TURNOVSKÁ CHIRURGIE POMÁHÁ I PACIENTŮM S CÉVNÍMI ONEMOCNĚNÍMI

0

V těchto dnech je to rok, co do funkce primáře chirurgického oddělení turnovské nemocnice nastoupil MUDr. Zdeněk Rambousek. Rodák z Chrudimi působil v nemocnici v Liberci od roku 1996. A protože turnovská nemocnice je součástí Krajské nemocnice Liberec, změnilo se pro něho v rámci jedné organizace pouze působiště. „Turnovská chirurgie má dobrý zvuk a nadregionální význam díky bariatrickým operacím. Kromě standardních výkonů bych zde rád rozvíjel také endokrinologickou operativu, tedy operace štítných žláz, a ve spolupráci s nemocnicí v Liberci rozšířil spektrum služeb o menší výkony a výkony v cévní chirurgii, jako třeba cévní bypassy a další,“ uvedl mj. před rokem nový primář při uvedení do funkce.

Ilustrační foto z operačního sálu

* Když jste se vloni rozhodoval o přechodu do Turnova, bylo to těžké?
Byl vypsán konkurz, který se kryl s určitou křižovatkou v mém profesním i osobním životě. A já jsem se rozhodl, že je to pro mě zajímavá možnost. V posledních letech jsem se zabýval úzkou specializací chirurgie – cévní chirurgií, a já se rozhodl vrátit se k trochu širšímu chirurgickému záběru.

* Znal jste zdejší pracoviště?
Kontakty s turnovskou chirurgií jsem měl již řadu let – liberecké oddělení cévní chirurgie bylo pro Turnov spádovým pracovištěm. Několikrát jsem rovněž v turnovské nemocnici operoval, takže jsem znal její strukturu a vybavení. A turnovská nemocnice vždy měla opravdu dobrý zvuk, zejména pro malé množství komplikací u prováděných výkonů. Na rozdíl od jiných menších nemocnic v okolí jsme z Turnova vždy evidovali jen minimální množství překladů, turnovští chirurgové byli schopni sami řešit i velmi složité případy.

Primář Z. Rambousek při loňském uvedení do funkce

* A jaká byla realita?
Našel jsem to, co jsem čekal. Dobře fungující chirurgické pracoviště s partou pracovitých a erudovaných chirurgů. Emeritní primář Berndt vychoval dobrý tým, a on sám je skutečně excelentním chirurgem, jedním z nejlepších, které znám. Jsem rád, že dále zůstává v našem týmu. Kromě toho – turnovští obyvatelé mají velké štěstí, že jejich chirurgie má skutečně široký záběr, kdy vedle základní břišní chirurgie a úrazové chirurgie zajišťuje i široce péči urologickou, specializovanou chirurgii štítné žlázy, a zcela nadstandardně chirurgickou léčbu obezity a cukrovky tzv. II typu. Spolupráce s centrem léčby nespecifických střevních zánětů (IBD centrum) přináší další oblast specializované chirurgie.

* Co je třeba zlepšit?
Samozřejmě, nikdy nedosáhnete úplné dokonalosti, vždy je co zlepšovat. Pro to ale musíte mít to nejdůležitější – personál. A nám na chirurgii v současné chvíli schází dva až tři lékaři. Stávající tým tento nedostatek vyrovnává extrémním nasazením, ale je cítit, že se občas dostáváme na hranu fyzických i časových možností. Jako nejdůležitější a primární úkol proto cítím potřebu doplnění týmu lékařů.

* Vaše plány do budoucna?
Kromě vedení chirurgického oddělení bych rád v odborné oblasti zajistil další rozvoj v mé specializaci – cévní chirurgii. Již v současné době k nám přichází velký počet pacientů z Liberecka k operaci varixů a jsou s naší péčí spokojeni. Po instalaci nového CT přístroje v turnovské nemocnici v tomto roce budeme schopni komplexněji vyšetřovat poruchy cévního systému a chci zavést i některé operace arteriálního řečiště, zejména na dolních končetinách.

* Kde vás mohou pacienti s cévními problémy vyhledat?
Pacienti z Turnovska v pátek odpoledne na chirurgické ambulanci turnovské nemocnice, pacienti z Liberecka v úterý v prostorách chirurgických ambulancí nemocnice Liberec.

* Děkujeme za rozhovor.

…turnovské operační sály

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.