SLOVNÍCH I FYZICKÝCH NAPADENÍ ZDRAVOTNÍKŮ PŘIBÝVÁ

0

Slovních nadávek, rozbíjení vybavení věcí, ale také fyzických napadení, která končí zraněním zdravotníků, v Krajské nemocnici Liberec přibývá. „Poslední takový případ jsme zaznamenali minulý týden v pátek, kdy opilý muž na traumatologickém příjmu napadl sestřičku. Bil ji pěstí do obličeje. Před dalšími ranami ji zachránili lékař a přivolaná policie,“ popsal vedoucí zdravotní bratr na traumatologickém urgentním příjmu Jakub Kopecký. Napadená zdravotnice po vyšetření zůstává stále v pracovní neschopnosti. „Za poslední rok je to už třetí takový případ. Někteří útočníci jsou opilí, jiní jsou agresivní i bez alkoholu. Útoky, kdy do nás pacienti jen strkají nebo nám sprostě nadávají, už na ambulanci ani nepočítáme,“ doplnil Kopecký.

Výjimkou nejsou pacienti, kterým na traumatologii zachrání život a oni personál při odchodu namísto poděkování raději napadají a uráží. „Za posledních deset let jsme měli zhruba patnáct případů vážných napadení sester na traumatologii. Lidé se chovají k těm, kteří jim zachránili život, neuctivě,“ potvrdil lékařský ředitel a přednosta traumacentra Richard Lukáš s tím, že takových případů evidují na lůžkovém oddělení několik týdně.

S agresivními pacienty se zdravotníci setkávají napříč odděleními. Nejčastěji tam, kde jsou nemocní léčeni na jednotkách intenzivní péče, ambulancích nebo ve specializovaných centrech. „Mnoho pacientů je agresivních v důsledku léků, jež musí na svá onemocnění užívat, a své fyzické a verbální útoky neumí ovlivnit,“ vysvětluje ředitelka pro ošetřovatelskou péči Marie Fryaufová. S těmito pacienty jsou konfrontováni například v onkologickém centru. Mají změněné chování v důsledku chorob, a než začnou fungovat zklidňující léky, hází po personálu, co jim přijde do ruky. Stejnou zkušenost mají zdravotníci také v neurocentru. „Vloni jsme měli dva případy pacientů s poraněným mozkem, kteří k nám byli přijati po napadení v opilosti. Nedodržovali režim, odcházeli z oddělení, napadali personál slovně i fyzicky. Jeden z nich dokonce ohrožoval personál i spolupacienty kapesním nožem a lahví od vypitého piva. Další vyhazoval vybavení pokoje z okna,“ zmínila vrchní sestra neurocentra Milena Dudová.

Podobně jsou na tom zdravotníci v turnovské Panochově nemocnici. Agresivní pacient tady nedávno chtěl vyskočit z okna a sanitáře, který mu v tom chtěl zabránit, chytil za oděv u krku a způsobil mu strangulační rýhu. Je zde evidován také případ pacienta, který pod vlivem alkoholu ohrožoval a napadl na interním oddělení sestry a pacienty. V chirurgické ambulanci neradi vzpomínají na starší paní, která napadla sestru a lékaře, mlátila je francouzskou holí přes nohy, škrábala a kousala. Zejména sestře způsobila mnohočetná drobná poranění. Na oddělení ARO zase pacient pod vlivem sedativ napadl sesterský personál. Zranit se mu naštěstí nikoho nepodařilo, jen rozbil jeden z monitorů…

Se zvládáním zátěžových a stresových situací pomáhá mj. tzv. peer program, který slouží jak podpora zdravotníkům přímo v terénu, čímž se pro ně stává dostupnější, rychlejší a účinnější.

(Zdroj: TZ KNL s doplněním TvA)

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.