ORTOPEDIE NAKONEC BUDE V TURNOVĚ I V SEMILECH

0

Poněkud překvapivé rozuzlení mělo jednání na půdě libereckého krajského úřadu v úterý 6. ledna. Na něm bylo ředitelem krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřím Benediktem definitivně potvrzeno, že v Turnově vznikne ortopedické oddělení, to ale současně zůstane v omezené míře zachováno i v Semilech, odkud do Turnova nepřecházejí dva ze sedmi lékařů a zůstává tam i střední zdravotní personál. Tzv. velké operace kolenních a kyčelních kloubů se přesunou do nemocnice v Liberci.

Zatímco v Semilech by měly být prováděny menší zákroky v podobě tzv. jednodenní ortopedie, nemocnice v Liberci a v Turnově mají spolupracovat úžeji. V Semilech se toto rozhodnutí logicky nelíbí. „Na malém území budou dvě ortopedické oddělení, zruší se jedno ze čtyř pracovišť v kraji, kde jsou prováděny totální náhrady kloubů, z čehož plyne snížení dostupnosti péče pro občany, prodloužení už tak enormních čekacích lhůt, protože liberecká nemocnice není schopna bez problémů vstřebat nárůst pacientů a celkově se prodraží poskytování zdravotnické péče,“ píše se mj. v písemném vyjádření, které podepsali starosta Semil Jan Farský a ředitel semilské nemocnice Petr Krtička.

 

Přesun operací kolenních a kyčelních kloubů do Liberce odůvodňuje Krajská pobočka VZP nejen snahou o poskytnutí péče na kvalitněji vybaveném oddělení, ale i ekonomickými zájmy. Pro užší spolupráci s krajským pracovištěm také hovoří současný stav nemocnice v Turnově, kde byly v posledních letech investovány do vybavení desítky milionů korun. Kromě nového objektu centrální sterilizace je tu počítačová tomografie (CT), moderní rentgeny, diagnostická zařízení, v posledním půl roce zde došlo k úpravám a přesunům oddělení, pro ortopedii je nyní k dispozici speciálně vybavený operační sál. Pro kvalitnější doléčení pacientů začalo od ledna t.r. fungovat nové oddělení akutní rehabilitační péče. „Máme již schválenou registraci, s týmem ortopedů, kteří k nám ze Semil přijdou na konci ledna, dolaďujeme poslední detaily vybavení, aby oddělení mohlo od února začít fungovat, chceme k nám ještě přesunout kostní banku,“ přiblížil Martin Hrubý, náměstek ředitele Panochovy nemocnice Turnov.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.