LÉTO BUDE PRO VĚTŠINU Z NÁS PŘÍJEMNÉ

0

Blíží se období letních měsíců, kdy si lidé vybírají dovolené a děti mají prázdniny, proto přinášíme výhled počasí na období od počátku června do konce léta se zaměřením na Turnovsko a Pojizeří. Z cirkulace nad Atlantikem a Evropou v nižších a vyšších výškách atmosféry vyplývá, že letošní léto bude stejně jako to loňské teplé až horké, pouze by ochlazení v závěru léta nemělo přijít tak citelně, a tak brzy jako loni, kdy se výrazně ochladilo již v poslední dekádě srpna.


Červen slibuje hlavně jihozápadní až jižní cirkulaci s přechodem jednotlivých oblačných systémů v teplém přenosovém pásu. To znamená občasné bouřky, a to i místy intenzivní, ale bez výrazného ochlazení, maximálně do tří dnů a pak návrat teplého počasí. Vydatnější srážky čekejme v naší lokalitě hlavně v první a poslední červnové dekádě.

Červenec bude charakterizován spíše nevýrazným tlakovým polem s mírně instabilním prouděním od jihovýchodu nebo jihozápadu. Občasné bouřky a deště budou spíše lokálního charakteru a teploty se většinou také udrží na letních nebo tropických hodnotách. Nebezpečí silnějších bouřek můžeme očekávat zejména mezi 9. až 15. červencem, a pak od 20. července do konce měsíce. Výraznější ochlazení by přijít nemělo, maximálně jedna perioda do tří dnů za studenou frontou.

 

Srpen slibuje stálejší počasí, bouřky a lijáky spíše ojediněle a proudění vzduchu východní až jihovýchodní. Frontální systémy se budou projevovat jen sporadicky z Alpské oblasti, nebo jako přetočené okluze. Je tu tedy velká pravděpodobnost stabilních slunečných dnů s vysokými teplotami.

 

Poměrně stabilní a teplé počasí by mělo vydržet ještě v první polovině září, a pak se citelněji ochladí s deštěm, nicméně dny babího léta se vrátí, i když už nebudou tak hřejivé.

 

Pokud se ptáte, co způsobí popílek islandské sopky v chodu počasí letos nad naším územím, tak spíše jen místní výskyt silnějších bouřek a dešťů v červnu a červenci. Riziko chladného a deštivého léta v důsledku tohoto vlivu je velmi nízké, pouze kolem 12 %. Proto se těšme, že si sluníčka a tepla letos užijeme dostatečně a díky občasným sprškám ani nebudeme potřebovat tolik zalévat zahrádky.

 

Vlastík Brůček Plamínek

APC Turnov, tel. 603 544 715

Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.