„NIC NENÍ ROZHODNUTO, BUDEME JEDNAT,“ ŘÍKÁ PŘEDSEDA SPRÁVNÍ RADY VZP MAREK ŠNAJDR NA ADRESU TURNOVSKÉ NEMOCNICE

0

Významnou návštěvu zažila ve středu 2. října turnovská Panochova nemocnice. Na pracovní jednání, které bylo svoláno z podnětu kandidáta do senátu Adolfa Beznosky, zavítali do naší nemocnice předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Marek Šnajdr v doprovodu ředitele ústecké pobočky VZP MUDr. Veselského, která má v působnosti také Liberecký kraj. V této souvislosti jsme požádali ředitele turnovské nemocnice Tomáše Slámu o rozhovor:

* Pane řediteli, když nejvyšší činitelé VZP navštíví malou nemocnici, je to většinou proto, že mají nějaké vážné sdělení. V souvislosti s avizovaným rušením nemocnic se nabízí, že vám přišli říct, že se toto týká právě nemocnice v Turnově. Nebo vám naopak přijeli sdělit, že zdejší nemocnice je definitivně zachráněna?
Ani jedno, ani druhé. Schůzka byla svolána na přímou intervenci pana Beznosky a zhruba hodinu jsme jednali o všech souvislostech – reformou zdravotnictví počínaje a rušením nemocnic konče.

* Jak se pan Beznoska dostal k turnovské nemocnici? 
Jako kandidát do senátu mne oslovil s nabídkou pomoci. Vysvětlil jsem mu tedy, že Turnov ve vyšších patrech politiky nikoho bohužel nemá a v tuto chvíli bude osud nemocnice záviset – z mého pohledu – na politických rozhodnutích. Zdá se, že pan Beznoska si vzal za své pomoci turnovské nemocnici a tato schůzka byla právě prvním krokem.

* Aby náš rozhovor nebyl před volbami jednostranný, žádný jiný ze senátních kandidátů vás v poslední době neoslovil?
Ano, současný senátor Jaromír Jermář, který se uchází po šesti letech o znovuzvolení, nás také stran budoucnosti nemocnice nedávno kontaktoval. Jiný kontakt jsme nezaznamenali.

* Na čem jste se dohodli na jednání ve středu 2. října?
Především jsme využili návštěvy vrcholných představitelů VZP k tomu, abychom jim osobně vysvětlili naše představy a ukázali možnosti naší nemocnice. Vyjasnili jsme si řadu otázek a jestli se ptáte, jaký je konkrétní výstup ze schůzky, tak bych jej shrnul jednou větou: Dohodli jsme se, že budeme dále jednat, a to s plnou vážností, neboť zatím není nic rozhodnuto.

* Má to znamenat, že jste doposud s nikým nejednali?
Ale ano. Naposledy v dubnu letošního roku, kdy nám VZP a ostatní zdravotní pojišťovny písemně přislíbily zachování nemocnice ve zhruba vstávající podobě i od ledna 2013. Poté jsme se dozvěděli, že jsme nemocnice, se kterou nebyla dosažena shoda a na písemný dotaz, proč tomu tak je, když jsme se v dubnu dohodli, jsme obdrželi od VZP nic neříkající fráze o složitosti situace. Z tohoto pohledu nám tedy tato schůzka řekla daleko víc. 

* Jaký máte pocit z jednání?
Pocit z jednání ve mě vzbudil přesvědčení, že máme naději mít ve vrcholné politice člověka, který nám chce pomoci.

* Padla též otázku sloučení turnovské a liberecké nemocnice?
Ano. VZP vidí tuto možnost jako možné a dobré koncepční řešení a rozhodně nebude proti.

* Kdy myslíte, že si konečně budeme moci oddychnout a říci, že nemocnice v Turnově je zachráněna?
Žádná nemocnice nebude nikdy definitivně zachráněna, jistoty skončily pro každého. Stále budeme muset bojovat. A my jsme připraveni bojovat! A protože to je přesně to, s čím souvisí nadcházející volby, tak si neodpustím neutrální politickou „agitku“: Vážení Turnované, kroužkujte na jednotlivých kandidátkách ve volbách do kraje občany Turnovska, ať je naše zastoupení na krajské úrovni co největší. Jen tak budeme mít více prostoru pro řešení otázek, které jsou pro nás důležité.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.