TÝDEN VÝBĚRU POPLATKŮ VE ZDRAVOTNICTVÍ

0

Od minulého týdne každý všední den stejná situace v turnovské Panochově nemocnici. Při větším návalu, třeba když zrovna přijede autobus městské linky, najdete klubko lidí kolem automatu při vstupu do ambulantní části. Kolik mám vhodit mincí?, chci lístek za třicet nebo za šedesát?, vrátí mi automat na kovovou padesátikorunu? To jsou nejčastější otázky, které tu uslyšíte. Někdo z čekajících u automatu to nevydrží a popojde pár kroků k pokladně naproti vchodu do lékárny a lístek koupí bez problémů tam.

„Systém výběru poplatků se teprve postupně usazuje, po prvních dnech máme několik nápadů hlavně na to, jak zlepšit informovanost. Ve vestibulu asi přibude ještě nějaká informační cedule, postupně si lidé zvyknou,“ říká ředitel nemocnice Tomáš Sláma. Podle prvního odhadu je příjem nemocnice z prvního týdne vybírání poplatků asi 25 tisíc korun, což při odečtení pořizovací ceny přístroje, agendy kolem poplatků a vzhledem k ročnímu obratu nemocnice kolem 200 milionů, není nijak ohromující suma, která by byla pro hospodaření nemocnice rozhodující.

n200801080850_zap_12_08_poplatky„Poplatky vybíráme, protože nám to nařizuje zákon, o tom já nejsem zvyklý diskutovat, to by pak byla anarchie,“ odpověděl ředitel nemocnice na dotaz, co říká na počínání některých jiných nemocnic, kde vybírat poplatky zatím odmítají. Podle něho to ale současně neznamená, že je mu zcela lhostejné, co naši zákonodárci vytvoří.
„V tuto chvíli mě nicméně zajímá pouze to, jestli systém výběru poplatků někde nefunguje lépe a levněji než u nás. Jak jsem si ale ověřoval, zatím tomu tak v okolních nemocnicích není,“ dodal Sláma.

Pravdou je, že změn je od Nového roku v turnovské nemocnici hodně: Poplatky, transformace na obchodní společnost, nové jméno.
Vlastníkem nemocnice je i nadále Město Turnov, původní příspěvková organizace bude fungovat ještě půl roku, než dojde k vyrovnání všech smluvních závazků a poté zanikne. Hlavními důvody, proč byla transformace provedena, je fakt, že pro organizaci s obratem v řádu stamilionů je forma příspěvkové organizace již hodně těsná a nevyhovující, forma obchodní společnosti také umožní pružnější mzdovou politiku. „Nejméně půl roku necháme platy a systém odměňování jak je, do budoucna ale chceme zaměstnance více motivovat pohyblivou složkou mzdy,“ uvedl Tomáš Sláma.

n200801080850_zap_13_08_poplatkyV turnovské nemocnici pracuje 350 lidí, z toho 50 lékařů. Spádová oblast nemocnice je zhruba 40 tisíc lidí. V letošním roce zde neplánují žádné větší investice. Podle ředitele Slámy byly požadavky na nutné nákupy a investice pokryty v minulých letech. Vloni to bylo například zprovoznění centrální sterilizace, rok před tím nemocnice koupila speciální počítačový tomograf a nové rentgeny.

O změnách roku 2008 a i o výběru poplatků v nemocnici a u obvodních lékařů čtěte také ZDE.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.