O nutnosti přístavby turnovské nemocnice – rozšíření oddělení ARO a vzniku centrálního příjmu – se hovoří již od konce 90. let minulého století. Zdejší nemocnice prochází postupnými změnami, které výrazně nastartovaly po začlenění pod Krajskou nemocnici Liberec (KNL). Nyní přijde na řadu přístavba mezi dnešním ambulantním traktem a vlastním objektem nemocnice. Za 156 milionů korun zde vznikne nový urgentní příjem, rozšíří se oddělení intenzivní péče a provoz IBD, což je Centrum péče o pacienty s nespecifickými středními záněty, které je jediné v Libereckém kraji. Zakázku ve výběrovém řízení získala firma Marhold z Pardubic.
„Od této dostavby si slibujeme především zlepšení komfortu pro pacienty, protože nebudou přijímáni od zdravotnické záchranné služby na několika různých místech, ať už na chirurgické nebo na interní ambulanci, ale budou přijímáni pouze na jednom místě, a to je urgentní příjem. Stejně tak projdou modernizací jednotka intenzivní péče a prostory IBD Centra, kde vznikne další operační sál a zázemí pro pacienty. Stavební práce začnou po prázdninách, probíhat budou dva roky,“ shrnul v úterý 6. srpna na tiskové konferenci přímo na místě budoucí stavby lékařský ředitel KNL Tomáš Roubíček.
Jak doplnil lékařský náměstek pro provoz turnovské nemocnice Martin Hrubý, celá akce byla původně vyvolaná potřebou rozšířit plochu jednotky intenzivní péče, protože ta prostě nevyhovuje dnešním požadavkům. „My jsme doslova a do písmene několik desítek let studovali nejrůznější varianty, kde tuto jednotku umístit, eventuálně, jak ji rozšířit. Bylo ve hře několik možností, nakonec se jedná o řešení, které významně pomůže oddělení ARO, IBD centru a konečně také budeme mít k dispozici centrální příjem,“ hodnotí Hrubý. Jak dodal, i takto malá nemocnice svou rostoucí specializací vyžaduje další prostory a další techniku a pro tu potřebuje zázemí. Rozšířená jednotka intenzivní péče, která bude nově mít devět míst, bude fungovat jako tzv. multioborová a bude zajišťovat intenzivní péči jak pro chirurgické, tak pro interní obory, což v současné době není možné.
Kromě stavebního ruchu v první fázi stavby nebude provoz nemocnice nijak omezen, k tomu dojde až při samotném napojení na stávající prostory. I proto budou stavební práce probíhat po dvě stavební sezony.
Lena Mlejnková, starostka Semil a současně předsedkyně dozorčí rady KNL, zdůraznila, že k významné modernizaci turnovské nemocnice dochází současně s výstavbou Centra urgentní medicíny v Liberci. Do budoucna se chystají také větší investiční akce v nemocnici ve Frýdlantu. Navíc ocenila, že vysoutěžená cena za stavební práce v Turnově je výrazně nižší, než bylo původně odhadováno.
Starosta Turnova Tomáš Hocke připomněl, že intenzivní příprava této přístavby probíhá od roku 2016, proto je na místě poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli. Jeho prosazení nebylo jednouché, pro turnovskou nemocnici to přináší velký posun, už třeba proto, že pacienti se ohlásí na centrálním příjmu a už nebudou muset bloudit nemocnicí a hledat ambulanci nebo příslušné oddělení. Vše navíc volně navazuje na právě rozšířenou a zrekonstruovanou sousední zdravotnickou školu.
„Připomínám, že nová akcionářská dohoda hovoří o příplatkové povinnosti do roku 2030. Pro Turnov to znamená navýšení ze 7,4 milionů na 8 milionů Kč ročně, čímž dáváme najevo sounáležitost mezi nemocničními zařízeními v našem kraji. I při současné miliardové stavbě v Liberci nesmíme zapomínat na rozvoj ostatních zdravotnických zařízení. Kdyby nefungovaly nemocnice v Turnově nebo ve Frýdlantě, tak by to znamenalo zásadní přetížení nemocnice v Liberci,“ doplnil Hocke.
V budoucnu se ještě uvažuje o samostatné přístavbě lůžkové části, řešit se bude i objekt bývalého dětského oddělení, který v areálu nemocnice zůstává jako jediný v původním stavu. „Způsobů jeho využití je více. Jednu dobu jsme uvažovali, jestli ho dokonce nepronajmout nějakému jinému zdravotnickému subjektu, od toho jsme pak ustoupili. Další možností je přestavba na bytový dům pro zdravotníky. Nyní je ale možné, že v rámci současné přístavby nemocnice sem budeme muset přemístit některé pracoviště, takže diskuze o smysluplném využití tohoto objektu bych nechal na další roky,“ uzavřel Tomáš Hocke, který je mj. členem dozorčí rady KNL.
Nemocnice v Turnově je jednou ze tří, jež patří do akciové společnosti Krajská nemocnice Liberec. Loni bylo v Turnově hospitalizováno přes 6 400 pacientů, lékaři provedli přes 2 300 operačních zákroků a ambulantních ošetření přes 61 tisíc. Nemocnice disponuje 162 lůžky, z toho 126 je akutních. Loňské hospodaření turnovské nemocnice skončilo podle ČTK v zisku 24 milionů korun.