ROZHODNUTÍ O BUDOUCNOSTI PORODNICE V TURNOVĚ BY MĚLO PADNOUT V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ

0

„Přál bych si, aby rozhodnutí o konci nebo pokračování turnovské porodnice padlo co nejdříve, nejlépe už do konce ledna či začátkem února. Je to důležité pro veřejnost i pro personál porodnice, aby tu byla nějaká jistota, ať už jakákoli,“ uvedl ředitel Panochovy nemocnice Turnov Tomáš Sláma. Podle něho stále platí, že nemocnice shání gynekologa, který by mohl nastoupit a nahradit jednoho z kolegů, který z nemocnice odchází k poslednímu únoru. Jinak hrozí, že na oddělení zůstanou pouze tři lékaři, což pro nepřetržitý provoz nestačí. Představa, že místo zaplní někdo z lékařů z Jablonce nebo Liberce, kteří dali výpověď v souvislosti s celostátní akcí „Děkujeme, odcházíme,“ ale moc reálná není, volní gynekologové na trhu práce nejsou, turnovská nemocnice si navíc těžko může dovolit je přeplatit.

Porodnice v Turnově se dostala do nezáviděníhodné situace. Nově nezískala akreditaci pro další vzdělávání lékařů, kde je podmínkou 600 porodů ročně (v turnovské porodnici se vloni narodilo 441 dětí, resp. se uskutečnilo 436 porodů). Toto omezení v praxi znamená, že do Turnova nepřijde ani žádný mladý lékař či lékařka, protože na oddělení nezískají povinnou praxi jako jednu z podmínek pro složení atestací. „Zde jde ze strany státu, resp. ministerstva zdravotnictví jednoznačně o likvidaci malých porodnic. S tím na regionální úrovni můžeme těžko bojovat, tato země se rozhodla jít cestou velkokapacitních porodnic,“ komentuje situaci ředitel Sláma.

V loňském roce se přímo v Turnově narodilo 128 dětí, a když k tomu přidáme i číslo narozených dětí ve spádových obcích, dostaneme pouhých 331 dětí (například Mírová pod Kozákovem 23, Příšovice 20, Malá Skála 18, Rovensko pod Troskami 15). V případě, že by celkový počet narozených dětí na Turnovsku byl vyšší než těch narozených v turnovské porodnici, znamenalo by to, že zde kvete tzv. porodní turistika. Jistě, několik žen odrodilo v okolních zařízeních z různých důvodů, nicméně tým kolem primáře gynekologicko-porodnického oddělení Aleše Mikla do Turnova víc než 100 rodiček přivedl! „Nejvíce porodů za mého pětadvacetiletého působení ve funkci primáře jsme v Turnově měli v roce 1988, to jich bylo 878. Poté nastal pokles až k 348 porodům v roce 1996,“ uvádí primář Mikl. Na přelomu tisíciletí se podle něho počty porodů pohybovaly mezi 350 a 390 porody ročně. Až v roce 2004 turnovská porodnice zaznamenala přes 400 porodů (2004 – 424, 2005 – 424, 2006 – 429, 2007 – 471, 2008 – 498, 2009 – 478, 2010 – 436).

 

Zde je třeba zmínit, že turnovská porodnice má v bezprostředním okolí velkou konkurenci. V roce 2010 se v porodnici v Liberci narodilo 1621 dětí, v Jablonci 1384 dětí, v Jilemnici 885, a to ještě v okolních krajích jsou v dojezdové vzdálenosti porodnice v Jičíně a v Mladé Boleslavi.

 

Ředitel nemocnice Tomáš Sláma konec porodnice prorokoval již předloni v souvislosti s ukončením činnosti dětského oddělení, se kterým Všeobecná zdravotní pojišťovna neuzavřela smlouvu na rok 2009. Předpokládalo se ale, že Turnov porodnici udrží nejméně po celý rok 2011. Nyní to i kvůli odchodu jednoho z lékařů vypadá, že o ni přijde již letos v březnu.

 

Zpráva o možném konci porodnice vyvolala na Turnovsku nebývalou vlnu zájmu veřejnosti. Turnov by zrušením porodnice přišel definitivně o své rodáky, město, které je přirozeným centrem regionu, ztratí jedno z důležitých zařízení, které posiluje pocit vzájemné sounáležitosti místních lidí. Zánik porodnice je tak i velkým psychologickým mezníkem. „Jestli se nestane zázrak a gynekologa se nám sehnat nepodaří, budu muset valné hromadě nemocnice dát návrh na ukončení provozu porodnice a jednat budeme o podpoře a zachování alespoň dětské pohotovosti,“ nastínil další kroky Tomáš Sláma.

 

Město Turnov je zřizovatelem Panochovy nemocnice. Vzniklou situaci vedení města velmi pečlivě sleduje a analyzuje. „Pro město Turnov je otázka existence porodnice, která vždy k turnovské nemocnici patřila, vážným problémem. Stejně tak to cítím i já osobně, protože jsem se zde narodila já, můj manžel i obě mé dcery a má vnoučata. Jako v mnoha jiných věcech mně i v případě nemocnice připadá, že jsme odbornými institucemi a ministerstvem zdravotnictví tlačeni do role bezvýznamných hráčů ve věcech, které s životem našeho města souvisí. Tak to jednoznačně vyplývá ze všech informací, které byly předloženy vedením nemocnice jak veřejnosti, tak i radě města a zastupitelům, kteří se v pondělí 10. ledna zúčastnili pracovního neveřejného zasedání. Rada města jako valná hromada jednoznačně podpořila snahu vedení nemocnice zajistit personálně co nejdéle provoz porodnice a bude hledat další kroky v řešení tohoto problému,“ uvedla starostka města Hana Maierová.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.