I DROBNÉ INVESTICE VEDOU K CÍLI (+ ANKETA)

0

Z letošních stavebních úprav v turnovské nemocnici byla asi nejdůležitější výměna oken v laboratoři (oddělení klinické biochemie a hematologie) a na oddělení ARO – dohromady za půl milionu. „Šlo o jedny z posledních starých dřevěných oken z doby ještě před revolucí. Byla už skoro nefunkční,“ uvádí Otakar Špetlík, provozní manažer nemocnice v Turnově. Nová okna na oddělení přinesla odpovídající komfort, kromě nesporných tepelně izolačních vlastností i úsporu na energiích při chodu klimatizací i zlepšení hygienických podmínek. Zbývá ještě vyměnit okna v suterénu této budovy, což bude za řádově 300 tisíc korun provedeno pravděpodobně v příštím roce.

„Na příští rok pak chystáme jako největší akci novou vzduchotechniku operačních sálů, i zde pak výměnu oken a nové lité podlahy. V souvislosti s tím bude nezbytné provést i zásadní opravu a úpravy střechy interního pavilonu. Jsem rád, že výměny oken v areálu nemocnice tím prozatím skončí,“ doplnil Špetlík.

Laborantka Alena Brožová si pochvaluje nové prostředí na pracovišti

V letošním roce zbývá ještě dokončit opravu schodiště u bývalého dětského oddělení za zhruba 200 tisíc, čímž se zlepší přístup k ambulancím, které zde fungují – kromě dětské pohotovosti zde najdete ambulance endokrinologie, alergologie a revmatologie. V hlavní budově bylo pak vymalováno několik oddělení a zrekonstruovány některé chodby. Nejdražší akcí ještě bude výměna dieselagregátu za tři miliony, takže na konci října se celá nemocnice při přepojování tohoto náhradního zdroje elektřiny připravuje na dva zhruba půlhodinové „blackouty“.

Neutěšený stav bývalého dětského oddělení

„Po několika haváriích jsme také museli také provést dvousettisícovou rekonstrukci rozvodů teplé vody a téměř stejně drahou generálkou pak prošel výtah pro pacienty. Od 25. září proběhne třítýdenní oprava hlavní příjezdové komunikace do vnitřního areálu nemocnice. Připravujeme také pasport a zaměření kanalizací, zpracovává se projektová dokumentace na rekonstrukci vytápění teplovodním potrubím, které je ve špatném stavu. To se dotkne i z nemocnice vytápěných objektů zdravotnické školy, internátu, Domova důchodců Pohoda i nemocniční ubytovny. Ty si již projektují vlastní plynové kotelny, což se ukázalo jako jednodušší a výhodnější řešení pro obě strany. Je toho docela dost, větší akce střídají drobnější a já věřím, že v součtu jde o výrazné zlepšení prostředí pro pacienty i personál. A to ještě neuvádím nové zdravotnické přístrojové vybavení, zejména nové CT, které by měla nemocnice získat v rámci schváleného velkého projektu na dovybavení celé krajské nemocnice,“ vypočítává Otakar Špetlík.

Nová okna jsou i na oddělení ARO

Co se týká provozu jednotlivých oddělení, v zásadě by se do budoucna nemělo nic měnit, aktuálně je omezen provoz interny, kde chybí několik zdravotních sester a navíc končí dlouholetý primář Jiří Tomášek. „Co bych rád ve vnitřním provozu zlepšil, je zázemí sester a lékařů. Šatny jsou stísněné, lékařských pokojů je nedostatek. Už jsme sice do objektu patologie vystěhovali zázemí řidičů, ORL a dětská ambulance fungují mimo hlavní budovu, přesto to nestačí. Proto firma Valbek pracuje na studii rekonstrukce oddělení ARO. To by se mělo rozšířit do současných prostor oddělení následné péče. To se buď přesune do bývalého dětského oddělení, přičemž budova bude muset předtím projít zásadní přestavbou, nebo je tu i varianta přístavby nového pavilonu. Co bude levnější a provozně vhodnější, to ukáže právě až ta studie. Věřím, že se tím i zlepší zázemí zdravotnického personálu,“ říká Špetlík.

A je tu ještě jedna poměrně kritizovaná skutečnost. Hlavní a v podstatě jediný vstup do nemocnice je současně veřejnou kuřárnou. Mají být odsud lidé s cigaretou vyhnáni? „Tímto problémem se zabývám poměrně dlouho, není jednoduché najít řešení, které by všem vyhovovalo. Čekal jsem na novelu tzv. protikuřáckého zákona, ta ale v našem případě nic neřeší, protože zakazuje kouření jen v prostorách souvisejících přímo s provozem zdravotnických služeb,“ přibližuje Špetlík. V areálu nemocnice se může kouřit na třech místech: pod objektem záchranky, u přístřešku při vstupu od heliportu a právě před vchodem do nemocnice, což je často kritizováno.

Kuřárna před hlavním vchodem – zachovat, nebo zrušit?

„Obávám se, že když od vchodu kuřáky vyženeme a zmizí odsud i kovový popelník, tak bude prostor u vchodu znečišťován nedopalky a ještě nám od nich budou hořet odpadkové koše. Domluvili jsme se alespoň na změně, že popelník umístíme na druhé straně přístřešku u vstupu do nemocnice, takže přímo před vchodem se už kuřáci shlukovat nebudou,“ uzavřel Špetlík.

Ten by ještě v nejbližší době rád zprovoznil jednoduchý objednávkový systém minimálně před laboratoří, kde se provádějí odběry krve a zejména v pondělí ráno je tu opravdu plno. Systém s čísly podle příchodu pacientů by měl fungovat podobně, jak ho známe třeba z pošty.

Místo pro kuřáky před hlavním vstupem do turnovské nemocnice:

  • před hlavním vstupem by kuřárna být neměla (75%, 81 Hlasy)
  • může být mírně posunuto, ale zachováno (13%, 14 Hlasy)
  • ať zůstane v současné podobě (7%, 8 Hlasy)
  • když není jiná možnost… (3%, 3 Hlasy)
  • jiná odpověď (1%, 1 Hlasy)
  • téma mě nezajímá (1%, 1 Hlasy)
  • nevím (0%, 0 Hlasy)
  • je mně to jedno (0%, 0 Hlasy)

Počet hlasujících: 108

Nahrávání ... Nahrávání ...

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.