GLOSA: METROPOLITNÍ OPERA I V TURNOVĚ?

0

Turnov se může pochlubit velkým zázemím hudbymilovného publika. Turnovské hudební večery mají dlouholetou tradici, ve městě úspěšně vystupují pěvecké sbory, umělecká hudební škola vychovává nové talenty, které na různých vystoupeních prokazují svůj vroucí vztah k hudbě, především klasické. Nejnovějším „hitem“ v oblasti klasického hudebního umění se nyní v naší vlasti staly přímé přenosy z představení Metropolitní opery v New Yorku. Tyto přenosy se uskutečňují vždy v sobotu v některých vybraných kinech, a to nejen v Praze a Brně, ale i ve městech srovnatelných velikostí s Turnovem, jako třeba v Žatci.

Dokonce i v tak malém městě jako je Chotěboř se kulturní činitelé společně s místními podnikateli rozhodli zprostředkovat svým občanům tuhle nejnovější lahůdku.

Turnovští si nanejvýš mohou zajet podívat se na takový přenos do Jablonce nad Nisou, který je nejblíže, ale vzhledem k tomu, že představení končí obvykle až těsně před půlnocí, není pak návrat zpátky domů zrovna nejsnadnější.

 

Vzhledem k tomu, že Turnov disponuje luxusním kinem i s prostorným bufetem (přestávky v Met jsou dlouhé) byl by to pro leckoho jedinečný zážitek, jak strávit sobotní večer a v hezkém prostředí si vychutnat pěvecké a herecké umění předních hvězd světového operního nebe.

 

Kdyby se kulturní činitelé ve městě chopili iniciativy a spolu s místními podnikateli vysondovali, jak tyto přenosy uskutečnit i u nás, myslím, že mnoho lidí by jim bylo vděčno. Koneckonců, když to šlo v Chotěboři, proč by to nešlo v Turnově?

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

 

Pozn.: Tuto glosu doplňuje ilustrační snímek, který byl pořízen také na opeře. Ne však v té za oceánem, ale v turnovské Střelnici: operu Viléma Blodka „V studni“ nacvičili žáci zdejší ZUŠ pod vedením manželů Lédlových. Premiéra byla 17. června 2009, její repríza se uskuteční na Střelnici ve středu 3. března…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.