NEMOCNICE V LIBERCI A TURNOVĚ TŘI ROKY OD SPOJENÍ

0

Tři roky uplynuly od spojení bývalé Panochovy nemocnice Turnov s Krajskou nemocnicí Liberec. Obě nemocnice se spojily 1. ledna 2014. Turnov se tak stal 10 % akcionářem akciové společnosti Krajská nemocnice Liberec, a. s. „Když po třech letech rekapituluji plusy a mínusy spojení obou nemocnic, cítím hrdost a pocit velmi dobře odvedené práce,“ hodnotí uplynulé tři roky od spojení nemocnic MUDr. Luděk Nečesaný, generální ředitel a místopředseda představenstva KNL a dodává: „Turnovskou nemocnici jsme ekonomicky, medicínsky i personálně stabilizovali a zajistili jí nezpochybnitelné místo na mapě zdravotnictví Libereckého kraje.“

Ekonomicky ztrátová turnovská nemocnice, která šest let po sobě vykazovala záporné hospodářské výsledky, dosahuje po spojení s Libereckou nemocnicí zisk. „Cílem spojení obou nemocnic byla jednak stabilizace zdravotních služeb a samozřejmě i dosažení co nejvyšší efektivity v technických a obslužných oblastech. To se podařilo a nemocnice již v prvním roce spojení dosáhla zisku více než šest milionů korun. A pozitivní trend hospodaření se daří dosahovat i dalších letech, kdy je turnovská nemocnice neustále v  zisku,“ komentuje obrat v hospodaření turnovské nemocnice Hana Jelínková, ekonomická ředitelka KNL.

Stejně pozitivně se vyvíjel i počet hospitalizovaných pacientů a z toho plynoucí růst výnosů turnovské nemocnice. Ten se při porovnání roku 2013 (poslední rok před fúzí) a aktuálních předběžných výsledků za rok 2016 zvýšil téměř o 100 milionů Kč. „Medicínsky byla nemocnice v Turnově na dobré úrovni, takže bylo na co navazovat,“ komentuje zřetelný nárůst výnosů ředitel Nečesaný.
Pozitivní vliv měla fůze nemocnici také na vývoj mezd lékařského a sesterského personálu. Průměrná mzda lékařů se zvýšila mezi roky 2013 a 2016 o 14 % a aktuálně činí 72.530 Kč. V turnovské nemocnici pracuje 41 lékařů a až na občasné výkyvy způsobenými přirozenou fluktuací je jejich stav dlouhodobě stabilní.
U sesterského personálu (všeobecné sestry) je růst mezd při porovnání posledního roku (2013) před fúzí a aktuálního dokončeného roku ještě výraznější. Mzdy se za sledované období zvýšily o 28 % (!) a aktuálně činí 30.419 Kč. Také díky tomu je personální situace sesterského personálu v Turnově velmi stabilizovaná. „Jsem ráda, že stav sesterského personálu v nemocnici v Turnově je velmi stabilní. Dobré odměňování, odborná seberealizace a také jistá budoucnost nám pomáhají udržet v Turnově dobrý tým, na který jsme právem pyšní,“ říká Eva Krejčí, hlavní sestra nemocnice v Turnově.

„Výsledky spojování nemocnic jako byly ty naše, je dobré s odstupem hodnotit, zejména pak s přihlédnutím k situaci slabšího subjektu, který se do fúze zapojil. Turnovská nemocnice, turnovští pacienti a zaměstnanci jsou skutečnými vítězi  tohoto spojení,“ komentuje výsledky a zkušenosti tří let Luděk Nečesaný.

Po spojení obou nemocnic také započal proces přípravy na akreditaci. Byl stanoven harmonogram nezbytných činností pro jednotlivé oblasti a pracoviště a po jeho důkladné realizaci turnovská nemocnice obdržela v červnu 2016 akreditaci od Spojené akreditační komise, o. p. s. Akreditace garantuje, že nemocnice zavedla ve zdravotní péči i v neléčebných oblastech postupy podle přesně stanovených kritérií.

Za období tří let se mimo jiné v turnovské nemocnici přesunul do vstupních prostor bufet, který se rázem stal u zaměstnanců a pacientů nemocnice velmi oblíbeným. Přestavbou rovněž prošla lékárna, rozšířila se o prodejnu zdravotnických potřeb. Po vypršení smlouvy se stávajícím nájemcem pak lékárnu bude provozovat ve vlastní režii přímo nemocnice. V minulém roce vzniklo v Turnově velkoryse koncipované IBD centrum, centrum pro léčbu nespecifických střevních zánětů. A v nejbližší době se plánuje obnova CT přístroje.

(Zdroj: Václav Řičář, tiskový mluvčí KNL, E. vaclav.ricar@nemlib.cz)

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.