Lukáš Hajn (*1974). Zapamatujte si to jméno. Jde o nového šéfa turnovské kultury. Lukáš Hajn zvítězil ve výběrovém řízení na jednatele Kulturního centra Turnov (KCT), do kterého se přihlásilo 12 zájemců. Výběrové řízení vyhlásila radnice po rezignaci dosavadní jednatelky Evy Blažkové, která odchází žít dlouhodobě do ciziny. „Přihlášeno bylo 12 lidí, k písemnému testu na téma kultury v Turnově a obecných otázek fungování společnosti se zaměřením na kulturu jich nakonec přišlo deset. K ústním pohovorům postoupilo osm uchazečů, sedm se jich zúčastnilo fyzicky. Ve výběrové komisi byli všichni radní města a odborníci z oblasti kultury,“ přiblížila systém výběru nového jednatele starostka Turnova Hana Maierová.
Lukáš Hajn podle ní dostatečně splňuje požadavek na vzdělání, má nadstandardní praxi v umělecké činnosti i v podnikání v oblasti kultury. „Byl nejlepší v písemném testu, předložil velmi kvalitně zpracovaný materiál, z něhož bylo zřejmé, že velmi konkrétně promýšlel své případné působení v této pozici. Dokázal velmi dobře reagovat na přímé otázky hodnotitelů. Ve svých záměrech chce sázet jak na tradici, tak i na nové aktivity. Zaujalo mě jeho pojetí vzájemné spolupráce jednotlivých kulturních spolků i důraz na kvalitní pracovní tým kulturního centra,“ vypočítává starostka důvody, proč Lukáš Hajn ve výběrovém řízení přesvědčivě zvítězil. Do funkce nastoupí 1. října, měsíc bude trvat předávací řízení, od 1. listopadu bude fungování KCT už pouze na něm samém.
Lukáš Hajn by mohl být symbolem toho, co před časem při každé příležitosti zdůrazňoval mecenáš Bohuslav Jan Horáček. Mezi jeho oblíbenými rčeními určenými studentům vždy bylo možné zaslechnout: „Učte se, vzdělávejte, cestujte po světě, vstřebávejte to nejlepší. Potom se vraťte a své poznání a znalosti uplatněte doma.“ Hajn jakoby mu naslouchal. Pochází ze zdejší vážené rodiny, jeho dědeček byl ředitelem umělecko-průmyslové školy, vystudoval gymnázium a divadelní fakultu JAMU v Brně, obor činoherní režie. Poté jako režisér hostoval v divadlech v Praze a ve Zlíně, byl mj. asistentem režie v TV NOVA, zástupcem ředitele libereckého divadla F. X. Šaldy a od roku 2005 je majitelem reklamní agentury RedOak.
„Do Turnova se vracím cíleně, pesimista by řekl, že Turnov je město v háji, já říkám, že je to město v ráji. Žil jsem v cizině i v různých koutech republiky, možná si ani neuvědomujeme, v jak nádherném místě žijeme. Nedivím se, že se sem lidi, kteří tu třeba studovali šperkařskou školu, nebo se toulali světem, vracejí. Koupil jsem zde dům, který je na dohled od toho rodného, rád bych se v Turnově už usadil s rodinou natrvalo,“ shrnuje Lukáš Hajn hlavní motivy účasti ve výběrovém řízení. Pro pořádek je třeba zmínit, že o místo jednatele KCT usiloval už po odchodu Václava Feštra do důchodu. Tehdy se výběrová komise přiklonila k Evě Blažkové, která již v centru pracovala.
„Jako jednatel se chci zasadit o větší míru spolupráce mezi jednotlivými spolky od pěveckých sborů po divadelníky. Kulturní centrum by jim mohlo být v lecčems prospěšné. Je také potřeba více spolupracovat s místními podnikateli, kteří fandí kultuře. Chtěl bych lidem přinášet i nové věci. V prvé řadě ale připravíme analýzu pořadů, které kulturní centrum za poslední dobu uspořádalo. Tam se nejlépe ukáže, o jaké akce je zájem. Podle mého tu třeba v poslední době chyběla folková muzika, ale třeba po ní už není taková poptávka,“ říká Lukáš Hajn. Ten na dotaz, jestli nehrozí, že díky jeho vzdělání a původní profesi bude napříště v Turnově už pouze samé divadlo, důrazně připomene, že divadla tu může být pouze tolik, jak velký o něj bude zájem ze strany veřejnosti. „Nejsem pirát, který bude z rozpočtu na kulturní akce uzurpovat peníze jen na divadlo. Nabídka musí být vyvážená. Když už jsme ale na divadlo narazili, je v Turnově v současnosti jeden divadelní fenomén, a to jsou dámy ze souboru Nakafráno. Před nimi smekám. Obávám se, že kdyby jejich hru nastudovaly herečky z Národního divadla, takový úspěch v Turnově by neměly!“
Zajímavý pohled má nový jednatel na otázky týkající se celosvětové ekonomické krize, která podle jedněch doznívá, podle druhých graduje a další mají za to, že to nejhorší je teprve před námi. „Naše agentura zastupovala a zastupuje významné klienty typu Staropramenu, Kooperativy či Opavie. Zhruba před dvěma lety jsme se potýkali s opravdu velkými škrty v rozpočtech. To je nyní již za námi. Podle mě to ale právě teď doléhá do menších regionů typu Turnovska. Proto chci úžeji spolupracovat s místními podnikateli a firmami, připravovat pro ně akce, které potřebují, a nebudeme se ani bát poskytovat servis místo na Střelnici u nich. Vždyť peníze se zase vrátí zpět do rozpočtu turnovské kultury. Proto bude důležité vybudovat na Střelnici silný a akceschopný tým,“ představuje Lukáš Hajn filozofii nového pojetí fungování KCT. Současně vyvrací i jeden z mýtů, že by se na Střelnici mohly v budoucnu konat velké mezinárodní „top“ kongresy a semináře. Zde podle něho Turnovsko trpí především nedostatkem opravdu kvalitního ubytování a sama Střelnice má i technické nedostatky pro uskutečnění takových akcí.
„Střelnice je nicméně vhodná pro pořádání velkého množství rozličných aktivit. Někteří vůči ní mají dodnes jakousi mně těžko pochopitelnou averzi. Ano, já vím, město její stavbu platilo převážně ze svého, podle někoho možná na úkor něčeho jiného. Dům ale stojí a naším úkolem je udělat z něho přívětivé místo, kam budou místní nejen rádi chodit, ale budou ho považovat za svůj. Z části se to již podařilo týmu kolem Evy Blažkové, bude třeba v tom pokračovat,“ uzavřel Hajn.