V KLECI

0

Chtěl-li Mario Kubaš při zahájení 27. ročníku divadelní přehlídky Žlutomodrý kocour v turnovském divadle večer v pátek 17. února donutit příchozí k zamyšlení, tak se mu to povedlo. Vizuálně i fakticky. Asi se z diváků ze dne na den nestanou vegetariáni, ale přemýšlet jak a co jí, to budou určitě. Hlavním tématem zahajovacího večera byl nehumánní velkochov hospodářských zvířat. Vlastně si ani neuvědomujeme, v jakých podmínkách tito tvorové žijí. Kráva je buď březí po umělém oplodnění, po porodu je jí tele ihned odebráno a dojí a dojí mléko. A když je z toho koloběhu vyčerpaná, odvezou ji na jatka.

Možná, že v kontextu současné doby, kdy mnoho lidí řeší existenční problémy, zdražování všeho – od energií po jídlo, a k tomu paralelně probíhající válka na Ukrajině, kterou prožíváme v „přímém přenosu“, vychází toto téma až nepatřičně. Možná bychom měli řešit něco jiného. Ale kdy? Vždy se to většinou nebude hodit…

 

„Kdybychom dali dohromady všechny savce na zemi, dostali bychom 65 % hospodářských zvířat, 30 % by tvořili lidé a 5 % zbytek tvorstva. To znamená, že většina zvířat byla na svět přivedena lidskou rukou v logice, že je to jediná cesta, jak nakrmit osm miliard lidí. Většina zemědělské půdy je obhospodařována právě proto, abychom nakrmili hospodářská zvířata. Na jednoho Čecha připadá v průměru 86 kilogramů masa ročně,“ řekl úvodem Kubaš. Zavřený v kleci. V kleci, v jaké některá hospodářská zvířata žijí po celý život.

Dalšího z řady originálních zahájení Modrého kocoura (od loňska přejmenovaného na Žlutomodrého kocoura) se zúčastnil i starosta Turnova Tomáš Hocke. Město společně s Libereckým krajem a dalšími firmami a podnikateli z regionu je tradičním podporovatelem divadelní přehlídky, která patří k nejprestižnějším v zemi. Starosta už na podiu zažil mnohé, chodil ve vodě v bazénku, byl porodníkem, porcoval maso, nyní společně s ředitelem přehlídky Mario Kubašem a krajským radním pro regionální rozvoj Jiřím Ulvrem k zaplněnému divadlu promlouval z klece. „Přál bych si, aby se přehlídka mohla zase vrátit k původnímu názvu a válka na Ukrajině brzo skončila. Mariovi přeji, aby ho pořád bavilo přicházet s neotřelými tématy a aby byl vždy dostatek lidí, kteří jsou ochotní s ním obrazně řečeno vlézt do klece,“ shrnul starosta.

V druhé části zahajovacího pátečního večera diváci viděli trochu potrhlou komedii Zlý jelen v podání pražského divadla Depresivní děti touží po penězích.

Více na www.festival-modry-kocour.cz

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.