MOŽNÉ ODCHODY LÉKAŘŮ ZATÍM TURNOVU NEHROZÍ, NEMOCNICE PŘIPRAVUJE REKONSTRUKCI DĚTSKÉHO ODDĚLENÍ

0

Celostátní výzvu „Děkujeme, odcházíme“ již podpořilo několik tisíc českých lékařů, kteří jsou rozhodnuti k poslednímu prosinci letošního roku podat hromadnou výpověď z nemocnic a odejít za prací převážně do Německa a Rakouska, kde je o ně enormní zájem. Podle posledních informací z poloviny listopadu je připraveno odejít až 7 000 z 16 000 nemocničních lékařů! Katastrofický scénář proto hovoří i o možnosti zavírání malých nemocnic! Důvodem nespokojenosti lékařů jsou přesčasy, hromadění administrativní práce, systémové chyby a nízké mzdy.

Lékařský odborový klub pro své členy požaduje zvýšení základního platu bez služeb podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi, tedy až na 71 000 korun. Nyní je průměrný plat lékaře se službami a přesčasy za 1,5 úvazku okolo 50 000 korun. Průměrná hrubá mzda v ČR je asi 23 200 korun (zdroj: ČTK).

Odchodem hrozí i lékaři z velkých nemocnic v Libereckém kraji. V Turnově je zatím možná relativní, ale klid. „Vzhledem k tomu, že v naší nemocnici nefunguje organizovaný Lékařský odborový klub, který by byl partnerem při vyjednávání, tak bych se o možném odchodu lékařů dozvěděl, až bych měl v ruce nějaké výpovědi,“ uvedl ředitel Panochovy nemocnice Tomáš Sláma. Jak zdůraznil, na poradě primářů všechny vyzval, aby mu sdělili, jestli jejich personál uvažuje hromadně opustit nemocnici. Odpověď byla negativní. „Rozumím požadavkům lékařů a považuji je za plně oprávněné. Za ta desetiletí, co se pohybuji v této branži, vím, jak odpovědnou a těžkou práci dělají. Chci věřit tomu, že lékaři z naší nemocnice odejít nechtějí a já doufám, že chápou, že pro ně uděláme vše, co je v našich silách a možnostech,“ doplnil Sláma. Podle něho jsou platy v turnovské nemocnici v lehkém nadprůměru k platům republikovým, a totéž platí i pro zdravotní sestry.

 

Ředitel turnovské nemocnice má v současné době možná větší obavy než z odchodu lékařů z tzv. úhradové vyhlášky. „Výzva Děkujeme,  odcházíme a úhradová vyhláška jsou spojené nádoby. Jak Lékařská komora, tak Lékařský odborový klub chápou, že navýšení platů je možné pouze, jestliže se navýší úhrada za léčebné výkony od zdravotních pojišťoven. Ta je dána zmíněnou vyhláškou a snad poprvé po listopadu je postavena tak, že nemocnice dostanou o dvě procenta méně než v minulém období. Máme sice možnost ošetřit až o pět procent pacientů méně, ale nebylo zvykem v naší nemocnici pacienty odmítat,“ přiblížil Tomáš Sláma. Jak upřesnil, toto snížení úhrad by znamenalo, že by nemocnice měla mít rezervu zhruba ve výši čtyř milionů korun, což může těžko ušetřit. Jestli je návrh vyhlášky konečný, bude známo v nejbližších dnech, resp. týdnech.

 

I v náročné současnosti má nemocnice vizi pro další období. Tou je rekonstrukce již dva roky nevyužívané budovy bývalého dětského oddělení. Zde by mělo vzniknout oddělení následné péče pro dlouhodobě nemocné a přestárlé pacienty včetně tzv. paliativní péče a hospicového pokoje. „Populace stárne, přibývá nám dlouhodobě těžce nemocných, na což by město velikosti Turnova mělo umět zareagovat. Jsou to požadavky, které chceme plnit pro celou zdejší komunitu. Současná situace na odděleních není únosná, máme smíšené pokoje s akutní a následnou péčí, přeplněná oddělení, pacienti si zaslouží důstojné prostředí,“ řekl ředitel nemocnice. Rekonstrukcí bývalého dětského oddělení bude uzavřena úprava celého areálu Panochovy nemocnice, tento objekt je poslední, který opravou neprošel. Celkové náklady na rekonstrukci včetně spojovacího krčku do objektu vlastní nemocnice jsou ve výši zhruba 60 milionů korun, část prostředků bude hrazena z dotace „Zelená úsporám“ (asi 4-5 milionů), zbytek z úvěru. „Zastupitelé města nám již schválili ručení za úvěr, v současné době vypisujeme výběrová řízení na jeho poskytnutí a také na dodavatele stavby. Když vše půjde dobře, tak v březnu příštího roku by se mohlo začít stavět. Slavnostní otevření je předběžně plánováno na jaro 2012, kdy naše nemocnice oslaví 70. výročí založení,“ uzavřel Tomáš Sláma.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.