25 MILIONŮ NA REKONSTRUKCI BÝVALÉHO DĚTSKÉHO ODDĚLENÍ NEMOCNICE

0

Projekt rozšíření a modernizace bývalého dětského pavilonu Panochovy nemocnice v Turnově získal podporu z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod ve výši 25 mil. Kč. Celkové náklady na rekonstrukci objektu se pohybují ve výši 81 mil. Kč. „Počítáme s tím, že požádáme zřizovatele, kterým je město Turnov, resp. zastupitelstvo města o ručení za úvěr, který umožní zahájit stavbu nejdéle na jaře příštího roku,“ uvádí ředitel nemocnice Tomáš Sláma. Podle něho bude budova kompletně zrekonstruována, zruší se centrální schodiště, které bude nově v přístavbě, obnoví se veškeré inženýrské sítě, zateplí se fasáda a opraví střecha.  Přistaví se vertikála s výtahy. Propojení s vlastní nemocniční budovou zajistí spojovací krček.

„Na tuto rekonstrukci se připravujeme od roku 2008, vždy jsme ale od toho z důvodu výše finančních nákladů museli ustoupit, dokonce z roku 2010 existuje platné usnesení zastupitelstva, které se vyslovilo kladně pro ručení za úvěr nemocnici. Myslím, že tohle je šance, která nejenže zapadá do dlouhodobých záměrů nemocnice, ale již se asi nebude opakovat,“ konstatoval Sláma. Skutečnost, že byla přiznána dotace z programu EU, o jejímž přidělení rozhodují jak odborníci, tak i politici, podle něho mj. svědčí i o skutečnosti, že s další existencí turnovské nemocnice je počítáno, že má před sebou budoucnost.

Přitom v médiích byla nedávno publikována informace, že 93 českých nemocnic bude muset omezit léčbu. V Libereckém kraji jsou jmenovány nemocnice v Semilech, Tanvaldu a v Turnově. „Není to nic, o čem bychom nevěděli, myslím, že je dostatečně známo, že od ledna 2013 chtějí pojišťovny zrušit lůžkovou část gynekologického oddělení, která přejde do režimu jednodenních zákroků, a že místo oddělení ARO budeme mít multioborovou JIP. K dalším změnám už by v Turnově dojít nemělo. Tak to alespoň pro nás stojí v protokolu ze společného  jednání se zdravotními pojišťovnami, které absolvovaly všechny nemocnice,“ shrnul ředitel.

V následujících měsících můžeme také očekávat rozhodnutí o strategickém partnerovi Panochovy nemocnice, z mnoha důvodů je pro toto malé zdravotnické zařízení čím dál nevýhodnější stát stranou. „Z došlých nabídek jsou myslím akceptovatelné dvě. Jedna z Krajské nemocnice Liberec, druhá od společnosti Mediterra, což je dceřiná společnost jedné rakouské firmy, která v Čechách provozuje čtyři nemocnice, mj. i v Tanvaldě. Základem nabídky společnosti Mediterra je výstavba nového rehabilitačního pavilonu, liberecká nemocnice nabízí úzkou spolupráci v provádění výkonů jednodenní chirurgie, do Turnova by se třeba mohlo přesunout další oddělení dlouhodobé intenzivní péče, případně další lůžka rehabilitační následné péče a podobně,“ hodnotí nabídky Tomáš Sláma. Jak zdůraznil, v každém případě do jednání město a vedení nemocnice půjdou s několika základními požadavky. V případě fúze by Turnov měl mít svého zástupce ve všech správních orgánech společnosti od dozorčí rady přes správní radu po valnou hromadu, a rozhodnutí, která se budou týkat Turnova, musí proběhnout při schválení všemi členy příslušného orgánu tak, aby se zamezilo rozhodnutí ve stylu o nás bez nás.

Kdo bude strategickým partnerem turnovské nemocnice, to by mělo být známo nejdéle do jara příštího roku, tedy ještě než začne rekonstrukce budovy bývalého dětského oddělení.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.