V TURNOVĚ BUDE ALZHEIMER CENTRUM. V PROVOZU BY MĚLO BÝT NA KONCI ROKU 2020

0

Vloni na podzim se za přispění turnovského městského a krajského zastupitele Tomáše Hudce z ČSSD poprvé objevila informace, že město Turnov dosáhne na dotaci na stavbu Alzheimer centra. Lidí s tímto onemocněním valem přibývá a podle odborníků jich v budoucnu přibývat bude velmi výrazně. Jedná se o nemocné, kteří potřebují soustavnou 24hodinovou péči. Na konci tohoto desetiletí by Turnov měl disponovat 24 speciálními lůžky právě pro jedince s touto diagnózou.

Studie Alzheimer centra v pohledu z ul. 5. května

Bytové domy čp. 1001 a 1002 čeká demolice

O čem se diskutuje, je umístění tohoto zařízení. Že půjde o provoz navazující na stávající domov důchodců je jasné a logické z pohledu provozu a prostupnosti odborného personálu i samotných klientů. Má ale přístavba Alzheimer centra stát ve vnitrobloku za domovem důchodců, nebo by se mělo jednat o „vzdušnější“ řešení? To spočívá ve zbourání městských bytových domů čp. 1001 a 1002 v ulici 5. května. Zde by vznikl objekt, který umožní v případě potřeby nástavbu o další jedno dvě patra a tím i další rozšíření služeb. Nový bytový dům by vznikl na místě současných plechových garáží.

Předpokládané náklady na stavbu Alzheimer centra jsou 41 mil. Kč, město bude muset z rozpočtu doplatit asi 10 milionů korun, zbytek bude hrazen z dotace. Udržitelnost projektu je 10 let. Podmínkou udělení dotace je, že zařízení musí být už v roce 2020 v provozu. Město bude muset také navýšit příspěvek Zdravotně sociálním službám Turnov zhruba o dva miliony korun ročně ze současných 16 mil. Kč.

Možná nástavba na Alzheimer centrum (realizace po době udržitelnosti projektu)

V ideálním případě by měl být letos hotový projekt a na konci roku by se mohlo soutěžit na dodavatele stavby. Centrum by potom mělo být otevřeno na konci roku 2020. Kam se přestěhují v případě demolice obyvatelé domů čp. 1001 a 1002? Jak na lednovém zasedání zastupitelů přiblížil starosta Tomáš Hocke, část bytů je již dnes volná, někteří nájemníci se budou moci přestěhovat do penzionu na Výšince, problém bude s některými neplatiči, určitě ale nikdo nezůstane na ulici.

Někteří zastupitelé (Červinková, Kunetka) poukazovali v diskuzi na skutečnost, že město dlouhodobě domy čp. 1001 a 1002 náležitě neopravovalo a tyto se dostaly do velmi špatného technického stavu. Zastupitel Hodík poukázal na aktuální nedostatek lékařů a sester. Zastupitel Josef Uchytil naopak myšlenku stavby centra namísto dožilých bytových domů přivítal, z pohledu nárůstu nemocných s touto diagnózou v budoucnu bude dobré, když město podobné zařízení bude mít k dispozici.

Nakonec 21 přítomných zastupitelů podpořilo záměr výstavby Alzheimer centra namísto dvou současných bytových domů, tři zastupitelé se hlasování zdrželi.

Studie Alzheimer centra v Turnově

Studie bytového domu, který má vzniknout na místě plechových garáží

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.