V TURNOVSKÉ NEMOCNICI JIŽ VĚDÍ, JAK (MOŽNÁ) BUDOU FUNGOVAT OD ROKU 2013

0

Možná jste to již jako zaručenou zprávu také slyšeli: V turnovské Panochově nemocnici končí interní oddělení a chirurgie, což se rovná likvidaci nemocnice. Není to pravda. Nicméně – pokud tato zpráva letí městem, jen to dokládá fakt, v jakém středu pozornosti občanů zdravotnictví stojí. A to je dobře, protože rozhodování v tomto oboru lidské činnosti se děje v poslední době víc po politické než odborné rovině. A politici by měli názory a stanoviska lidí vnímat a své kroky umět obhájit. Tady je pro Turnov dlouhodobým hendikepem, že v tzv. „velké politice“ na celostátní úrovni nemá patřičné zastoupení.

„Naší snahou je, aby nemocnice i nadále zajišťovala péči ve všech dosavadních oborech. Co se změn týká, vypadá to zatím tak, že v turnovské nemocnici bude od ledna příštího roku fungovat gynekologie v režimu gynekologické jednodenní péče na lůžku a samozřejmě ambulance. Další změnou má být změna lůžek ARO na lůžka multioborové JIP (jednotka intenzivní péče – pozn. aut.). Jde o opatření, o kterých jsme ze strany zdravotních pojišťoven delší dobu informováni a které chod nemocnice jako takové neohrozí. Všechna ostatní oddělení mají pracovat beze změny, zřejmě se upraví počty lůžek dle vytížení,“ uvedl Tomáš Sláma, ředitel Panochovy nemocnice Turnov. Jak dodal, situace na české politické scéně je ale bohužel tak turbulentní, že přes všechna i písemná ujištění se může v příštích měsících stát cokoli…

„Jde o to, aby nemocnice žila hlavně po ekonomické stránce, tak musí být nastaven model jejího fungování. Nemáme nějaké významné lukrativní obory, i proto mě třeba mrzí, že administrativním přerozdělením přicházíme o část ortopedických výkonů, když byl nedávno politickým rozhodnutím obnoven ve větší míře provoz tohoto oddělení v Semilech,“ přiblížil Sláma. Před vedením turnovské nemocnice a také zdejšími zastupiteli (zřizovatelem nemocnice je město Turnov) nicméně stojí další řada otázek, které čekají na zodpovězení. Kromě zachování dosavadních oborů je to zahájení léčby v režimu tzv. jednodenní chirurgie (zejména pro zmíněné gynekologické pacientky), poskytované služby by bylo vhodné rozšířit o geriatrické oddělení a případně dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči (tzv. lůžka DIP, DIOP). „To ale zatím naráží na neochotu zdravotních pojišťoven a také na prostorové možnosti, protože v tom případě by byla rozhodně nutná rekonstrukce bývalého dětského oddělení. Musíme se zamyslet i nad budoucím statutem zařízení. Je zřejmé, že malé, ale i středně velké nemocnice, které fungují samostatně, to budou mít čím dál složitější. Hledání vhodného strategického partnera se nevyhneme. Několik takových jednání již máme za sebou. Ve hře teď ale určitě není prodej nemocnice, jak by si mohl někdo myslet,“ zdůraznil Tomáš Sláma. Pro další fungování turnovské nemocnice podle něho svědčí i skutečnost, že ve všech průzkumech se pacienti o službách nemocnice vyjadřují kladně, zdejší nemocnice má i přirozené spádové území.

Podle vyjádření ředitele Krajské pobočky VZP pro Liberecký kraj Jiřího Benedikta samostatné lůžkové gynekologické oddělení kromě Turnova zanikne od ledna 2013 ještě ve Frýdlantu. K jiným změnám v rámci kraje nedojde. Podle něho zavedením režimu jednodenní gynekologické péče na lůžku může být nemocnice naopak atraktivnější pro skupinu pacientek, které upřednostňují krátkou dobu hospitalizace a domácí léčení. „Se zástupci všech osmi nemocnic v našem kraji jsme usilovně hledali dohodu o rozsahu poskytované péče. Po vzájemných ústupcích jsme nalezli shodu, nemocnice tak získají jistotu a garance k příštímu rozvoji. Uzavřené dohody se všemi nemocnicemi nemají žádný zásadní dopad na jejich hospodaření. Zdravotní pojišťovny nemocnice nevyplácejí podle počtu udržovaných lůžek, ale především podle výkonů,“ upřesnil Jiří Benedikt.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.