnicí zřídil. Uleví se normálním pacientům  a zejména personálu v ostatních nemocnicích. Děkuji předchozímu radnímu MUDr. Pavlu Novákovi, že se o obnovení tohoto potřebného zařízení, které bylo zrušeno koncem roku 2000, zasloužil,“ řekla náměstkyně hejtmana. „Zejména agresivní jedinci narušovali chod ambulancí nemocnic natolik, že se sestřičky nemohly věnovat své práci,“ doplnil generální ředitel.

Záchytná stanice vznikla přestavbou bývalého plicního oddělení (budova I). Zřízení záchytné stanice vyšlo libereckou nemocnici na zhruba pět milionů korun, z toho 90 % této částky zaplatila nemocnice z vlastních zdrojů. Zbylých 10 % částky, které se použily na vybavení stanice, zaplatil Liberecký kraj.

Záchytná stanice s kapacitou 10 lůžek bude zajišťovat pobyty pro klienty intoxikované alkoholem nebo jinou psychoaktivní látkou ze spádového území Krajské nemocnice Liberec, a. s., Panochovy nemocnice Turnov s. r. o. a Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o. (přes léto pak i z Frýdlantska). Není totiž reálné transportovat intoxikované klienty z větší vzdálenosti.

Za jednu noc na záchytné stanici zaplatí klient 3.500 korun. Navíc je povinen uhradit náklady na toxikologické vyšetření krve k průkazu intoxikace dle platného ceníku zdravotních výkonů nehrazených ze zdravotního pojištění.
Provoz záchytky bude financován Libereckým krajem, který zatím rozděloval mezi jednotlivé nemocnice na péči o opilce 5 milionů korun. Liberecká nemocnice nyní obdrží součet dotací za Turnovsko, Jablonecko a Liberecko, pro jehož spádovou oblast bude záchytka fungovat.

Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje, jiri.langer@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.