PANOCHOVA NEMOCNICE MÁ NOVÝ BUFET, GYNEKOLOGIE PŘECHÁZÍ DO REŽIMU JEDNODENNÍ PÉČE

0

Jako stabilizovaný a ziskový označil provoz turnovské a liberecké nemocnice její ředitel Luděk Nečesaný. Podle něho za prvních sedm měsíců tohoto roku nemocnice vykazují zisk ve výši 31 milionů korun. Zisk liberecké nemocnice činí 25 milionů a turnovské šest milionů. Ve stejném období loňského roku přitom obě nemocnice vykazovaly ztrátu ve výši 65 milionů. Podle ředitele Nečesaného je to tím, že se podařilo zoptimalizovat veškeré náklady nemocnic, vyjednat nadstandardní vyúčtování u zdravotních pojišťoven za rok 2013 pro obě nemocnice a motivovat zaměstnance. Platy turnovských zdravotníků se mají postupně přibližovat platům v Liberci. (Průměrná měsíční mzda u zdravotních sester v turnovské nemocnici činí nyní 28.500 korun a u libereckých sester je ještě o tisíc korun více. To je nejvyšší průměrná mzda středního zdravotnického personálu v celém Libereckém kraji.)

Tyto informace zazněly v pondělí 22. září při slavnostním otevření nového bufetu v areálu Panochovy nemocnice. Bufet najdete hned při vstupu do zdravotnického zařízení, kde dříve byly čekárna a ordinace urologie. Otevřeno tady mají zatím pouze ve všedních dnech s tím, že podle zájmu dojde i k rozšíření pracovní doby na další dny, v létě se počítá s předzahrádkou. V nabídce je drobné občerstvení studené i teplé kuchyně. To vše na rozdíl od dosavadního prodejního místa v suterénu na dostatečně velkém prostoru a v odpovídající kvalitě. Náklady na rekonstrukci a vybavení byly dva miliony korun, které nemocnice hradila ze svého. Investice byla možná právě díky ziskovosti zdravotnického zařízení. „Po více než půl roce společného provozu musím ocenit kvalitní fungování turnovské nemocnice, tým pod vedením lékařského náměstka krajské nemocnice Martina Hrubého a hlavní sestry Evy Krejčí pracuje výborně,“ ocenil Luděk Nečesaný. Nový bufet je prvním v řadě postupného zlepšování doplňkových služeb pro pacienty a návštěvníky nemocnice. V budoucnu by zde měla vzniknout i prodejna zdravotnických potřeb a v novém režimu by měla fungovat i nemocniční lékárna.

201409222239_zap_304_2014_pnt

S nadcházejícím podzimem dojde ke změně ve fungování jednoho z oddělení Panochovy nemocnice. Stávající gynekologické oddělení se změní na oddělení jednodenní gynekologie. Pro běžné pacientky se mnoho nezmění, ambulance bude fungovat i nadále ve stávající podobě a budou zde prováděny i malé gynekologické výkony. „Za prvních sedm měsíců letošního roku zde bylo provedeno 184 operací, z nich 115 byly právě tzv. malé gynekologické výkony. Jde tedy asi o deset zákroků většího rozsahu měsíčně, které namísto v Turnově provedeme v Liberci, což já vůbec nevidím jako nějaký výrazný hendikep pro Turnov,“ vysvětlil Nečesaný.

Podle Martina Hrubého byl přechod k oddělení jednodenní gynekologie dlouhodobým záměrem. Po výpovědi současného primáře Lidáka, který z nemocnice odchází na konci října, na oddělení budou nadále pracovat tři erudovaní gynekologové, z toho jedna žena. Stabilizovaný je i počet pacientek. Těch bylo na konci fungování gynekologie a porodnice kolem sedmi tisíc, tehdy jich ale hodně odešlo společně s odcházejícími lékaři. Velká část se ale vrátila. Gynekologická ambulance v turnovské nemocnici má nyní zhruba čtyři a půl tisíce pacientek. „Byl jsem příznivcem spojení obou nemocnic od počátku. Nyní, po více než půl roce, musím konstatovat, že vše, co bylo Turnovu slíbeno, platí. Zefektivnili jsme provoz, můžeme navyšovat platy a myslet i na další rozvoj. Ocenil jsem i skutečnost, že když jsme například měli kratší výpadek v počtu lékařů, operativně se k nám přesunuli lékaři z Liberce,“ doplnil Martin Hrubý.

201409222240_zap_305_2014_pnt

Starosta Turnova Tomáš Hocke ocenil zejména zlepšené ekonomické podmínky zdejší nemocnice. Jak uvedl, dříve vnímal poměrně silnou nespokojenost zejména s odměňováním středního zdravotnického personálu, nyní je rád, že platy sester, ale i lékařů se začínají postupně přibližovat platům jejich kolegů v Liberci, což ve svém důsledku také vede ke dlouhodobé stabilizaci Panochovy nemocnice. A o tu jde městu a jeho obyvatelům především.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.