DO PANOCHOVY NEMOCNICE SMĚŘUJE NOVÉ ŠPIČKOVÉ PRACOVIŠTĚ PRO LÉČBU STŘEVNÍCH ONEMOCNĚNÍ

0

Hospodaření turnovské nemocnice je od začátku letošního roku vyrovnané a v mírném zisku. Za prvních pět měsíců roku 2014 vytvořila zdejší nemocnice zisk ve výši 3,3 milionu korun. „Pokud Panochova nemocnice udrží tento trend, dá se předpokládat, že do konce letošního roku vytvoří každý měsíc zisk ve výši jednoho milionu korun. Tyto prostředky by mohly být použity na růst mezd zaměstnanců turnovské nemocnice,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice Liberec MUDr. Luděk Nečesaný. Ten na mimořádné tiskové konferenci v Turnově prohlásil, že byla dokončena první etapa fúze nemocnic, ve druhém pololetí tohoto roku by mělo mj. dojít i k navyšování platů sester v turnovské nemocnici, které jsou nižší než platy středního zdravotnického personálu v Liberci.

Na kladném výsledku hospodaření turnovské nemocnice se podle generálního ředitele podílí kromě nárůstu tržeb od zdravotních pojišťoven ve výši okolo 9 milionů korun ještě celkové snížení nákladů na provoz o zhruba 3 miliony korun.

Jisté nezastupitelné postavení v rámci obou nemocnici by té turnovské mělo přinést nové centrum komplexní diagnostiky a terapie idiopatických střevních zánětů, které má v Panochově nemocnici začít pracovat v příštím roce. Nové pracoviště bude určeno pacientům s vážným onemocněním trávicího ústrojí. Jedná se o další pracoviště, kde využije liberecká a turnovská nemocnice svých personálních i prostorových kapacit s cílem zlepšit podmínky pro pacienty. „Pracoviště by primárně mělo sloužit pacientům s nespecifickými střevními záněty,“ vysvětlila gastroenteroložka liberecké nemocnice MUDr. Lenka Nedbalová. Nově plánované centrum nabídne pacientům kompletní léčbu – diagnostiku, konzervativní léčbu a chirurgickou léčbu. „Chirurgické výkony budou probíhat ve spolupráci s chirurgií Nemocnice v Hořovicích a s chirurgickou klinikou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady s postupným vyškolením našich chirurgů,“ doplnila Nedbalová, podle které turnovská nemocnice nabízí kvalitní zázemí chirurgických a gastroenterologických lůžek, ale i lůžek na jednotce intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitační péče.

V centru budou pracovat čtyři erudovaní gastroenterologové pro dospělé a jeden gastroenterolog pro děti, kteří budou mít k dispozici veškeré potřebné vybavení. Zároveň s tím se pacientům dostane jednou týdně i psychologického poradenství. Nové pracoviště nabídne také kompletní zázemí pro pacienty, kteří potřebují biologickou léčbu, jichž se v současné době v liberecké nemocnici léčí 145 z celkového počtu zhruba tisícovky pacientů, které lékaři sledují pro onemocnění střev. „Týdně vyšetřím v průměru dva až čtyři nové pacienty indikované k biologické terapii, zhruba 20 procent těchto pacientů je pak následně k biologické terapii doporučeno a zůstávají v našem centru,“ podotkla gastroenteroložka. Biologická terapie je jednou z možností léčby pacientů s nespecifickými střevními záněty.

Úpravy a vybavení nových prostor v turnovské nemocnici přijdou zhruba na 15 milionů korun, pracoviště vznikne menší stavební úpravou stávajících prostor gastro ambulance a bývalého oddělení patologických novorozenců. Podle náměstka pro lékařskou péči Panochovy nemocnice MUDr. Martina Hrubého mají s podobnou léčbou v Turnově letité zkušenosti, vyhlášená je zde zejména bariatrická chirurgie. Bohužel se podle Hrubého v poslední době zvyšují i případy střevních zánětů, evidován je značný nárůst těchto pacientů. Turnovské pracoviště tak v rámci kraje i regionu získá na důležitosti a v rámci obou nemocnic jde o další posun vzájemné spolupráce, která současně vede i k žádané stabilizaci nemocnice v Turnově.

(TvA s využitím TZ Krajské nemocnice Liberec, a.s., PR manažerka Barbora Silná, barbora.silna@nemlib.cz)

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.