PREZIDENTI

0

Historická chvíle. Ve čtvrtek 9. března proběhla na Pražském hradě inaugurace nového prezidenta. Teprve druhého zvoleného v hlasování občanů. Po 10 letech nahradil Miloše Zemana Petr Pavel. Muž, od kterého se toho hodně očekává. Především uklidnění společnosti. Bývalý generál Pavel v letošních volbách na Turnovsku zvítězil přesvědčivě. V Turnově ve II. kole získal 67,67 % hlasů (A. Babiš obdržel 32,92 % hlasů). Petr Pavel zvítězil i ve všech obcích regionu Turnovska. Silný mandát.

Není moc prezidentů, kteří by Turnov poctili osobní návštěvou. Legendární je návštěva Tomáše Garrigue Masaryka 17. září 1922 a možná stejně legendární byla „jeho“ návštěva přesně po 100 letech, která se konala týž den v loňském roce. Z pohledu státnosti a vědomí sounáležitosti k České republice tu loňskou akci určitě budoucí historici ocení.

Viz dva snímky z Mariánské vyhlídky v Hruboskalském skalním městě, které dělí 100 let.

Druhou legendární prezidentskou návštěvou je návštěva Václava Havla v červnu 1990. Zde je autentická citace z Pojizerských listů ze 7. června 1990 (shodou okolností se jednalo o první číslo obnovených novin!):
Odpoledne 1. června 1990 bylo prosluněné a pro město Turnov tak trochu neobyčejné. Několik hodin dělilo totiž jeho občany od odchodu posledního vojáka sovětské posádky, a tak ještě doznívalo první svobodné nadechnutí, když do Turnova přijel prezident ČSFR Václav Havel. Tentokrát nešlo o žádný „přepadový“ výjezd, kterými nás překvapuje. Naopak, jeho krátký pobyt v Turnově byl zcela záměrný.
Prezident byl pozván, aby v den nedožitých 83. narozenin významného turnovského rodáka, profesora Jana Patočky, odhalil jeho pamětní desku. „Já zdravím občany Turnova a přeji jim, aby si brzy mohli koupit Patočkovy knihy ve svých knihkupectvích,“ řekl tehdy Havel občanům na náměstí.
„Jsme si vědomi toho, že náš národ v historii něčeho dosáhl jenom tehdy, když byl veden morálními myšlenkami. Ať již v minulosti myšlenkami Husa, Komenského, Masaryka, nebo v přítomnosti myšlenkami Jana Patočky. Chceme využít nabyté svobody a nadšení lidí nejen k odstranění materiálních nedostatků, kterých je na tisíce, ale i k udržení vysoké kulturní úrovně a dosažení vysoké úrovně morální,“ řekl shromážděným občanům na náměstí Václav Šolc, tehdy ještě předseda MěstNV.
Po odhalení pamětní desky prezident Václav Havel s manželkou Olgou a doprovodem navštívili krátce turnovskou ekonomickou školu (dnes budova ZUŠ na náměstí), kde se setkali se členy rodiny Jana Patočky. Jeho památce byl zasvěcen pečlivě připravený vzpomínkový večer v městském divadle.

Velmi sledovaná byla i návštěva Václava Klause, který přijel i s chotí Lívií na slavnostní otevření zrekonstruovaného turnovského náměstí s kašnou a sochou P. Marie. Tato akce proběhla symbolicky 28. října 1998.

 

Václav Klaus jako prezident se do Turnova vrátil ještě v roce 2005. V roce 2006 navštívil Malou Skálu. Prezidentský úřad zastával v letech 2003 – 2013.

 

 

 

I Miloš Zeman byl v Turnově, resp. na Turnovsku dvakrát. V rámci třídenní návštěvy Libereckého kraje navštívil ve čtvrtek 26. března 2015 firmu Kamax na Vesecku, kde se setkal s vedením společnosti i se zaměstnanci, poté se zastavil na radnici, kde pohovořil s vedením města a se zastupiteli, návštěvu ukončil zhruba půlhodinovým setkáním s občany na Střelnici. Jeho návštěva byla provázena protesty, vyhrocené bylo zejména setkání na Střelnici. Ve středu 10. května 2017 Miloš Zeman navštívil firmu Trevos na Valdštejnsku, odkud pokračoval v rámci návštěvy Libereckého kraje na setkání s občany v Železném Brodu.

Petr Pavel. Dá se předpokládat, že jako občan již v Českém ráji byl. A možná byl i v Turnově. Nicméně náš region v rámci prezidentské předvolební kampaně vynechal. A protože při inauguraci kladl velký důraz na život „v podzámčí“, je skoro jisté, že se s ním na Střelnici či na náměstí setkáme. Možná letos, možná příští rok…

Petr Pavel mluvil při své inauguraci mj. o tom, jak chce na Pražský hrad vrátit důstojnost, respekt a slušnost, tedy hodnoty, které z naší společnosti v poslední době částečně zmizely. A že se na Pražský hrad vrátila odcizená prezidentská standarta s heslem „Pravda vítězí“, to by mohl být dobrý začátek. Česká společnost si v minulých letech zažila rozdělení už docela dost, když by došlo k návratu toho dobrého, co tu máme a ustáli jsme krizi ekonomickou a především mezigenerační (a to není myšlena pouze valorizace důchodů), byla by to výhra pro nás všechny.
Pak už je tu jen třešnička na pomyslném dortu, že podle nového prezidenta i malá země, jako je Česká republika, může být sebevědomá a nemusí se obávat přicházet s návrhy řešení globálních krizí, třeba jako nám co do počtu obyvatel podobní Norové či Dánové… A o tom všem si budeme moci možná už brzy s panem prezidentem přímo v Turnově popovídat.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.