TURNOVŠTÍ POLOPROFESIONÁLNÍ HASIČI OSLAVILI DESET LET ČINNOSTI

0

Ve středu 9. listopadu odpoledne proběhla v sídle Sboru hasičů města Turnova v „hasičárně“ v Daliměřicích malá slavnost. Jednotka poloprofesionálních hasičů slavila desetiletí své činnosti. A byla to oslava stylová – do výbavy hasiči získali nové vozidlo, za které by se nemusela stydět žádná profesionální jednotka. Pořízení vozidla nebyla jednoduchá záležitost, jak připomněl místostarosta Jaromír Pekař, za jeho nákupem jsou desítky jednání s místními firmami a podnikateli, pozitivně se k celé záležitosti postavili zastupitelé města, podařilo se získat příspěvek od Libereckého kraje.

Nové vozidlo je postaveno na podvozku MAN, je vybavené výkonným kombinovaným čerpadlem s cisternou na 2200 litrů vody a 200 litrů pěnidla, to vše na profesionální úrovni. Cena nového požárního auta mírně přesáhla 4 miliony korun, 700 tisíc se podařilo získat od místních sponzorů, 500 tisíci přispěl Liberecký kraj, zbylá částka byla rozhodnutím zastupitelů uhrazena z rozpočtu města.

Poloprofesionální hasičská jednotka města je vysoce ceněna v rámci integrovaného záchranného systému, zasahuje přímo v úzké součinnosti s profesionály. „Jednotka má v současnosti i s velitelem 16 členů, kteří jsou plně vybaveni a proškoleni. Vzhledem k tomu, že naši členové jsou přes den v zaměstnání a hasiče dělají ve svém volném čase, se nám i tak daří při velkém pochopení jejich zaměstnavatelů vyjíždět k zásahu do pěti minut od ohlášení,“ uvedl velitel jednotky a také jediný profesionální zaměstnanec Arnošt Černý. Ročně turnovští poloprofesionální hasiči vyjíždějí zhruba ke 40 případům – od požárů přes dopravní nehody až po pomoc při povodních v blízkém i vzdálenějším okolí.

n201111101037_rep_216_011_hasici

n201111101037_rep_217_011_hasici

n201111101037_rep_218_011_hasici

„Každý člen jednotky za svoji práci pobírá symbolickou odměnu ve výši 600 korun měsíčně, za těch deset let se nám podařilo vytvořit vynikající partu, scházíme se dohromady s celými rodinami, atmosféra v jednotce je opravdu výborná. Za dobu existence jsme, myslím, mnohokrát prokázali, že jednotka je přínosem v rámci celého integrovaného záchranného systému,“ doplnil Černý. Nové vozidlo je první novou technikou, kterou sbor získal, dříve šlo vždy o repasovaná starší vozidla. Kromě něho ještě městští hasiči disponují starším typem cisterny CAS 32, terénním vozidlem vybaveným pro zásahy při dopravních nehodách a nákladní Avií na dopravu mužstva.

 
n201111101037_rep_219_011_hasiciV rámci slavnosti novému zásahovému vozu požehnal i místní evangelický farář Ondřej Halama. „Když mě pan Hovorka z městského úřadu požádal, abych posvětil uvedení nového vozidla do provozu i slovem božím, bylo to právě v předvečer zápasu fotbalové Ligy mistrů Plzně s Barcelonou. Tehdy můj kolega, arcibiskup Duka, působil přímo v kabině Plzeňských a já se zamýšlel nad tím, jestli by zástupci církve měli být přítomni v takovýchto příležitostech. Tohle je ale událost jiná. Hasiči jsou nositeli dlouhé tradice lidské pospolitosti, na venkově jsou dnes často jediným spolkem, který přežil a stmeluje lidské společenství. Jsou to lidé, kteří jsou ochotni pomoci druhému. V tom je i kus boží přítomnosti. Bůh není vázán na nějaké kostely, chrámy či svaté knihy, něco z boží přítomnosti se děje tam, kde je někdo hotov podat ruku druhému v nouzi. Proto je na místě, abychom vyprosili vaší činnosti požehnání,“ uvedl mj. Halama.

n201111101037_rep_220_011_hasiciTurnovští poloprofesionálové získali i z rukou starostky města Hany Maierové slavnostní prapor a čestnou medaili, zhotovenou právě k tomuto výročí. Tu ostatně obdrželi jako výraz poděkování i všichni sponzoři, zástupci okolních dobrovolných hasičských sborů i krajských profesionálů. Slavnosti byli přítomni i jejich kolegové z partnerského polského Jaworu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.