CVIČENÍ: ÚNIK AMONIAKU NA ZIMNÍM STADIONU

0

V pátek 23. března dopoledne se na Zimním stadionu Ludvíka Koška v Turnově konalo rozsáhlé cvičení Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Na ledě zrovna v rámci hodiny tělesné výchovy bruslili studenti turnovské „hotelovky“, když byl nahlášen simulovaný únik amoniaku (čpavku) z chladicího zařízení. A protože jde o událost, kdy jsou ohroženy lidské životy, musela proběhnout rychlá evakuace osob z vnitřku stadionu. Učitelé ale jednoho studenta „postrádali“. Jak postupně přijížděly jednotky hasičů, vyrazily jednotlivé zásahové dvojice v plynových maskách na prohlídku stadionu. Hledaná osoba, v tomto případě figurína, byla nalezena „v bezvědomí“ v jedné z šaten. Hasiči poskytli první pomoc a „zraněného“ vynesli na nosítkách ven ze stadionu. Vše tedy dopadlo dobře a doufejme, že stejné by to bylo i v případě ostrého zásahu.

Evakuace studentů…

…ven před stadion

„Hlavním cílem bylo procvičit spolupráci jednotek požární ochrany, městské policie a pracovníků objektu zimního stadionu při úniku amoniaku do ovzduší,“ uvedl velitel turnovských profesionálních hasičů Jakub Otmar, který byl současně i velitelem cvičení. To bylo rozděleno do tří etap. V první byla sledována co nejrychlejší evakuace lidí ze stadionu, další byla záchrana osob uvízlých uvnitř a třetí zastavení úniku amoniaku ve strojovně stadionu. „Při ostrém zásahu by to probíhalo podobně, jen by ještě proběhlo vyrozumění obyvatel pomocí krizového hlášení rozhlasu či za pomoci mobilních amplionů. S výsledkem cvičení můžeme být spokojeni, chtěli jsme hlavně vyzkoušet koordinaci s pracovníky stadionu, což proběhlo výborně. Dále jsme si vyzkoušeli nasazení deflektorů, což je takový vodní vějíř, který zamezí agresivnímu úniku amoniaku do ovzduší. I to se nám povedlo,“ doplnil Otmar.

Cvičení se zúčastnili profesionální hasiči z Turnova a Liberce, poloprofesionální městská jednotka a dobrovolní hasiči z Karlovic. Především s koordinací dopravy pomáhali strážníci městské policie.

První pomoc „zraněnému“…

…a jeho evakuace ze zamořených prostor

Na eliminaci amoniaku hasiči použili deflektor (vodní vějíř)

Kolem stadionu si hasiči postupně vytvořili profesionální zázemí

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.