Není to běžné, aby občan Turnova byl zván do prestižního diskuzního pořadu, jaký se na téma zdravotnictví, resp. často skloňované restrukturalizace akutních lůžek nemocnic a memoranda zdravotních pojišťoven, odehrál ve čtvrtek 5. ledna večer na ČT1. Obávaná moderátorka Michaela Jílková si do studia do živého vysílání přizvala kromě ředitele Panochovy nemocnice v Turnově Tomáše Slámy ještě hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka, přednostu kardiocentra pražského IKEM Jana Pirka, ředitele soukromé nemocnice v Jeseníku Jana Jedličku a také zástupce pacientů, což byla paní Řezníčková z Trutnova, jinak zaměstnankyně tamní nemocnice.
Samozřejmě nelze usedat u televize s pocitem, že témata jako jsou restrukturalizace akutních lůžek a možné rušení malých a středních nemocnic se v této diskuzi vyřeší. Přesto ale padlo několik zajímavých názorů a pohledů, které stojí za zmínku. „Obávám se, jestli divák neměl moc zmatek v hlavě z probíraných témat, možná to bylo spíš pro alespoň lehce zasvěcené, než pro běžnou veřejnost,“ přiznal po vysílání Tomáš Sláma. Tomu se moc nelíbilo především to, že diskuze tematicky uhnula jinam, protože hlavní téma mělo být nedávno přijaté memorandum zdravotních pojišťoven, které se dohodly, že se všemi zdravotnickými zařízeními vypoví smlouvy a potom je budou postupně obnovovat. K tomu přijaly kraje a asociace nemocnic antimemorandum, že s tímto postupem, který do zdravotnictví vnáší velkou nejistotu mezi zaměstnance i pacienty, nesouhlasí.
Uznávaný lékař Pirk ve vysílání prohlásil, že struktura českých nemocnic vznikla za Rakouska-Uherska, kdy vzdálenost mezi nemocnicemi určovala rychlost koňských povozů. „Dnes je doba rychlejší, v každém zařízení by měl být dobrý ambulantní specialista a vlastní zákrok může být klidně proveden v nemocnici o několik desítek kilometrů dál,“ zdůraznil Pirk. „Naše nemocnice se svojí poměrně velkou spádovostí se na základě platné vyhlášky docela dobře uživí, není důvod něco rušit,“ kontroval Sláma.
Ten i zmínil, že se asi všichni, kdo zdravotnictví rozumí, shodnou na tom, že by určitá restrukturalizace neuškodila, vadí ale forma, jakou se to má stát. „Neházejte všechny nemocnice do jednoho pytle, když některé porušují smlouvu, má zdravotní pojišťovna dostatek revizních lékařů a systémových opatření, aby vše řádně zkontrolovala. Jestli jsou oddělení nevyužita, nebo slouží k takzvané sociální hospitalizaci, má pojišťovna zakročit a ne všechny nemocnice uvrhnout do nejistoty tím, že nikdo pořádně neví, jak budou vybírána zařízení, se kterými pojišťovny obnoví smlouvu,“ uvedl Tomáš Sláma.
Podle ředitele VZP Pavla Horáka je v naší republice 273 nemocnic, uzavření je reálné zhruba ve dvou případech. Mohou být ale zrušeny některé obory či lůžka akutní převedena na lůžka následné péče, kterých je nedostatek. Na přímý dotaz ředitele turnovské nemocnice Horák potvrdil, že pojišťovny budou preferovat hlavně tzv. jednodenní chirurgii a budou akceptovat i smíšená oddělení (to by se mohlo například stát v případě turnovského gynekologického oddělení od příštího roku – pozn. aut.).
„Žádná nemocnice nebude držet lůžko, které je prázdné, jen tak. Pojišťovny stejně platí jen za provedené výkony. Tady mám obavu, že například v případě operace slepého střeva v menší nemocnici pojišťovna zaplatí 20 tisíc, ale když tam oddělení zrušíte a pacient například z Nymburka bude operován v Praze, pojišťovna zaplatí 36 tisíc. Tak kde je ta úspora?“ ptal se středočeský hejtman David Rath.
„Jak jsem se vůbec do vysílání dostal? Myslím, že docela jednoduše. Jsem aktivní v radě asociace nemocnic, přednáším, netajím se svými názory, které jsou ve prospěch regionálních nemocnic. Tak si jednoduše vysvětluji svoji pozvánku do vysílání od paní Jílkové,“ přiblížil Tomáš Sláma své účinkování v pořadu. „Zaujalo mě, jak bylo vše dokonale připravené do posledního detailu. Dokonce bylo dbáno na to, abychom se před vysíláním spolu nedomlouvali, aby to byl opravdu názorově přímý přenos. S ostatními diskutujícími jsem se viděl až asi tři minuty před začátkem, do té doby jsme měli každý vyhrazený samostatný prostor.“
Jak ředitel turnovské nemocnice dodal, asi nejpřínosnější pro něho samého byla debata po skončení vysílání mezi ním, ředitelem VZP Horákem a středočeským hejtmanem Rathem.
Související články (celkem 120)
- NOVÉ „CÉTÉČKO“ V TURNOVSKÉ NEMOCNICI
- V NEMOCNICI TURNOV VYMĚNÍ NEMOCNIČNÍ LŮŽKA ZA 8,5 MILIONU KČ
- TURNOVSKÁ CHIRURGIE POMÁHÁ I PACIENTŮM S CÉVNÍMI ONEMOCNĚNÍMI
- NEMOCNICE A ZDRAVOTNICTVÍ BUDOU JISTĚ VELKÝM TÉMATEM PODZIMNÍCH KOMUNÁLNÍCH VOLEB
- V KNL SE MĚNÍ VEDENÍ, KONTINUITA JEJÍHO ROZVOJE ZŮSTÁVÁ
- NEMOCNICE BEZ INTERNY NENÍ NEMOCNICÍ
- ZALOŽENÍ SUPERALIANCE NEMOCNIC JE OFICIÁLNĚ POTVRZENO (AKTUALIZACE)
- PRIMÁŘ TOMÁŠEK SE LOUČÍ; V OBORU ZŮSTÁVÁ
- Z EKONOMICKÉ STABILITY A SCHOPNOSTI ŘEŠIT PROBLÉMY V NEMOCNICÍCH V LIBERCI A V TURNOVĚ TĚŽÍ ZDRAVOTNICTVÍ V CELÉM LIBERECKÉM KRAJI
- I DROBNÉ INVESTICE VEDOU K CÍLI (+ ANKETA)
- VÝBORNÉ VÝSLEDKY HOSPODAŘENÍ LIBERECKÉ NEMOCNICE POCÍTÍ ZAMĚSTNANCI NA SVÝCH MZDÁCH
- ŘEDITEL KRAJSKÉ NEMOCNICE LUDĚK NEČESANÝ OZNÁMIL SVOU REZIGNACI; SUPERALIANCE S NEMOCNICÍ V ČESKÉ LÍPĚ
- NOVINKY Z TURNOVSKÉ NEMOCNICE: SEDM SET TISÍCOVÝ DAR, NOVÝ PRIMÁŘ A GYNEKOLOGICKÁ AMBULANCE
- ZÁNIKU GYNEKOLOGICKÉHO ODDĚLENÍ V TURNOVSKÉ NEMOCNICI JE ŠKODA
- OD DUBNA FUNGUJE GYNEKOLOGICKÁ AMBULANCE V NEMOCNICI V NOVÉM REŽIMU
- INVESTICE DO TURNOVSKÉ NEMOCNICE PO FÚZI SE TÉMĚŘ ZTROJNÁSOBILY
- NEMOCNICE V LIBERCI A TURNOVĚ TŘI ROKY OD SPOJENÍ
- KRAJSKÁ NEMOCNICE LIBEREC VYDÁ V ROCE 2017 NA ZVÝŠENÍ MEZD 70 MILIONŮ
- NÁMĚSTEK SOBOTKA JEDNAL SE ZÁSTUPCI NEMOCNIC V JILEMNICI A TURNOVĚ