ORTOPEDICKÉ ODDĚLENÍ TURNOVSKÉ NEMOCNICE JIŽ FUNGUJE

0

„Chceme informovat veřejnost ne o tom, co se chystá, ale o tom, co už funguje,“ řekl Tomáš Sláma, ředitel Panochovy nemocnice Turnov, na úvod mimořádné tiskové konference, která se uskutečnila v pátek 13. února. Jak ředitel uvedl, nemocnice má v současné době uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami na obě nová oddělení, ortopedii i akutní rehabilitaci. Celkový počet lůžek byl v tomto zdravotnickém zařízení v letošním roce oproti loňsku navýšen o 23 na celkových 203.

„Platí dohoda, že takzvané velké kloubní náhrady se provádějí v nemocnici v Liberci, v operačních sálech Panochovy nemocnice v Turnově provádíme pouze menší artroskopické operace. Technicky to probíhá tak, že ve středu a ve čtvrtek tým lékařů našeho ortopedického oddělení operuje v Liberci, pacienti jsou k nám převáženi po pěti dnech na doléčení,“ přiblížil Sláma. V Panochově nemocnici nově funguje ortopedické oddělení s 20 lůžky v čele s primářem Daliborem Ďurďou, oddělení akutní rehabilitace s 25 lůžky, které vede primář Ivan Bašta. Pro pacienty s většími zdravotními komplikacemi je tu ještě k dispozici oddělení následné ošetřovatelské péče s 36 lůžky (primář Daniel Pospíšil).

n200902131827_zap_83_09_pnt„Nebylo to lehké rozhodnutí, v Semilech se ale dlouhodobě zhoršoval servis pro lékaře, prodlužovaly se termíny operací, nebyli k dispozici někteří odborníci. Proto jsme souhlasili s přechodem do Turnova, kam přešla většina z lékařů semilské ortopedie. Zázemí Panochovy nemocnice je na velmi dobré úrovni,“ řekl primář turnovské ortopedie Dalibor Ďurďa. Ten počítá s tím, že se do Turnova přesune i většina pacientů. Kromě samotného semilského okresu tvořili podstatnou část pacientů v Semilech i lidé z Jičínska. Ďurďa také pochválil kvalitní zázemí liberecké nemocnice, kam jeho tým jezdí operovat, podle něho by díky nově nastavenému systému mělo dojít ke zkrácení čekacích lhůt na operační výkony, zlepší se i kvalita péče. Například v Turnově lékaři počítají s deseti až dvanácti artroskopickými operacemi týdně.

 

Se vznikem dvou nových oddělení muselo dojít i ke změně vnitřního uspořádání oddělení turnovské nemocnice. Náměstek ředitele nemocnice Martin Hrubý připustil, že někde lékaři a sestry pracují ve stísněnějším prostředí. Vše by podle něho měla vyřešit rekonstrukce bývalého dětského oddělení, která umožní lepší organizaci péče o pacienty v rámci nemocnice, jednotlivá oddělení získají větší prostory. „Rekonstrukci chceme uskutečnit v tomto roce, v této době již vypisujeme výběrové řízení na dodavatele stavby,“ uvedl Hrubý. V první etapě, která představuje výstavbu schodiště a nové výtahy, je počítáno s předběžnými náklady ve výši 20 milionů korun, ve druhé etapě bude změněna vnitřní dispozice budovy, poslední etapa rekonstrukce zahrnuje výstavbu spojovacího krčku s hlavní budovou. Celkové náklady jsou zhruba ve výši 40 milionů korun, jak uvedl ředitel Tomáš Sláma, stavba bude financována z úvěru, který si nemocnice vezme.

 

O podstatné změně v poskytování péče ortopedickým pacientům v Libereckém kraji byla veřejnost poprvé informována v létě loňského roku, kdy Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhodla o centralizaci tzv. velkých ortopedických výkonů (náhrady kloubů) do největších nemocnic v kraji a současně chtěla rozšířit poskytování rehabilitační péče. Výsledkem několikaměsíčních složitých jednání je vznik dvou oddělení v turnovské nemocnici a nový systém péče o pacienty. Ortopedie zůstala i v Semilech, kde ale budou provádět pouze operace tzv. jednodenní ortopedie.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.