O připravovaném odchodu lékařů z nemocnic v České republice se toho již hodně namluvilo i napsalo. Ani se nedivím občanům, že nechápou tento postoj lékařů a v mnoha případech je označují za vyděrače. Silná dezinformační kampaň, opakované výroky vrcholných manažerů nemocnic a politiků v médiích o platových podmínkách těchto lidí by mě asi také odradila postavit se na stranu lékařů. Občané se možná právě z nevědomosti a neznalosti problémů ve zdravotnictví mohou domnívat, že akce je pouhým bojem za zvýšení mezd lékařů. Chyba je i na straně médií, když hlavním tématem všech diskuzí je stále jen platové ohodnocení. Další body, za jejichž řešení lékaři bojují, jsou (záměrně???) opomíjeny.
Lékaři již od počátku akce formulovali 13 bodů, ve kterých je popsáno, s čím nejsou spokojeni. Bohužel o nich nikde nepadne ani zmínka, že by to bylo pro média nezajímavé? Možná ano, ale především je nežádoucí debatovat o ohromné korupci, o záměrně nevýhodné lékové politice, na kterou doplácíme my všichni, o zcela destruovaném systému vzdělávání mladých lékařů v postgraduálním programu, kteří musí po několik let dělat jako nevolníci za minimální mzdu. Z mých postřehů ještě z lékařské fakulty mohu jen říci, že jsem neviděla jediného profesora vyučujícího odborné předměty, aby přijel do práce nějakým drahým autem. Mrzí, že právě tito lidé, kteří dělají jako jedni z mála velice smysluplnou práci, jsou pak obviňováni tímto způsobem. Valná většina z nich tuto akci podporuje, vědí asi proč… Nehledě na to, že jsem nedávno opět měla možnost přečíst si článek v nejmenovaném bulváru, že špičkoví lékaři, specialisté a vědci stojí na straně vlády. Není to pravda, těchto osob z řad lékařů je minimum. Mohla bych zde uvést několikastránkový seznam lékařských osobností, jejichž veřejné prohlášení najdete na internetových stránkách „Děkujeme, odcházíme“.
Pokud jsme již u těch udávaných platů lékařského stavu, budu tedy mluvit přímo v číslech. Nástupní plat mladého lékaře se pohybuje v rozmezí 15-19 tisíc hrubého. Snad bych ani nic nenamítala proti této sumě, jsme čerstvě po škole a ohodnocení je víceméně přiměřené. Problém je však v tom, že tento plat máte víceméně po několik dalších let a ani po atestaci, ke které se dopracujete po pěti až šesti letech, si nemocniční lékař moc nepolepší. Splácení školného za těchto podmínek bohužel není možné. Vím, že si spousta lidí řekne, co se jim nelíbí, vždyť já mám na výplatní pásce to samé, ale ono to studium opravdu není snadné, do 26 let jste plně závislí na rodičích, a když si konečně začnete v tolika letech vydělávat, zjistíte, že vám hypotéku na vlastní bydlení nikdo nedá. O náročnosti a zodpovědnosti práce nemluvě. Nikdo z mých spolužáků nešel na medicínu za vidinou vydělání velkých peněz, ale to, co nás potkalo po škole, by se dalo přirovnat spíše k altruismu. Nedalo by se spíše potom říci, že právě lékaři jsou svým povoláním tou vydíranou skupinou? Že svou práci musí plnit za jakýchkoli podmínek a mlčet? Mám své povolání ráda, ale někdy začínám pochybovat, zda mi to stálo za tu námahu se dopracovat po dlouhých letech úsilí právě k obvinění z vyděračství.
Dle vypracovaných a předložených zpráv lze omezením přístrojové, lékové, stavební lobby, změnou chování pojišťoven aj. střízlivým odhadem ušetřit minimálně 15 až 30 miliard korun ročně. Pokud si uvědomíme, že ke splnění mzdových požadavků k okamžitému nárůstu mezd je třeba 3 až 6 miliard, tak je zde ještě velká rezerva k navýšení mezd i nelékařských pracovníků. Ale vláda stále jen omílá, že z rozpočtu žádné peníze nedá. Od počátku lékařské odbory jasně prezentovaly, že ze státního rozpočtu žádné peníze nechtějí. Nebude v tom tedy ještě něco jiného, když právě o tomto politici odmítají vést debaty? Tušíme asi všichni. Tak intenzivní boj proti korupci ve vládě již nikdy nenastane, nepokažme si to!
Vrátila bych se ráda ze své pozice ještě k mladým lékařům, kteří pak bojují především i za reformu systému vzdělávání, protože současný stav je zcela nevyhovující. Lékaři musí nesmyslně dlouhou dobu povinně stážovat na jiných odděleních nemocnic, přičemž si musí denně platit nemalé stážované (platí za to, že někde pracují!). Kvalita těchto stáží, kde se vám většinou nikdo pořádně nevěnuje, není valná, jste spíše levná pracovní síla (prostě tam pracujete zcela zdarma a ještě nemocnici dotujete z vlastních prostředků). Délka takovýchto stáží je v součtu několik měsíců (prvních 5 let práce jste na stážích dle vyhlášky asi 25 měsíců), pokud se s nemocnicí nedohodnete a nepřistoupíte na „vazalskou smlouvu“, která vás podmiňuje zůstat po dobu 10 let na jednom místě, tak po dobu stáže nedostáváte ani plat. Dále se musíte povinně účastnit řady kurzů za nemalé finanční prostředky ve výši tisíců korun. Správnou cestou by měla být především změna týkající se jasně daných pravidel financování specializační přípravy. Zrušit uvazující se kvalifikační dohody, snížit cenovou dostupnost stáží, vypracovat jasné dlouhodobé programy v postgraduálním vzdělávání.
Je tu také i otázka přesčasových hodin lékařů, které v naprosté většině českých nemocnic vícenásobně přesahují povinně nařízených 150 hodin, ba i 416 až 810 hodin ročně, které jsou v případě souhlasu zaměstnavatele horní povolenou hranicí! Stačilo by tedy jen dodržovat platný zákoník práce a kritický stav českých nemocnic by byl MOŽNÁ VYHROCENĚJŠÍ než v případě odchodu části lékařů. Valná většina nezdravotníků není informována o tom, že lékaři běžně pracují 32 a více hodin v kuse, nejsou výjimečné ani služby 56 hodin (sobota od 8. 00 hodin do pondělí 15.30 hodin). Oficiálně něco podobného není možné, ale prakticky se to děje zcela běžně. Znáte nějakou jinou profesi, která má takové pracovní podmínky? Negativní dopad to pak má nejen na lékaře samotné, ale i na pacienty. Lékaři nejsou přece stroje a kvalitní výkon bez zbytečného rizika pochybení může podávat jen ten, kdo není přetížený a má čas odpočívat.
Snažila jsem se vám alespoň trochu nastínit závažnost situace. Nečekám, že to nyní pochopíte, ale možná začnete přemýšlet a dívat se na věc třeba z jiného pohledu. Stanovisko skupiny lékařů turnovské Panochovy nemocnice, jež bylo uvedeno v minulém článku (ZDE), se nemění.
MUDr. Šárka Diblíková
lékařka Panochovy nemocnice Turnov
Související články (celkem 120)
- NOVÉ „CÉTÉČKO“ V TURNOVSKÉ NEMOCNICI
- V NEMOCNICI TURNOV VYMĚNÍ NEMOCNIČNÍ LŮŽKA ZA 8,5 MILIONU KČ
- TURNOVSKÁ CHIRURGIE POMÁHÁ I PACIENTŮM S CÉVNÍMI ONEMOCNĚNÍMI
- NEMOCNICE A ZDRAVOTNICTVÍ BUDOU JISTĚ VELKÝM TÉMATEM PODZIMNÍCH KOMUNÁLNÍCH VOLEB
- V KNL SE MĚNÍ VEDENÍ, KONTINUITA JEJÍHO ROZVOJE ZŮSTÁVÁ
- NEMOCNICE BEZ INTERNY NENÍ NEMOCNICÍ
- ZALOŽENÍ SUPERALIANCE NEMOCNIC JE OFICIÁLNĚ POTVRZENO (AKTUALIZACE)
- PRIMÁŘ TOMÁŠEK SE LOUČÍ; V OBORU ZŮSTÁVÁ
- Z EKONOMICKÉ STABILITY A SCHOPNOSTI ŘEŠIT PROBLÉMY V NEMOCNICÍCH V LIBERCI A V TURNOVĚ TĚŽÍ ZDRAVOTNICTVÍ V CELÉM LIBERECKÉM KRAJI
- I DROBNÉ INVESTICE VEDOU K CÍLI (+ ANKETA)
- VÝBORNÉ VÝSLEDKY HOSPODAŘENÍ LIBERECKÉ NEMOCNICE POCÍTÍ ZAMĚSTNANCI NA SVÝCH MZDÁCH
- ŘEDITEL KRAJSKÉ NEMOCNICE LUDĚK NEČESANÝ OZNÁMIL SVOU REZIGNACI; SUPERALIANCE S NEMOCNICÍ V ČESKÉ LÍPĚ
- NOVINKY Z TURNOVSKÉ NEMOCNICE: SEDM SET TISÍCOVÝ DAR, NOVÝ PRIMÁŘ A GYNEKOLOGICKÁ AMBULANCE
- ZÁNIKU GYNEKOLOGICKÉHO ODDĚLENÍ V TURNOVSKÉ NEMOCNICI JE ŠKODA
- OD DUBNA FUNGUJE GYNEKOLOGICKÁ AMBULANCE V NEMOCNICI V NOVÉM REŽIMU
- INVESTICE DO TURNOVSKÉ NEMOCNICE PO FÚZI SE TÉMĚŘ ZTROJNÁSOBILY
- NEMOCNICE V LIBERCI A TURNOVĚ TŘI ROKY OD SPOJENÍ
- KRAJSKÁ NEMOCNICE LIBEREC VYDÁ V ROCE 2017 NA ZVÝŠENÍ MEZD 70 MILIONŮ
- NÁMĚSTEK SOBOTKA JEDNAL SE ZÁSTUPCI NEMOCNIC V JILEMNICI A TURNOVĚ