PÁTEČNÍ TRHY NA NÁMĚSTÍ (DÍL II.): VYJÁDŘENÍ JEDNOHO Z PRODEJCŮ

0

Vážená redakce, vážení občané Turnova, každý pátek k vám na farmářský trh jezdíme prodávat čerstvé krůtí maso z naší rodinné farmy. V pátek 3. prosince se nám dostal do ruky výtisk novin Turnovska v akci. S údivem jsme si přečetli článek „Páteční trhy na náměstí. Jaké je chceme?“ (viz ZDE). Každé páteční dopoledne obsloužíme několik stovek spokojených zákazníků, ale z tohoto článku musí nezúčastněný čtenář nabýt dojmu, že na trhu prodáváme závadné maso a uzeninu v otřesných podmínkách parkoviště na Dálném východě. Moc nás mrzí, že si autor článku neověřil informace, které získal od místních obchodníků a nepřišel se zeptat na názor náš a názor lidí, kteří k nám chodí nakupovat. Chápeme, že jsou názory PRO a PROTI, ale tento článek z většiny zastává názor, že jsou trhy špatné.

Náš prodejní stánek podléhá úplně stejným hygienickým požadavkům, jaké jsou kladeny na prodej masa v kamenných obchodech. Celý náš provoz včetně prodejního stánku podléhá systému kontroly HACCP. Díky iniciativě některých místních obchodníků u nás byla přímo na tržišti již dvakrát během našeho půlročního působení provedena veterinární kontrola. Neshledala žádné nedostatky. Veškeré výsledky veterinárních auditů, kontrol a veterinárních vyšetření vám můžeme na požádání předložit.

Naše rodina se chovu krůt věnuje již 20 let. Patříme mezi drobné chovatele. Nikdy nebylo naším cílem objíždět farmářská tržiště. Chtěli jsme se věnovat práci na farmě a maso dodávat do velkoobchodů a řezníkům do jejich obchodů. Obchodníci dali, bohužel, přednost levnému a nekvalitnímu masu z ciziny, které nepodléhá přísným českým veterinárním a hygienickým kontrolám. Takže si v obchodech s drůbežím masem kupujete nekvalitní drůbeží maso z Polska a v restauracích si pochutnáváte na mraženém kuřecím mase z Brazílie. Čeští farmáři se tak dostali do bezvýchodné situace a řada z nich svoji činnost ukončila. Proto jsme všichni uvítali vznik farmářských trhů, které nám umožní dostat se přímo k zákazníkovi. Kdyby obchodníci prodávali kvalitní výrobky od českých farmářů, nemusely farmářské trhy vznikat a farmáři se mohli věnovat své práci.

 

S naším prodejním stánkem navštěvujeme několik farmářských trhů v okolí. Nikde jsme se však nesetkali s takovou vlnou odporu, jako je tomu v Turnově. Bohužel nevíme, kdo za touto iniciativou stojí, rádi bychom se s tímto člověkem seznámili. Všude je naprosto běžné, že se trhy konají na hlavním náměstí kolem kašen a jiných pamětihodností. Tak tomu je od pradávna. Většina z vás jistě navštívila trh v Jičíně, kde nikomu nevadí, že se srdce turistického centra Českého ráje jednou v týdnu na pár hodin promění v tržiště. Rovněž je všude úplně normální, že prodejci parkují svá auta u svých stánků na „pochůzné“ ploše náměstí. Jak jinak by dostávali zboží do svých stánků? Také nás zaráží, že jsme pro turnovské obchodníky „nekalou konkurencí“. Opravdu nevíme, co je na našem pátečním pětihodinovém působení nekalého. Daleko větší konkurencí jsou pro ně supermarkety, které také městu neodvádějí žádné daně a mají otevřeno sedm dní v týdnu. Pokud mají někteří místní obchodníci problémy s prodejem, asi bude chyba někde jinde. Určitě za to nemůžeme my. Možná by pomohlo, kdyby se více věnovali svému obchodu, a na nás neustále neposílali kontroly a nesnažili se nás u všech pošpinit. Není tohle „nekalá konkurence“?

 

Myslíme si, že by si radnice zasloužila trochu vděčnosti za to, že v Turnově farmářské tržiště zřídila, a ne takovou vlnu kritiky, za kterou stojí zájem jedné skupiny občanů. Vážení občané Turnova, přejeme vám příjemné prožití vánočních svátků, hodně zdraví a štěstí v novém roce. Pevně doufáme, že se v příštím roce opět na tržišti potkáme.

 

Kořínkovi, FARMA NOVÝ DVŮR

Iva.Korinkova@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.