BUDE OD DUBNA V PANOCHOVĚ NEMOCNICI DĚTSKÁ POHOTOVOST POUZE O VÍKENDECH?

0

Otázku ztrátovosti dětských ambulancí a dětských pohotovostí v turnovské Panochově nemocnici projednávali v poslední době zastupitelé města opakovaně (město je zřizovatelem nemocnice). „Tím, že nám bylo zrušeno dětské lůžkové oddělení a následně novorozenecké oddělení, je pro nás stále obtížnější tyto služby zabezpečovat. Dříve byly zajišťovány lékaři naší nemocnice, a to částečně i v jejich pracovní době. Dnes je nahradili obvodní pediatři. My nyní na tyto služby včetně provozu dětských ambulancí doplácíme i se započtením dotací asi 1,9 milionu korun ročně. Přitom je to kraj, který má podle nové legislativy garantovat zajištění této služby,“ uvedl ředitel turnovské nemocnice Tomáš Sláma.

Proto bylo z iniciativy vedení nemocnice na radnici před několika dny uskutečněno setkání vedení města a obvodních pediatrů, aby byl domluven další postup. Akutně totiž hrozí, že kraj chce dětskou pohotovost provozovat jen v nemocnicích s dětským oddělením, což by v případě okresu Semily byla Jilemnice! „Na schůzce s pediatry bylo konstatováno, že ve všedních dnech není služba dětské pohotovosti příliš využívána, navíc minimálně jeden turnovský pediatr vždy v týdnu pracuje až do 18.00 hodin. O víkendech je samozřejmě nutné tuto službu v Turnově zachovat,“ zdůraznil Sláma.

Ten podle svých slov jednal ve středu 15. února se zástupci Libereckého kraje. „Na setkání jsem důrazně odmítl, že by služba dětské pohotovosti měla být pro děti z Turnovska zrušena a v rámci semilského okresu zajištěna v jilemnické nemocnici, což je samozřejmě vzhledem ke vzdálenosti a spádovosti absolutní nesmysl. Nakonec jsem získal příslib jak od dr. Riegrové, vedoucí zdravotního odboru kraje, tak od dr. Nováka, radního pro zdravotnictví, že Liberecký kraj bude na dětskou pohotovost o víkendech v turnovské nemocnici i nadále přispívat. S velkou pravděpodobností bude ale od dubna zrušena dětská pohotovost ve všedních dnech, která měla být nyní nově poskytována jen do 21.00 hodin. A to především z důvodu minimálního využívání této služby a její velké finanční náročnosti,“ uzavřel Tomáš Sláma. Tak se ostatně podle něho vyjádřili i externí lékaři, kteří dětskou pohotovost v Turnově zajišťují.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.