KRAJSKÁ NEMOCNICE BY LETOS MOHLA SKONČIT V ZISKU

0

Hospodaření Krajské nemocnice Liberec za rok 2013 bude s největší pravděpodobností vyrovnané a při dodržení všech nastavených pravidel lze předpokládat zisk ve výši několika milionů korun. Tento zisk bude rozdělen zaměstnancům na odměnách. Novému managementu Krajské nemocnice Liberec se podařilo za tři měsíce svého působení, tedy v období od srpna do října, snížit kumulovanou ztrátu, vytvořenou za prvních sedm měsíců roku, z 69 milionů korun na 22 milionů korun.

„V říjnu přitom dosáhl čistý zisk více než 23 milionů korun. Situaci lze považovat za obrovský úspěch. Nemocnici jsme přebírali v trendu měsíční ztráty 10 milionů korun. Tohoto výsledku bylo dosaženo tím nejoptimálnějším způsobem při splnění veškerých výkonnostních parametrů a tedy udržení referenčních hodnot do budoucna od všech zdravotních pojišťoven,“ upřesnil předseda představenstva KNL a generální ředitel Luděk Nečesaný.

Výrazného obratu v hospodaření se podařilo dosáhnout díky úsporám v nákladech na materiál a léky. „Oproti stejnému období loňského roku se snížily materiálové náklady o 31,756 milionu korun,“ upřesnila místopředsedkyně představenstva a ekonomická ředitelka Krajské nemocnice Liberec Miloslava Tanečková. Kromě toho se díky usilovnému a profesionálnímu jednání se zdravotními pojišťovnami podařilo vyjednat vyšší úhrady za některé výkony a zohlednit některé připomínky ve vyúčtování péče za služby hrazené zdravotními pojišťovnami. „V současné situaci restrikce ze strany zdravotních pojišťoven toto považujeme za neuvěřitelný výsledek a základní kámen našeho úspěchu,“ nastínil Luděk Nečesaný.

V rámci stabilizace se podařilo vyřešit i otázku opakovaně nefunkčního CT zařízení, které působilo potíže především při diagnostice akutních pacientů mířících zejména do specializovaných center. Díky nové obchodní politice se podařilo vyjednat výhodné podmínky pro repasování CT zařízení, které bylo výrazně poruchové, a nemocnice neměla prostředky na nákup zcela nového přístroje.

V rámci zajištění kvalitní péče pro pacienty z Komplexního onkologického centra bude Krajská nemocnice Liberec pořizovat nový lineární urychlovač v hodnotě 105 miliónů korun. Lineární urychlovač je technicky velmi složitý přístroj k ozařování prakticky všech zhoubných nádorů.

Krajská nemocnice Liberec získala statut Centra pro biologickou léčbu v kožním lékařství, o nějž žádala odbornou společnost. „Díky přidělení tohoto statutu získají šanci pacienti s psoriázou – lupénkou. Jedná se o systémovou léčbu, která se nasazuje při vyčerpání veškerých možných léčebných postupů. Pokud jsme u našich pacientů vyčerpali veškeré možnosti léčby, museli jsme je následně odesílat na jiná pracoviště k nasazení této biologické léčby,“ vysvětlil přínos generální ředitel Luděk Nečesaný. V Libereckém kraji jde asi o 20 pacientů, kteří by tak mohli být léčeni v Krajské nemocnici Liberec. „Za předpokladu, že s námi pojišťovny uzavřou smlouvu,“ doplnil generální ředitel s tím, že liberecká nemocnice Liberec podala již biologickou léčbu v různých diagnózách stovkám pacientů. „Pro naši nemocnici je tak léčba standardem. Věříme, že to ocení zvláště pacienti, kteří nebudou muset jednou za měsíc dojíždět na podání léčby do Hradce Králové, Ústí nad Labem nebo do Prahy,“ uzavřel Luděk Nečesaný.

(Zdroj: Barbora Silná, Manažerka PR KNL, barbora.silna@nemlib.cz)

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.