ZŮSTANE TURNOVSKÁ GYNEKOLOGIE V PROVOZU I PO 30. DUBNU? ŘEDITEL NEMOCNICE VĚŘÍ, ŽE NADĚJE TU STÁLE JE

0

Ne příliš radostný seriál o vývoji v turnovské nemocnici, resp. v gynekologicko-porodnickém oddělení pokračuje. Jak známo, lékaři oddělení podali k 30. dubnu výpovědi, které dosud (v polovině března) nestáhli, ale prý na nich i dále trvají. Turnovští zastupitelé na svém únorovém zasedání většinou hlasů důrazně požádali radu města i vedení nemocnice o zachování porodnice i gynekologického oddělení včetně ambulancí. Podle informací TvA proběhlo několik jednání s lékaři, kteří by měli zájem do Turnova přijít, ale zatím bez výsledku. Ohroženo je tedy i fungování vlastního gynekologického oddělení a ambulancí.

Provoz porodnice byl již ukončen, resp. přerušen. Zatím posledním miminkem z Turnova je Kristína Pavligová, která se tu narodila 3. března a úplně posledním miminkem je Tomáš Cee z Libošovic, který se narodil 4. března. Paradoxem je, že jeho maminka volila mezi několika porodnicemi v regionu a nakonec zvolila tu turnovskou, protože zde očekávala příjemné rodinné prostředí malé nemocnice, což se jí také podle jejích slov vyplnilo. Jestli tato dvě miminka by měla být zanesena současně do kroniky města jako historicky poslední, která se v Turnově narodila, je předčasné, byť okolnosti svádí k tomu, tuto radostnou etapu v životě města definitivně uzavřít.

Přinejmenším v nejbližších týdnech a měsících budou turnovské rodičky cestovat do okolních měst. Otázkou těchto dnů je, jestli je budou následovat i ženy všech generací za ambulantním vyšetřením. V Turnově dosud fungují dva privátní gynekologové, v případě uzavření ambulancí v nemocnici k nim možná přibude jedna další soukromá praxe (viz rozhovor s ředitelem krajské pobočky VZP). Množství žen se ale možná bude muset například na preventivní prohlídku vydat někam za humna.

 

Ředitel Panochovy nemocnice Tomáš Sláma stále věří, že naděje na zachování gynekologického oddělení ještě existuje.

* Pane řediteli, provoz porodnice byl přerušen, ale podle toho, co lze zaslechnout ve městě, byly již prostory vystěhovány. Je to pravda?

Není to pravda, dělala se pouze komplexní inventarizace, fyzicky je zatím veškerý inventář na porodnici.

* Podařilo se sehnat nějaké gynekology, kteří by mohli v Turnově nastoupit?

Zatím stále jednáme, žádná nová pracovní nebo jiná smlouva nebyly uzavřeny.

* V důsledku výpovědí stávajících gynekologů je ohroženo i fungování ambulancí, resp. gynekologického oddělení. Předpoklad je fungování do 30. dubna. Co mají udělat třeba ženy, které mají přijít na preventivní prohlídku po 30. dubnu?

Rozhodně bych se nyní distancoval od toho, dávat pacientkám jakékoliv návody, co mají dělat po 30. dubnu. Lékaři sice dali výpověď, ale je stále naděje, že k 30. dubnu budeme mít personálně situaci kladně vyřešenou.

* Je nějaký odhad vývoje v Panochově nemocnici, který platí v tuto chvíli, tedy v polovině března?

Mohu dát pouze již stokrát vyřčenou odpověď: Vše bude záležet na tom, jestli seženeme lékařský personál a jaké budou jeho představy.  

 

Situací se budou znovu zabývat turnovští zastupitelé na svém řádném zasedání ve čtvrtek 31. března v sále Střelnice (začátek je v 17.00 hodin). Doufejme tedy, že bezprostředně poté budeme moci přinést nějaké další konkrétnější informace…

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.