FÚZE NEMOCNIC SE ZDRAMATIZOVALA?

0

Po článku, který si obyvatelé Turnovska mohli přečíst ve čtvrtek 12. září v Babišových novinách 5+2, by tomu vše nasvědčovalo. V rozhovoru se tam velmi striktně směrem k Turnovu vyjadřuje ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.„Máme spolknout něco, jehož ekonomika a vztahy s pojišťovnami nejsou úplně jasné. Jsou tam určité obory, ale není politicky dodiskutované s představiteli města (Turnova – pozn. red.), co tam má být. Je to zařízení, které generuje měsíčně tři miliony ztráty a tu bere Liberec na sebe. Eliminovat ji, znamená uspořit,“ horlí v článku ředitel Nečesaný.

V další odpovědi zmiňuje, že Panochova nemocnice bude pro libereckou zátěží. „Na nějakou dobu to zátěž bude. Než dojdeme k tomu, že tam budou obory poskládané nějak rozumně, omezí se administrativa a provoz, který bude řešený z Liberce. Tak fungovala například nemocnice v Chebu. Měl jsem tam jen lékařského ředitele a vrchní sestru a ostatní věci jsme řídili z Karlových Varů. Turnov je nemocnice, která má 220 milionů obratu, má základní medicínské obory a armádu úředníků a provozního personálu. Ty musím ušetřit,“ zmiňuje ředitel liberecké nemocnice a doplňuje, že nadbytečný personál bude třeba propustit. „Ale to není všechno. Musíme nakupovat společně materiál a některé neekonomické medicínské činnosti je potřeba přesunout do Liberce. Zároveň musíme rozšiřovat činnost interny a chirurgie. Nemůžu si vzít dceřinou společnost s tím, že bude dál prodělávat. Vím, jak to udělat, ale tamním politikům se to asi moc líbit nebude. Turnov si se svou nemocnicí neví rady, proto hledá partnera. A my jsme jim partnerství nabídli. Jen přejmenování ale nestačí.“ A ještě jedna myšlenka z rozhovoru: „Pokud by neexistovalo velké riziko vstupu někoho zvenčí, například Agelu, bylo by lepší nechat jít Turnov vlastním směrem.“

Není divu, že článek vzbudil na Turnovsku poměrně slušný rozruch. Doslova dny zbývají do finálního rozhodování turnovských zastupitelů o fúzi nemocnic – to proběhne na veřejném zasedání na Střelnici ve čtvrtek 26. září. Za přípravami fúze jsou stovky hodin, množství energie i peněz (částka na přípravy zatím nebyla vyčíslena). A teď tohle.

Požádali jsme proto ředitele Nečesaného, aby občanům Turnova prostřednictvím TvA zodpověděl následující otázky, resp. aby k věci vydal své osobní stanovisko. Otázky zněly:
* Kdy byl rozhovor pro Babišovy noviny 5+2 pořízen? Je aktuální?
* Změnil se v něčem v posledních dnech váš velmi kritický pohled na turnovskou nemocnici?
* Jste pro fúzi nemocnic?
* Velmi zásadní jsou z pohledu Turnova vaše názory ohledně propuštění personálu v administrativě, skrytě se tam objevuje i možnost rušení některých oddělení. Mají-li turnovští zastupitelé hlasovat pro fúzi nemocnic, musí slyšet, jestli zásadní obory v Turnově zůstanou zachovány. Zůstanou?
* Přejmenování nestačí. To jistě chápeme i v Turnově, co tedy v případě fúze budete po Turnově požadovat? Půjde třeba o každoroční příspěvek na provoz nemocnice z rozpočtu města?

Krajská nemocnice v Liberci vydala k tématu tiskovou zprávu. Přinášíme ji v plném znění:

Realizační tým připravující fúzi Krajské nemocnice Liberec a Panochovy nemocnice v Turnově uskutečnil v posledních třech týdnech několik klíčových jednání a v novém složení zmapoval situaci tak, aby bylo možné v krátkém čase nastavit podmínky vzájemné spolupráce obou nemocnic. „Ukázalo se, že jsme původně vycházeli z informací, které nebyly zcela relevantní. Při jednáních v turnovské nemocnici s tamním vedením jsme našli celou řadu oblastí, ve kterých lze úspěšně spolupracovat a nalézt úspory tak, aby se nemocnice nepropadaly do ztráty,“ řekl generální ředitel Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Luděk Nečesaný, MBA.
Obě nemocnice mohou ušetřit především v zajištění technického provozu. „Jedná se především o stravovací provoz, prádelnu a administrativu,“ doplnil Luděk Nečesaný s tím, že spojení technických provozů s sebou přinese personální optimalizaci v obou nemocnicích. „Propouštění se nevyhneme ani v liberecké, ani v turnovské nemocnici. Naším cílem je vytipovat kvalitní pracovníky v obou nemocnicích a s nimi i nadále spolupracovat, ať už jsou z liberecké nebo turnovské nemocnice,“ upřesnil generální ředitel Krajské nemocnice Liberec.
Naproti tomu v medicínské oblasti vidí obě nemocnice možnosti dalšího rozvoje a vzájemného velmi úzkého propojení a spolupráce. „Fúze nám nabízí velký rozsah medicínského propojení například v oblasti gynekologického oddělení, traumatologie a chirurgie. Počítáme s tím, že by se v Panochově nemocnici začaly provádět i ortopedické operace, na které v současné době nemá liberecká nemocnice kapacitu, a taktéž v chirurgii,“ doplnil jednatel Panochovy nemocnice v Turnově MUDr. Martin Hrubý. Obě nemocnice navíc nyní jednají o tom, že by se do Panochovy nemocnice přesunulo z KNL pracoviště soudního lékařství, kde jsou na to prostorové kapacity a v minulosti zde oddělení fungovalo. „Spolupráci vidíme i v oblasti středního zdravotnického personálu, neboť turnovská nemocnice má zcela saturován počet vysoce kvalifikovaných a vzdělaných sester,“ naznačil další možnosti spolupráce Luděk Nečesaný.
Vedení Krajské nemocnice Liberec hodlá předložit souhrnný informativní materiál o budoucím rozvoji obou nemocnic dozorčí radě KNL, která bude zasedat v úterý 17. září. „Pokud dozorčí rada KNL jako nejvyšší kontrolní orgán společnosti navržená opatření schválí, budeme o nich informovat na tiskové konferenci příští týden ve čtvrtek,“ uzavřel Luděk Nečesaný.
Barbora Silná, tisková mluvčí KNL, barbora.silna@nemlib.cz

A ještě redakční dovětek:
Požádali jsme pana ředitele prostřednictvím tiskové mluvčí o konkrétní zodpovězení otázky, kdy byl rozhovor pro týdeník 5+2 pořízen a jestli je sám pan ředitel pro fúzi nemocnic.
Rozhovor byl pořízen před 20. srpnem, tudíž tam nastal výrazný posun – viz tisková zpráva. O fúzi samozřejmě stojíme a důvody jsou opět popsány v tiskové zprávě… – tolik odpověď.

Co se bude dít nyní? Podle starosty Turnova Tomáše Hockeho by v příštím týdnu mělo dojít k řadě osobních jednání, starosta bude na téma fúze nemocnic jednat mj. s hejtmanem Libereckého kraje i ředitelem liberecké nemocnice.

Ve čtvrtek 19. září od 16.00 hodin se v jídelně zaměstnanců v areálu Panochovy nemocnice uskuteční setkání se starostou určené nejen zaměstnancům nemocnice, ale i zájemcům ze strany veřejnosti. Zde budou zveřejněny také  informace z jednání, které proběhnou v příštím týdnu.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.