TURNOVSKÁ GYNEKOLOGIE FUNGUJE, ÚPRK PACIENTEK SE NEKONÁ

0

Po vlně zájmu a vášní z počátku roku se situace v turnovské Panochově nemocnici uklidňuje. „Gynekologické oddělení funguje, stíháme jak ambulance, tak provoz lůžkové části, kde jsou po krátké přestávce už zase hospitalizovány pacientky,“ hlásí nový primář oddělení MUDr. Petr Lidák. Dosavadní tým lékařů pod vedením primáře Aleše Mikla k 30. dubnu skončil. Proč se tak stalo, je veřejnosti dostatečně známo. „Já tuhle situaci nezavinil, chtěl jsem se s bývalým týmem sejít, ale nebyl zájem. A tak jsem 1. května dostal čtyři klíče, ani pořádně nevěděl od čeho, a prázdné lůžkové oddělení. Bohužel, kvůli několikaměsíční nejistotě se podařilo u pacientek vzbudit hodně nervozity. Některé myslely, že gynekologie v turnovské nemocnici končí, a ony se proto narychlo přehlásily jinam, aby nezůstaly bez péče, až ostatní ambulance přestanou nové pacientky přijímat. Škoda této atmosféry. Naštěstí většina žen vyčkává, co bude. Nyní mohou poznat, že není důvod odcházet jinam, a tak se snad situace v krátké době uklidní. Platí i opačně, když se bude chtít někdo vrátit, dveře jsou otevřeny,“ zdůrazňuje Lidák.

Podle něho obsahuje kartotéka oddělení na 10 tisíc karet pacientek. Z toho ale je aktivních asi jen 70 %, zbylé ženy nenavštívily ambulanci během posledních 10 let. Lze jen těžko zjistit, zda již zemřely nebo přešly jinam a nepřevedly si kartu, nebo jen gynekologickou péči přestaly využívat zcela. „Na aktualizaci kartotéky pracujeme, přesná čísla dosud neznám, ale z dosud zjištěných dat odhaduji, že v rámci celé kampaně odešlo jinam ve skutečnosti jen něco mezi třemi a pěti sty pacientek, což nemůže provoz gynekologické ambulance v turnovské nemocnici pochopitelně ohrozit. Chtěl bych tedy zdejším ženám poděkovat za trpělivost, na oplátku jim mohu slíbit minimálně stejně kvalitní služby a osobní přístup,“ uvádí primář oddělení. Ten zatím fungování oddělení musí zvládnout sám, jen s občasnou výpomocí jednoho kolegy. Od 1. června se situace změní příchodem zkušeného lékaře MUDr. Havlíka, který zde bude ordinovat či operovat prozatím jeden den v týdnu, od srpna pak tři dny v týdnu. Počínaje 1. červencem nastoupí na plný úvazek MUDr. Svoboda, dosavadní primář gynekologie v Rumburku. V jednání je i příchod ještě jedné lékařky na zkrácený úvazek v ambulanci, čímž se primář snaží vyjít vstříc těm pacientkám, které upřednostňují při vyšetření ženu-gynekoložku.

„V tuto chvíli kromě ambulancí zvládáme také plně chod lůžkového oddělení a gynekologické operační výkony s výjimkou těch velkých, tedy časově náročných operací. Od června již budeme i operativu zvládat plnohodnotně. Věřím, že se v Turnově podaří vytvořit kvalitní lékařský tým. Děkuji všem sestrám, které protrpěly období emocí a nejistoty a zůstaly. Jsou velmi kvalitním zázemím mého oddělení,“ představuje primář současný provoz, který především na něho samého klade velké nároky.

 

n201105171635_zap_144_lidak„Pacientky vítáme, do budoucna si jistě rády zvyknou na některé, já doufám pozitivní, změny. Předně – ambulance funguje v pracovních dnech od 8.00 do 15.00 hodin, rozšíření do pozdních odpoledních hodin se po příchodu kolegů také bránit nebudu,“ zmiňuje primář. Ženy si na každé vyšetření musí dojednat termín (den a hodinu) na tel. čísle 481 446 541, čímž by mělo být odbouráno dlouhé čekání na lékaře v čekárně. Každý den a bez objednání budou vydávány recepty na antikoncepci či jinou chronickou léčbu a aplikovány lékařem naordinované injekce. 

„Ultrazvuková vyšetření je možné provést přímo v ordinaci v průběhu běžné kontroly, u těhotných odpadne vzhledem k mé erudici nutnost podstupovat vyšetření sloužící k vyhledávaní vrozených vad plodu v jiném zařízení. S akutními problémy se mohou ženy samozřejmě hlásit kdykoli – v uvedenou dobu na ambulanci, mimo ni funguje samozřejmě pohotovostní provoz, pacientka se ohlásí na vrátnici, ta informuje sestru na oddělení a odešle pacientku na vyšetřovnu. Co se týká lůžkového oddělení, to bude postupně zajišťovat gynekologickou péči v plném rozsahu včetně péče o rizikově těhotné, samozřejmě mimo porody samotné. Již dnes mohu například přislíbit, že v případech, kde to půjde, budou pacientky propouštěny do domácí péče dříve, než tomu zde bývalo dosud. Nejsem velkým zastáncem zbytečného prodlužování hospitalizací,“ přibližuje fungování oddělení primář Lidák.

 

Proběhla již i první konzultace s ostatními privátními turnovskými gynekology, MUDr. Landrem a MUDr. Palušákem. „Zde doufám, že dojde k nové formě vzájemné spolupráce, doba nedůvěry musí skončit. Bylo to zbytečné a doplatily na to především zdejší ženy. Domluvili jsme i schůzku na oddělení, aby oba viděli, v jakých podmínkách budou jejich pacientky ošetřovány. Domnívám se, že neexistuje důvod, proč bychom spolu neměli vzájemně pravidelně komunikovat a spolupracovat,“ říká Petr Lidák.

 

Ten se vyjádřil i ke konci porodnice. „Její provoz už bohužel obnoven nebude. Je to velká škoda, protože jsem přesvědčen o tom, že mohla dál vcelku bez větších problémů fungovat. A to možná i po roce 2012. Vzájemná spolupráce ambulancí v regionu, využití nových trendů v porodnictví, důraz na rodinnou atmosféru, to vše jsou plusové body, které mohly porodnici v klidu přehoupnout i přes laťku 600 porodů ročně. Takhle si Turnov uzavřel dveře definitivně sám. Co budeme umět rodičkám nabídnout je možnost účasti jejich ošetřujícího lékaře u porodu, samozřejmě po vzájemné dohodě, ve vybraných porodnicích v okolí. Žena tak bude klidnější, když na místě bude i lékař, kterého dobře zná, se kterým prošla v poradně celým těhotenstvím. Víc bohužel udělat nemůžeme,“ uzavřel primář Petr Lidák.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.