PŘIPOJÍ SE SEMILSKÁ NEMOCNICE K NEMOCNICÍM V TURNOVĚ A V LIBERCI? HLASUJTE V ANKETĚ

0

Situace v semilské nemocnici není dobrá, chybí jí lékaři a další jsou ve výpovědi. Podle zprávy agentury ČTK je situace kritická hlavně na chirurgii, která od začátku května zrušila operace, a ambulance fungují díky výpomoci lékařů z Liberce. Semilská nemocnice je jedním ze čtyř zdravotnických zařízení v tomto okrese. V 90. letech prošla modernizací za 400 milionů a nedávno byla dokončena rekonstrukce operačních sálů. Semilští vyjednávali o spolupráci s nemocnicemi v Jablonci nad Nisou a Jilemnici, k dohodě ale nedošlo. Nyní do jednání vstoupila Krajská nemocnice Liberec (KNL).

Výhody spolupráce KNL spatřuje především v synergických efektech, které pomohou zlevnit provoz semilské nemocnice, ale také v oblasti medicínské a ošetřovatelské. „Po celou dobu jsme preferovali především spolupráci semilské nemocnice s jilemnickou nebo jabloneckou nemocnicí, které jsou si spádově blíže. Ve chvíli, kdy nedošlo k dohodě mezi nemocnicemi a ředitelka semilské nemocnice požádala dozorčí radu KNL o analýzu možné spolupráce, začali jsme se tím zabývat. Uvědomujeme si především nezbytnost zachování veřejného zdravotnictví v Libereckém kraji,“ přibližuje generální ředitel a předseda představenstva KNL Luděk Nečesaný.

Na vzniklou situaci reagovali také krajští zastupitelé, kteří na svém zasedání 26. května zmocnili jako svého zástupce pro jednání valné hromady KNL hejtmana Martina Půtu. Valná hromada se 26. června bude zabývat i možnou spoluprací s nemocnicí v Semilech. „My rozhodně chceme semilské nemocnici pomoci najít strategického partnera, aby byla schopna zodpovědně zajistit účinnou, dostupnou a včasnou péči a byla ekonomicky efektivní,“ říká hejtman LK Martin Půta, který se již zúčastnil několika jednání ohledně budoucího směřování semilské nemocnice. Liberecký kraj preferuje, aby nemocnice zůstala v síti veřejných zařízení. „Vždy jsem se hlásil k zachování nemocnic jako veřejných a dostupných zdravotnických zařízení. Jakékoliv řešení, které zachová dominantní vlastnictví města, je pro mě přijatelné a do budoucna udržitelné,“ doplňuje Petr Tulpa, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Podle starostky Semil Leny Mlejnkové se až nyní podařilo nalézt možnost, jak z komplikované situace, které semilská nemocnice měsíce čelí. „Naším cílem je zajistit dostupnou a kvalitní zdravotní péči nejenom v Semilech, ale i v celém našem regionu, a proto je nezbytná transformace nemocnice jako příspěvkové organizace na obchodní společnost. Prvním důležitým krokem bylo včerejší zasedání zastupitelstva, kdy zastupitelé města odsouhlasili založení společnosti s ručením omezeným. Nemocnice jako obchodní společnost může spolupracovat s jakýmkoli partnerem,“ uvádí starostka Semil.

 „Na vývoji kolem semilské nemocnice, kdy se v posledním půlroce vyměnili ředitelé a potažmo i vedení města, je vidět, jaké je zdravotnictví politikum. A to i v menším městě, natož v celostátním měřítku,“ uvádí starosta Turnova Tomáš Hocke. Podle něho semilská nemocnice prochází podobným vývojem, jakým prošla nedávno nemocnice v Turnově, než bylo její fungování stabilizováno v rámci KNL. „Semily jsou ale ještě o něco menší nemocnicí, jsou dál od dopravních tepen, je tam menší zájem o práci ze strany lékařů a dalšího zdravotnického personálu. O to je tedy situace horší. Ale k uskutečněným prvním jednáním mezi městem Semily a vedením krajské nemocnice: Zásadní je, že si nepřejeme, aby sem vstoupil nějaký soukromý zájemce. Nevím, jak je to v našem státě možné, ale soukromým společnostem se daří na ministerstvu a na zdravotnických pojišťovnách nasmlouvat výkony, které jsou lépe hrazeny. Na ostatní nemocnice v okolí potom zůstanou výkony hrazené méně, což vede k destabilizaci v poskytování zdravotní péče v regionu,“ přiblížil starosta, který je mj. z titulu své funkce i členem dozorčí rady Krajské nemocnice Liberec.
„Stále si myslím, že pro Semily by byla výhodnější spolupráce s Jilemnicí. Když to ale nejde, možnost spojení s našimi nemocnicemi se nabízí. V prvé řadě ale musí nemocnice v Semilech projít transformací z příspěvkové organizace na obchodní společnost. Případnou fúzi musí schválit zastupitelstva kraje, Liberce a Turnova. Já jsem po zralé úvaze z naznačených důvodů spíše pro, ale nechci předjímat rozhodnutí ostatních zastupitelů. Případná spolupráce samozřejmě nesmí jakkoli ohrozit fungování nemocnice v Turnově,“ dodal Hocke.

Nemocnice v Semilech má 130 lůžek, z toho osm je intenzivních a 67 akutních. Loni zde bylo hospitalizováno 4 700 pacientů, 62 500 ošetřily ambulance. Nemocnice zaměstnávala 238 lidí, z toho 36 lékařů. Hospodaření v roce 2014i skončilo s osmimilionovým ziskem.
Spojením liberecké a turnovské nemocnice vzniklo v lednu 2014 zdravotnické zařízení s 2 500 zaměstnanci a 1 140 lůžky.

(TvA s využitím TZ Libereckého kraje a ČTK)

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.