OSLAVA TURISTIKY

0

V Turnově je turistika jedním z fenoménů města. V „turisťáku“ vyrostlo od poloviny 40. let minulého století do současnosti hned několik generací. Těm nejstarším je dnes přes osmdesát, nejmladší jsou školáci z druhé, třetí třídy. Všechny spojuje radost z pohybu v přírodě, překonávání překážek a možná i pýcha na naši zemi, která je z pohledu turistiky opravdu zemí zaslíbenou s nejhustější sítí výtečně značených cest. Za tím vším v pozadí je Klub českých turistů (KČT), který letos slaví 130. výročí svého založení.

Slavnostní zahájení. Foto: Miroslav Mejzr

„Přispět k tomuto kulatému výročí jsme se rozhodli asi před dvěma roky. Naše činnost sahá do poválečných let a přitom není k dispozici nějaký ucelený přehled. Výročí Klubu českých turistů bylo dobrou motivací tohle změnit,“ uvádí Michal Kučera, předseda KČT Sokol Turnov. Ten má dnes tři stovky členů, ti aktivní začali se sběrem informací, kronik a záznamů různých akcí a hlavně se shromažďováním obrazového materiálu. „Podařilo se nám získat na sedm tisíc fotografií průřezově ze všech období, na pět stovek jsme jich vyretušovali a připravili k prezentaci. Bereme to jako dobrý základ. Snažili jsme se vyzpovídat pamětníky, co nejvíc fotografií popsat včetně jmen. Na podzim máme v plánu vydat o turistice v Turnově knížku,“ doplňuje Kučera.

Jak se práce podařila, o tom se můžete přesvědčit na ojedinělé výstavě v Kamenářském domě v Muzeu Českého ráje, kde je výstava „Najdi svého dědečka, babičku…“ k vidění až do 10. června.

Vernisáž výstavy se uskutečnila v neděli 8. dubna odpoledne a místo někdy fádního zahájení to bylo živé setkání několika generací turnovských turistů, kteří společně vzpomínali ještě hodně dlouho po slavnostním otevření výstavy. „Přesně tohle byl jeden z našich dalších cílů. Aby se sešlo několik generací společně na jedné akci. Ti nejstarší navazovali ještě na předválečná léta, kdy Klub českých turistů třeba stavěl rozhledny či spravoval hrady. Postupně se rozjela táborová činnost. A právě organizace táborů pro děti patřila vždy k vrcholům naší celoroční činnosti. To ostatně trvá dodnes. Práci s mládeží bereme hodně vážně. Většinou se tu tvoří přátelství na celý život. Turistika má tu výhodu, že ji můžete provozovat v každém věku, nepotřebujete žádnou tělocvičnu ani speciální náčiní, stačí jen mít tu správnou chuť vyrazit. Smekám třeba před partou našich osmdesátníků, kteří co dva týdny vyrážejí na krátké či delší výlety, máme zde aktivní rodiče s dětmi i turisty středního věku. Nejsme uzavřená společnost, když bude mít někdo zájem, může se k nám přidat,“ dodává Michal Kučera.

Kamenářský dům je přímo zahlcen fotografiemi

„Na turnovských turistech je ukázkově vidět, jak bohatá je v našem městě spolková činnost a jakou má tradici. Výstava fotografií, které se jim podařilo shromáždit, je unikátní a rozhodně stojí za vidění. Pro nás, skauty, je spolupráce s turisty velmi důležitá. Když byl skauting v Turnově po roce 1989 obnoven, tak část prvních vůdců našich skautských oddílů byli právě vedoucí Tomíku. Bylo to hodně provázané. I dnes třeba někteří zvládají chodit do skautu i do turisťáku,“ přispěl svým pohledem při vernisáži starosta Turnova Tomáš Hocke, který byl ještě nedávno vůdcem zdejšího skautského střediska.

…ti nejstarší

… výstava potrvá do 10. června

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.