CHYSTÁ SE VELKÝ TŘESK V TURNOVSKÉ PANOCHOVĚ NEMOCNICI !?

0

Několik důležitých mezníků má poměrně krátká historie turnovské nemocnice. Postavena byla v roce 1942, po roce 1948 byla desetiletí součástí zdravotnického systému semilského okresu. Léta poměrného klidu vystřídaly bouřlivé roky porevoluční, které ukončil návrat nemocničního zařízení do správy města na počátku 90. let minulého století. Ke konci loňského roku Městská nemocnice Turnov prošla transformací a od ledna letošního roku zde máme Panochovu nemocnici s.r.o. Stoprocentním vlastníkem je ale stále Město Turnov. Zdálo by se, že právě tento důležitý transformační mezník bude těžko v následujících letech překonán. Opak je ale pravdou.

„S největší pravděpodobností v turnovské nemocnici skončí dětské oddělení a chystají se další převratné změny,“ uvedl pro TvA nejmenovaný zdroj z oblasti zdravotnictví. Je pravdou, že o konci dětského oddělení se mluví již delší dobu, většinou ale hlavně v tzv. zasvěcených kruzích. I na tato oddělení totiž v poslední době doléhají podobné problémy jako na základní a střední školství. Populačně slabé ročníky srážejí ekonomiku dětských oddělení do červených čísel. V širším okolí byla v poslední době například zrušena dětská oddělení v nemocnicích v Mělníku, Nymburku, Kutné Hoře ad. Fáma o definitivním konci dětského oddělení, která je v posledních dnech v Turnově hodně nahlas slyšet, je tedy, zdá se, pravdivá.

Podle hodnověrných informací ale nebude ukončení činnosti dětského oddělení ke konci roku 2008 v Turnově jedinou novinkou. Má dokonce dojít na stěhování celého vyhlášeného ortopedického oddělení ze Semil právě do zdejší Panochovy nemocnice!

To si samozřejmě vyžádá přesuny uvnitř nemocničních budov. Stěhovat se mají celá oddělení, v budově dnešního dětského oddělení by například mělo být oddělení následné péče, resp. rehabilitace. Změny nastanou i na oddělení ARO. Jestliže ale k těmto změnám skutečně dojde, postoupí turnovská nemocnice o třídu výš a už těžko v budoucnu může být její existence zpochybněna. To ostatně připustil i ředitel Panochovy nemocnice Tomáš Sláma, když na přímý dotaz, jestli jsou informace TvA o zrušení dětského oddělení a přesunu semilské ortopedie pravdivé, řekl: „Ano, v současné době dochází k převratným jednáním, která ve svém důsledku mohou znamenat vyšší prestiž a jistější budoucnost nemocnice v Turnově. V tuto chvíli ale ještě nejsou všechna jednání definitivně uzavřena. Minimálně v případě dětského oddělení se tato informace zdá být pravdivá. Současný trend péče o dětské pacienty se soustřeďuje do větších nemocnic, v našem případě do Liberce. Nicméně porodnice v Turnově zůstane zachována v současné podobě a zachovány, doufejme, budou i dětské odborné ambulance. Pouze nebudeme mít dětské lůžkové oddělení.“

Chystá se tedy v Panochově nemocnici v Turnově velký třesk, který ve svém důsledku může znamenat i změny v systému nemocniční péče v celém okrese Semily? Podle všeho ano.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.