HASIČI V AKCI: NEJDŘÍVE „POHŘBILI“ KOLEGU, POTÉ ZACHRÁNILI MUŽE, KTERÉHO SRAZIL VLAK

0

Doslova průlomové a jedinečné prověřovací cvičení se odehrálo v průmyslové zóně Vesecko. Přípravy byly náročné a detaily promyšlené, aby se figurantům skutečně nic nestalo. Námětem cvičení totiž bylo zavalení dělníků při výkopových pracích. První z nich byl umístěn v jámě tak, že mu koukala jen hlava, zato druhý byl na tom o hodně hůř. Ve výkopu dlouhém 15 metrů a hlubokém 3 metry se schoval do ocelové roury profesionální hasič Patrik Hlubuček, na kterého bagr nahrnul zeminu a pohřbil ho tak zaživa. Na téměř dvouhodinový pobyt v rouře odcházel vybaven pitím, dvěma dýchacími přístroji, detektorem plynu Gas Alert, svítilnou, oxymetrem a radiostanicí. Jelikož se mobilní spojení pod hlínou ihned ztratilo a pro případ, že by přestala fungovat i radiostanice, bylo jeho další výbavou kladivo, kterým by upozornil, že potřebuje rychle ven.

Cvičení bylo sice prověřovací, ale samotní nasazení hasiči o něm nevěděli, takže si počínali jako při skutečném zásahu. Zpracovatelům cvičení – Pavlu Málkovi (kynologovi HZS LK) a Jakubu Otmarovi (veliteli turnovské stanice) se vše podařilo dokonale utajit a celý průběh byl velmi akční. Cvičení podle nich ukázalo dokonalou souhru s kynology. Výkop byl skutečně velký a odstranit veškerou zeminu by hasičům trvalo celý den, a tak potřebovali určit přesnější polohu zasypaného. A právě s tím jim pomohli tři psovodi. Všichni psi se shodli na jendom místě a pak už šlo jen o minuty, kdy hasiči s krumpáči a lopatami svého kolegu najdou a na nosítkách vynesou ven. Přes jejich veškerou snahu končil scénář cvičení tragicky. Na těle zasypaného objevili cedulku s nápisem „mrtvý“. (Při tomto mimořádném cvičení patří velké poděkování firmě ZIKUDA – vodohospodářské stavby spol. s. r. o., která zcela bezplatně poskytla na cvičení nejen místo, ale i techniku a dělníky.)

n201209261014_zap_279_2012_hasici

n201209261014_zap_280_2012_hasici

n201209261014_zap_281_2012_hasici

K ostrému zásahu vyjížděli turnovští profesionální hasiči v pondělí 25. září. Událost se stala před půl pátou odpoledne, při opravě železničního mostku vlak na trati mezi Rovenskem pod Troskami a Ktovou srazil jednoho z dělníků. Muž po nárazu propadl mostní konstrukcí a zůstal ležet zhruba dva metry na lešení. „Bylo velké štěstí, že ho lešení zadrželo, jinak mohla být jeho zranění mnohem vážnější,“ sdělil zasahující hasič Pavel Málek. „Muž byl při vědomí a neměl kromě odřenin žádná viditelná zranění. Stěžoval si však na bolest hlavy a hrudníku.“ Hasiči nasadili muži krční límec a společně se záchranáři ho dali do vakuové matrace, se kterou ho vynesli nahoru ke kolejím a odtud do sanity, která ho převezla k vrtulníku. Hasiči dále pomohli s evakuací pětadvaceti cestujících, pro které byla vypravena náhradní autobusová doprava.

n201209261015_zap_282_2012_hasici

n201209261015_zap_283_2012_hasici

n201209261015_zap_284_2012_hasici

(Zdroj: Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz, snímky: HZS LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.