HROZÍ ZÁNIK TURNOVSKÉ PORODNICE?

0

„Je předčasné mluvit o krizových scénářích. Uvidíme, co se bude odehrávat v dalších měsících v souvislosti s odchodem lékařů z jiných nemocnic,“ uvedl pro deník MFDnes ředitel Panochovy nemocnice Turnov Tomáš Sláma. Nicméně důvody možného zániku porodnice tu jsou. V prvé řadě je to výpověď jednoho z gynekologů, kterou dotyčný podal na konci loňského roku. A protože na oddělení pracují pouze čtyři specialisté, což je minimální počet pro udržení nepřetržitých služeb (další gynekologové vypomáhají na částečný úvazek), nemusí se podařit získat včas náhradu. Druhoatestovaní lékaři na trhu práce prostě nejsou. Buď pracují, nebo mají privátní praxi bez náročných nemocničních služeb.

Turnovská nemocnice také stojí před dalším problémem, a to je doporučení odborné společnosti, resp. ministerstva zdravotnictví. Limitní počet porodů pro získání akreditace pro další vzdělávání lékařů na oddělení je podle tohoto doporučení 600 porodů ročně. V turnovské porodnici se vloni narodilo 441 dětí a těžko to bude v nejbližší době víc. Zmíněná akreditace nebyla proto turnovskému gynekologicko-porodnickému oddělení udělena. Nemocnice tak není zajímavá ani pro mladé lékaře, kteří zde získávají povinnou praxi jako jednu z podmínek pro složení atestací.

Vzhledem k tomu, že v pondělí 10. ledna budou o tomto tématu jednat na svém zasedání radní města, a město Turnov je zřizovatelem Panochovy nemocnice, přineseme na toto téma v příštím týdnu obsáhlý materiál se stanoviskem zřizovatele i vedení nemocnice.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.