DVAKRÁT ZE ŠKOL V REGIONU: KUCHAŘI Z HRUBÉ SKÁLY A HERCI Z DÍVČAJDY

0

* ZDRAVÁ ŠKOLA. V převážné většině škol se snaží učitelé podpořit povědomost dětí o zdravé výživě a zdravém životním stylu. Věnují se tématu při výuce, zpracovávají projekty. Na chodbách už děti nejsou vábeny automaty ke koupi báječných chipsů a koly. V naší škole jsme šli o krok dál. Na všechny děti čeká každé dopoledne ve školní jídelně zdravá čerstvá svačinka. Nechybí zeleninové pomazánky a saláty, bylinky, celozrnné pečivo a pestrá škála sezonní zeleniny. Paní kuchařka děti pravidelně seznamuje s trendy zdravé výživy. Výjimkou nejsou ani ochutnávky různých druhů sýrů, semínek, bylinek apod.

S žáky pátého ročníku se už pravidelně zúčastňujeme internetového soutěžního kurzu o zdravém životním stylu. Letos jsme již po páté obhájili prvenství v Libereckém kraji. K teorii a ochutnávce bylo třeba přidat i samotnou praxi. Proto jsme se letos rozhodli, že se zapojíme do soutěže Coolinaření s Albertem, kterou ve spolupráci s řetězcem Albert vyhlašuje každým rokem Zdravá pětka. S touto organizací naše škola spolupracuje a využívá nabídky skvělých vzdělávacích programů pro naše žáky. Letošním tématem bylo ukuchtění zdravé svačinky pro čtyři osoby v ceně přibližně 100 Kč. Odborná porota hodnotila kvalitu receptu, nutriční hodnoty a v neposlední řadě nápaditost a originalitu. Vytvořili jsme tedy tříčlenné týmy a vrhli se doslova s chutí do práce. Výsledkem našeho snažení byl postup dvou týmů ze třech do semifinále a nakonec jeden z nich čekalo vytoužené finále v Praze.
V pražských Holešovicích se utkaly nejlepší týmy z celé republiky v kuchařské show za účasti šéfkuchařů a dalších odborníků v oboru. Náš chlapecký tým se připravil opravdu dobře. Do Českého ráje jsme se vraceli s diplomem za báječné druhé místo.
Naši žáci míjejí veškeré nezdravé sladkosti, přesolené brambůrky a dveře fastfoodů bez povšimnutí a od rána do večera jen chroupají semínka a mrkvičku… Ne, tak to není. Občas zhřeší, ale vědí, co je pro ně nejen dobré, ale i zdravé. A to by pro začátek stačilo.
Iva Toušová, ZŠ a MŠ Hrubá Skála-Doubravice, zs.hrubaskala@quick.cz

n201606231450_oso_75_016_zs* PŘEDSTAVENÍ  O KARLU IV. – „KAREL JE NÁŠ!“ Po krátké době nacvičili naši žáci 2. stupně další dramatické, historické, hudební pásmo. Pásmo o životě našeho největšího krále Karla IV. Tentokrát jsme se rozhodli předvést divadelní kus nejen ve škole, ale vyrazili jsme na historicky první „šňůru“ po okolních školách. Vystoupili jsme v úterý v Bělé a v Tatobitech, ve středu v Přepeřích a v Mašově. Přesunovali jsme se autobusem, pozvali jsme na představení školní děti a jejich učitele. Dle ohlasu diváků jsme měli velký úspěch.
Třešničkou na dortu pak bylo úterní vystoupení v městském divadle. Divadlo se zcela zaplnilo rodiči, prarodiči, učiteli, dětmi, přáteli školy.  Pro všechny navíc vystupoval i dětský sboreček paní učitelky Tomášové a dramatický kroužek paní učitelky Šimicové, který nacvičil pohádku O Sněhurce a sedmi trpaslících celý v angličtině. Všichni nám nadšeně aplaudovali, bylo to dojímavé a krásné. Děkuji všem dětem za skvělou prezentaci, nadšení a elán, se kterým chodily po celé měsíce na ranní nácviky, a učitelkám Janě Veberové a Ladě Kendíkové za nevyčerpatelnou energii, kterou do divadla vložily.
Jaromír Frič, ředitel ZŠ 28. října, reditel@2zs-turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.