TURNOV NEPŘIJDE O SVÉ RODÁKY (ZATÍM)

0

„Musím důrazně dementovat informaci, že by existence turnovské porodnice byla ohrožena z důvodu nedostatku pediatrů. V naší nemocnici pracují tři na stálý úvazek a máme dalších dvanáct pediatrů smluvních, takže není problém zajistit nepřetržitý chod porodnice. Vloni bylo zrušeno pouze dětské oddělení, porodnice a novorozenecké oddělení fungují normálně dál,“ prohlásil Martin Hrubý, náměstek ředitele Panochovy nemocnice Turnov, na mimořádné tiskové konferenci v pátek 27. listopadu. Co by v budoucnu podle Hrubého mohlo existenci porodnice ohrozit, je počet porodů. To ale není na pořadu dne, takže fáma o brzkém konci porodnice, vyvolaná články v některých médiích, není pravdivá.

V loňském roce se v turnovské porodnici narodilo 504 dětí, jak na tiskové konferenci zaznělo, problém by patrně nastal, kdyby počet porodů klesl ročně pod 300. „Nyní končí takzvaný babyboom, dětí se napříště bude rodit méně. Letos se v liberecké nemocnici uskuteční zhruba 1800 porodů, což je na hranici kapacity porodnice. Nejsme připraveni převzít porodnici z nějaké další nemocnice. I nadále by v Liberci měly být prováděny především složitější porody, kde se dají očekávat komplikace, běžné porody se mohou odehrávat v menších nemocnicích,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný.

n200911272032_zap_520_09_pntŘeditel krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Benedikt připomněl, že Odborná společnost gynekologická a porodnická pravidelně posuzuje stav v jednotlivých zařízeních. Tam, kde počet porodů výrazně poklesne, může vydat doporučení, aby s tímto zařízením nebyla uzavřena smlouva, protože je tu riziko v podobě dalšího vzdělávání a erudice zejména mladých lékařů. Turnovská porodnice z tohoto pohledu v budoucnu může být ohrožena, protože má nejmenší počet narozeních dětí z porodnic v okolí (Mladá Boleslav, Jablonec nad Nisou, Jičín, Jilemnice). „Potom je třeba přemýšlet o rentabilnosti provozu, výrazný propad porodnosti je očekáván po roce 2012,“ připomněl Benedikt.

 

K možné užší spolupráci nemocnic v Turnově a v Liberci se vyjádřil ředitel Panochovy nemocnice Tomáš Sláma. „Žádné oficiální jednání zatím neproběhlo, bedlivě sledujeme situaci kolem fůze liberecké nemocnice s nemocnicí ve Frýdlantu (ke sloučení dojde k 1. lednu 2011 – pozn. aut.), hledáme styčné body a přemýšlíme, co by do budoucnosti bylo výhodné pro ekonomiku provozu a samotné pacienty,“ řekl Sláma. Připomněl navíc již fungující spolupráci lékařských týmů, kdy ortopedi z Turnova jezdí operovat do Liberce, je zde také spolupráce při různých odborných vyšetřeních, pooperační péči ad. „Když bychom do budoucna přistoupili k nějaké užší smluvní spolupráci, vždy by to byl rovnocenný vztah, který by přesně vymezil roli liberecké i turnovské nemocnice. Poslední slovo budou mít vždy zřizovatelé nemocnic, a to Liberecký kraj a město Turnov. Zdůrazňuji, že nic nepřipravujeme skrytě pod pokličkou,“ dodal ředitel Sláma. Podle něho budou jednání probíhat v příštím roce a teprve potom se uvidí, jestli by užší vztah (mluvilo se například o formě holdingu) měl smysl.

 

„Vnímám zájem menších nemocnic na území kraje spolupracovat s naší nemocnicí jako pozitivní fakt. Naše snahy by měly vést především k tomu, aby pacienti neměli důvod odcházet za zdravotnickou péčí mimo Liberecký kraj,“ doplnil Luděk Nečesaný.

_______________________________________________­­___________________

Zmizí tedy záznam v občanském průkazu „Místo narození: Turnov“ v propadlišti dějin?

Zatím ne! Hodně bude záležet i na samotných Turnovácích…

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.