UNIKÁTNÍ OPERACE

0

Operaci kolenního kloubu, který je zhotoven přímo na míru pacientovi, provedli v pondělí 3. března lékaři ortopedického oddělení Panochovy nemocnice v Turnově. Chirurgická technika pro náhradu totální endoprotézy (TEP) kolene nese název Zimmer Pacient Specific Instruments a je pro pacienta výrazně šetrnější, než standardní operace kolenních náhrad. „Po zhotovení CT a magnetické rezonance pacientovy dolní končetiny je  nález zaslán do mateřské firmy Zimmer sídlící v USA, kde vyhodnotí stav a elektronicky mně zpět posílají animace ke zhodnocení a konfirmaci,“ popsal primář turnovské ortopedie MUDr. Dalibor Durďa cestu, která předcházela, než vlastnímu výkonu.

201403041800_zap_76_2014_pnt

Samotnou resekční šablonu pro kolenní náhradu vyrobili v belgickém Leuven. „Šablony jsme obdrželi do dvou týdnů od jejich odsouhlasení a každá nese odentifikační znaky pacienta a operatéra,“  podotkl primář Durďa. Výhodou této techniky je především absolutně přesné umístění implantátů, což je podle primáře Durdi zcela rozhodující pro správnou funkci a životnost kloubu. „Řezací bloky jsou vyrobené dle pacientovy vlastní anatomie a naprosto přesně tak korigují úhlové a osové odchylky od anatomického postavení v poškozeném kloubu,“ nastínil ortoped.

Nespornou výhodou pro pacienta je i výrazně kratší doba, po kterou se  operace provádí, neboť se při operaci provádí až o 22 operačních kroků  méně než u standardních metod. „Souvisí s tím i daleko nižší riziko infekce a ostatních komplikací jako je tuková embolie nebo hluboká žilní  trombóza,“ shrnul MUDr. Dalibor Durďa. Díky šetrnějšímu zásahu do kosti  je zákrok touto technikou i méně bolestivý.

Barbora Silná, tisková mluvčí, Krajská nemocnice Liberec, barbora.silna@nemlib.cz

201403041801_zap_77_2014_pnt

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.