TURNOVSKÁ PANOCHOVA NEMOCNICE NA KŘIŽOVATCE

0

Není toho málo: Dotace ve výši 25 mil. Kč na přestavbu bývalého dětského oddělení, hledání toho nejlepšího strategického partnera a jednání o dalším osudu nemocnice, když v oboru panuje jistá nervozita, vyplývající z uzavírání smluv se zdravotními pojišťovnami od příštího roku. „Žijeme v hektické době, v posledních týdnech jsem jednal přímo s ministrem zdravotnictví, jeho náměstkem, s kandidátem na senátora Beznoskou, který nám otevírá pro nás jinak dost zavřené dveře, či s vedením Libereckého kraje. Chystám se na setkání s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny a předsedou její správní rady. Přitom stále čelíme atakům některých vlivných regionálních politiků, kteří by nejraději v Turnově, když ne celou nemocnici, tak zrušili alespoň ortopedické oddělení. K tomu máme za sebou několikeré jednání s různými potenciálními partnery, protože zůstat v dnešní době osamoceni, to by mohl být konec zdejší nemocnice,“ vypočítává své poslední kroky ředitel turnovské nemocnice Tomáš Sláma.

„Vyzývám všechny turnovské komunální politiky napříč celým spektrem: Snažme se nemocnici pomáhat, a ne ji podkopávat, snažme se všichni táhnout za jeden provaz, všem nám jde snad o jediné, aby nemocnice fungovala co nejlépe a aby v ní pacient našel co nejširší spektrum oborů a vybavení na úrovni 21. století,“ apeluje Sláma.

Jak dodal, dokladem skutečnosti, že s turnovskou nemocnicí se dál počítá, je mj. i uznání dotace na projekt rozšíření a modernizace bývalého dětského pavilonu. Nemocnice na tento projekt získala podporu z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod ve výši 25 mil. Kč. Celkové náklady na rekonstrukci objektu se pohybují ve výši 81 mil. Kč. Za úvěr bude ručit město Turnov, zastupitelé o tom rozhodli již před dvěma lety, ale až nyní přišla ta správná doba. „Na tuto rekonstrukci se připravujeme od roku 2008, vždy jsme ale od toho z důvodu výše finančních nákladů museli ustoupit. Myslím, že tohle je šance, která nejenže zapadá do dlouhodobých záměrů nemocnice, ale již se asi nebude opakovat,“ konstatoval Sláma. Budova bývalého dětského oddělení bude kompletně zrekonstruována, zruší se centrální schodiště, které bude nově v přístavbě, obnoví se veškeré inženýrské sítě, zateplí se fasáda a opraví střecha. Přistaví se vertikála s výtahy. Propojení s vlastní nemocniční budovou zajistí spojovací krček. Práce by mohly být zahájeny na jaře příštího roku.

„S rekonstrukcí bývalého dětského pavilonu nepřímo souvisí i jednání se strategickým partnerem. Zůstat v této době osamoceni, to je sebevražda, to by v Turnově za pár let byly tak leda odborné ambulance a malé oddělení následné péče,“ řekl Tomáš Sláma na veřejném zasedání turnovského zastupitelstva, které v sále Střelnice proběhlo ve čtvrtek 30. srpna. Podle něho jsou jednání nejdál se dvěma zájemci. „Na stole je buď sloučení s Krajskou nemocnicí v Liberci, či začlenění mezi zdravotnická zařízení společnosti Mediterra, což je dceřinná společnost rakouské firmy Vamed. Musíme se rozhodnout uvážlivě, město si ve správních orgánech nové společnosti musí zachovat rozhodující vliv,“ komentuje Tomáš Sláma. Právě z tohoto důvodu je podle něho důležité, aby v případě nemocnice neplály vášně a někdo nesbíral politické body, ale aby se místní komunální politici spojili a pro nemocnici dojednali to nejlepší. „Když to řeknu stručně, tak myslím, že pacienta spíš než nápis na budově zajímá, jestli se mu v nemocnici dostane co možná nejlepší péče, bude zde pracovat kvalitní personál s přístroji odpovídajícími velikosti a významu nemocnice,“ uzavřel Sláma.

Kdo bude strategickým partnerem turnovské nemocnice by mělo být známo v nejbližší době.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.