ÚNOROVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Únor bílý, pole sílí. Letos těžko říct, po nadprůměrně teplém lednu se nechme překvapit. Bude-li, nebo nebude-li letos zima, je jedna věc, druhá je rozličná nabídka kulturních akcí, kterým na počasí moc nezáleží. Výjimkou budiž oslavy masopustu. Ta první velká se koná již první únorovou sobotu na Dlaskově statku, v nabídce máme také masopust na Sychrově uprostřed měsíce. A s průvody masek se jistě setkáte skoro v každé českorajské obci. Z další nabídky je tu několik plesů, cestovatelských setkání, maškarních bálů, divadel a koncertů. Lahůdkou bude další ročník druhé největší české amatérské divadelní přehlídky Modrý kocour.

PUTOVÁNÍ ZA MINERÁLY II
Muzeum Českého ráje připravilo pro zájemce druhý ročník cyklu mineralogicko-cestopisných přednášek s názvem Putování za minerály. Přednášky se týkají cest do jiných zemí, jejichž primárním účelem byla návštěva mineralogických, příp. geologicky zajímavých lokalit, sběr a nákup minerálů. Přednášky probíhají v Kamenářském domě.
* Středa 7. února: Výprava za lokalitami zeolitů západní Indie. Přednášející: David Mašín, Univerzita Karlova v Praze. Povídání bude koncipováno jako cestopisná přednáška ukazující lokality a způsob dobývání klasických vzorků zeolitů z indických nalezišť, které u nás známe pod jednotným označením Poona.
* Středa 14. února: Čeští jeskyňáři v zemi draka. Přednášející: Michal Filippi, Akademie věd ČR. Speleologové započali v předloňském roce průzkum neznámých krasových oblastí v provincii Shaanxi ve střední Číně. Po třech expedicích jsou tu už první významné objevy hlubokých propastí a velkých jeskyní s podzemními řekami a mohutnými dómy…

CENTRUM PRO RODINU NÁRUČ, Skálova 540, Turnov, www.naruc.cz
Zajímavosti z únorového programu:
* Středa 7. února od 17.00 hodin: KLUB DIABETÁČKŮ. Setkání dětí s DM 1. typu, jejich rodičů, prarodičů a přátel.
* Pátek 16. února od 10.00 hodin: POHÁDKA PRO DĚTSKÁ OUŠKA. Není pohádka jako pohádka a proč ji potřebují děti opakovat. Beseda s waldorfskou pedagožkou Hankou Hajnovou.
* Neděle 18. února od 15.00 hodin: DĚTSKÝ KARNEVAL A NAROZENINOVÁ PÁRTY CPR NÁRUČ. Náruč slaví 18!
* Pátek 23. února od 17.00 hodin: BLEŠÍ TRH 7LETS. Osobně směňte své produkty, nabídněte nebo poptejte služby, sdílejte své zkušenosti a talenty. Pravidelný Bleší trh pořádaný skupinou 7LETS (turnovská místní směna). K obchodování je použita vlastní měna Ráj Český (tzv. RájČe) nebo dle dohody.

NABÍDKA NA KAŽDÝ DEN

Čtvrtek 1. února
* ZAMILOVANÝ SUKNIČKÁŘ. Komedie v podání Divadelní společnosti Háta. Městské divadlo od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 350 Kč, na místě 390 Kč.
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Kavárenský kvíz se pro velký zájem bude konat ve foyer KC. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. KC Střelnice od 19.00 hodin. Vstup zdarma.

Sobota 3. února
* MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU. Masopustní rej na Dlaskově statku letos proběhne za účasti folklorního souboru Šafrán z Jablonce nad Nisou a Souboru písní a tanců Furiant z Malé Bělé. Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky: turky, kominíky, slaměné, nevěstu, ženicha, šašky, ženušku, židy, medvěda a mnohé další. Chybět nebudou tradiční speciality domácí zabijačky, masopustní koblihy a samozřejmě i dobré moky pro zahřátí. Součástí programu bude masopustní výtvarná dílna pro děti (12.00 – 15.00 hod.).
Program:
* Dlaskův statek otevřen od 12.00 hodin
* 13.00 – 15.30 hod. Zahájení Masopustu – žádost Laufra o převzetí vlády nad vesnicí, předání klíčů starostou města Turnov. Pozdravení hospodáře a hospodyně – Soubor písní a tanců Furiant z Malé Bělé. Tanec masek – soutěž o nejlepšího tanečníka a tanečnici (vrkoč – cena pro vítěze). Masopustní průvod masek s folklorními soubory Šafrán a Furiant a kapelou Mackie Messer Šraml Band (Rakoušův sroubek, Ábelův mlýn, Dlaskův statek – tanec s hospodářem a hospodyní Dlaskova statku)
Masopustní hry: Svatba (turnovští muzejníci), Pochovávání basy (folklorní soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou)
O hudební doprovod akce se postará Mackie Messer Šraml Band.
* POSEZENÍ PŘI DECHOVCE. K tanci a poslechu hraje Dechová hudba Český ráj pod vedením Jaroslava Raulina. Hasičárna na Daliměřicích od 16.00 hodin.
* HASIČSKÝ PLES v sokolovně v Mašově od 20.00 hodin. Hrají Veselí pozůstalí. Předprodej vstupenek probíhá v restauraci v Mašově na návsi vždy od 18.00 do 20.00 hodin. Vstupné 150 Kč. Pořádá SDH Mašov.
* 3. REPREZENTAČNÍ PLES ZUŠ TURNOV. KC Střelnice od 20.00 hodin. Program: 19.30 – 20.00 pedagogové školy, 20.00 zahájení plesu, 20.00 žesťový soubor a předtančení žáků tanečního oboru, Big Band ZUŠ a dechový orchestr Turnovanka. Vstupné 200 Kč, předprodej v KC Turnov.

Pondělí 5. února
* PŘECHOD PYRENEJÍ aneb 700 kilometrů po španělské GR 11. Cestopisná přednáška dvojice mladých cestovatelů Pavla Němečka a Matěje Tomsy o měsíčním putování od oceánu k moři. Určeno pro obyvatele penzionu Výšinka a další zájemce z řad veřejnosti. Začátek ve 14.00 hodin. Pořad bude ve stejnou dobu zopakován 22. února v penzionu Žižkova.

Úterý 6. února
* PODVEČER S DESKOVÝMI HRAMI. Volné hraní zajímavých deskových her pro zájemce od 6 do 90 let. K dispozici arzenál 40 akčních her, postřehovek i pártyovek. Vstupné dobrovolné. Kajuta č. 25 ve druhém patře Žluté ponorky v Husově ulici od 16.00 do 21.00 hodin.
* VEČER NA SBOŘE: SVĚTLO A STÍN. Literárně hudební pořad s autorským čtením a fotografiemi z cest po Francii, Korsice a Skotsku. Vystoupí Monika Pospíšilová, Marek Sekyra a Lukáš Fogl. Fotografie budou vystaveny na samostatné výstavě v knihovně. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.

Středa 7. února
* AUTOSTOPEM PO SÝRII. S promítáním fotografií spojená beseda cestovatele, dobrodruha a etnologa Libora Drahoňovského. Cestovatelský klub. Kino Sféra od 18.00 hodin. Vstupné 90 Kč.
* KONCERT VE ŠKOLE – orchestry ZUŠ Turnov a ZUŠ Semily. Koncertní sál ZUŠ Turnov na náměstí Českého ráje od 18.00 hodin.

Čtvrtek 8. února
* VERNISÁŽ VÝTVARNÉHO SALONU DĚTÍ A MLÁDEŽE JAWOR – TURNOV 2017. Výtvarný salon dětí a mládeže představí nejlepší práce českých a polských dětí z roku 2017. Výstavu zahájí Berušky z MŠ Zborovská. Kamenářský dům Muzea Českého ráje od 10.00 hodin.
* KORÁLKOVÁNÍ. Výtvarná dílna pro dospělé. Budeme tvořit šperky a další artefakty z korálků všeho druhu a nejen z nich. Kapacita 9 osob, cena 200 Kč. Prosím případné zájemce, aby zaslali závaznou rezervaci na adresu ladicka@email.cz. Výtvarná dílna Žluté ponorky v Husově ulici od 18.00 do 21.00 hodin.

Sobota 10. února
* JAK PRINCEZNA MÁŇA ZACHRAŇOVALA MARTINA Z PEKLA. Hraná pohádka v podání Divadélka Andromeda. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin. Vstupné 60 Kč.
* MAŠKARNÍ BÁL PRO DOSPĚLÉ. Na letošním, historicky prvním maškarním plese vám k tanci a poslechu bude hrát jedinečné uskupení M.T.O. Universal Praha, které lze s trochou nadsázky označit za nejoriginálnější hudební spolek této země. V jeho repertoáru jsou veškeré hity napříč hudební scénou od 60. let do současnosti. Těšte se na Františka Skálu, Tomáše Hanáka, Zdeňka Lhotského, Lenku Vychodilovou a další známé umělce, kteří vám průběh večera zpestří písněmi od Elvise Presleyho a Toma Jonese přes Franka Sinatru a Pavla Lišku až po Janu Kratochvílovou a Hanku Zagorovou. A krom toho – celý orchestr vystupuje též v originálních kostýmech. Přijďte společně s námi psát historii a nezapomeňte své masky! KC Střelnice od 20.00 hodin. Vstupné v předprodeji 240 Kč, na místě 300 Kč.

Neděle 11. února
* DÍLNA KOŽENÁ, DOPRAVNÍ A NÁVRHÁŘSKÁ. Oblíbená tvůrčí výtvarná dílna, ve které bude hlavním materiálem kůže. Dílnu opět povedou lektorky Eva, Simona a Lenka. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 10.00 hodin.
* VELKÝ RODINNÝ KARNEVAL. Žlutá ponorka ve spolupráci s KCT vás zvou na dětský karneval. Čekají vás hry, zábava a soutěže pro maličké, větší i rodiče. Taneční rej potrvá do 17.00 hodin. KC Střelnice od 15.00 hodin. Vstupné 50 Kč, s maskou 30 Kč.

Úterý 13. února
* POHÁDKOVÝ PODVEČER: Chameleon Leon. Pohádka o tom, jak malý popleta může zachránit kamarády. Hraje se svými loutkami herečka Darina Martinovská. Pohádka bude doplněna malou dílničkou, kde si děti budou moci dle zájmu vyrobit také loutku z pohádky. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 16.00 hodin.
* SETKÁNÍ S BIOTRONIKEM TOMÁŠEM PFEIFFEREM. Sokolovna ve Skálově ulici od 18.00 hodin. Více na www.dub.cz.

Středa 14. února
* NEJLEPŠÍ SPORTOVEC MĚSTA TURNOVA ROKU 2017. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety o Nejlepšího sportovce roku v kategoriích: Nejlepší sportovec, Družstvo mládeže, Družstvo dospělých, Nejlepší trenér, Naděje do 14 let, Naděje do 18 let, Sportovní akce. Tradiční součástí ankety je také zápis do „Zlaté knihy turnovského sportu“. Nejen porota vybírá nejlepší sportovce, tuto možnost máte i vy jako široká veřejnost. Hlasujte pro své favority v kategorii „Cena veřejnosti“ na webových stránkách TvA – ZDE. Velký sál KC Střelnice do 18.00 hodin.

Středa 14. února
* JAN BURIAN. Hostem únorového pořadu s Petrem Vizinou bude básník, písničkář, hudební skladatel a také prozaik Jan Burian, syn avantgardního divadelníka E. F. Buriana a spisovatelky Zuzany Kočové. Kulturní kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin. Vstup zdarma.
* TURNOVSKÉ ORCHESTRÁLNÍ SDRUŽENÍ. V únoru proběhne výroční koncert komorního orchestru, který je již řadu desetiletí součástí kulturního dění ve městě. Turnovské orchestrální sdružení bylo založeno v roce 1891, od té doby funguje s malými přestávkami a sdružuje hudebníky ze širšího regionu Turnova. Turnovský hudební večer. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 120 Kč, na místě 150 Kč.

Čtvrtek 15. února
* ISLAND – země ohně a ledu. Multimediální cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové. Dům s pečovatelskou službou v Příšovicích od 17.00 hodin.
* OTAKAR BROUSEK ML. Otakar Brousek ml. pochází z hereckého prostředí, jeho otec Otakar Brousek starší (Báječná léta pod psa, Pan Pickwick) byl přední český herec a i jeho matka Jaroslava Brousková (Duhová kulička, Jen se spolehni) byla herečkou. Večerem vás provede Milan Schejbal, o hudbu se postarají Pavel Půta a Andy Seidl. Pohovka. Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin. Vstupné 200 Kč, seniorské vstupné na OSV 140 Kč.

Otakar Bousek ml.

Pátek 16. února
* MĚSTSKÝ PLES ODSTARTUJE AKCE K VÝROČÍ VZNIKU REPUBLIKY, 9. ročník. Město Turnov srdečně zve milovníky tance, hudby a dobré zábavy na Městský ples, který se koná od 20.00 hodin ve velkém sále Kulturního centra Střelnice. Těšit se můžete na pestrý kulturní program či bohatou tombolu. K tanci a poslechu bude hrát Orchestr Ladislava Bareše. Výtěžek plesu bude použit na podporu setkávání dětí a mládeže se seniory a jejich společných aktivit na oddělení následné péče v turnovské nemocnici a v Domově důchodců Pohoda. Předprodej vstupenek probíhá na recepci Kulturního centra Turnov v jeho provozních hodinách.
* HASIČSKÝ BÁL A DĚTSKÝ KARNEVAL od 20.00 v sále radnice v Rovensku pod Troskami. K poslechu a tanci hraje skupina Styl. Předtančení – taneční skupina ILMA, vstupenky k zakoupení na místě. Druhý den – 17. února – od 13.00 hodin dětský karneval s rejem masek a dětskou diskotékou. Vstupné dobrovolné.

Sobota 17. února
* 8. ZÁMECKÝ MASOPUST NA ZÁMKU SYCHROV. Tradiční česká řemesla (sklář, keramik, výrobce dřevěných hraček…) doplní pochopitelně klasická zabíjačka, která neodmyslitelně k masopustu patří, zrovna tak jako sladkosti z kynutého těsta. Nebude chybět ani masopustní průvod. Náladu akce podtrhne národopisný soubor Krkonošský Horal z Vrchlabí a folklorní soubor Horačky, který se zaměřuje na lidové písně z Podještědí. Pro děti zahraje jednu ze svých pohádek loutkové divadlo TOY MASCHINE. Zámecký park od 9.00 do 16.00 hodin.
* PLES ABSOLVENTŮ A PŘÁTEL OAHŠ. Pořádá ve spolupráci se školou Spolek přátel Obchodní akademie a Hotelové školy. Sál Střelnice od 20.00 hodin. Hraje orchestr Ladislava Bareše, moderuje herec Miroslav Šimůnek. Zajímavý doprovodný program, slosování vstupenek o ceny, občerstvení. Vstupné 800 Kč, výtěžek z plesu bude použit na rozvoj aktivit studentů. Vstupenky v předprodeji v recepci KCT na Střelnici a v sekretariátu školy ve Zborovské ulici (tel. 481 350 011).

Neděle 18. února
* JAZZOVÝ PODVEČER.
 Pizzeria Maškovka od 18.00 hodin, hrají Jazz Lédl Q a Šumný jazz Semily.

Pondělí 19. února
* MOJE MALÁ ÚCHYLKA. Moje malá úchylka pražského A studia Rubín, kterou má na svědomí Tomáš Dianiška (např. Mlčení bobříků, Zvrhlá Margaret), je parodií na v dnešní době velmi oblíbený žánr salonních detektivek à la Agatha Christie. Městské divadlo od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 380 Kč, na místě 420 Kč.

Středa 21. února
* ZEMÍ ŠKIPETARŮ ANEB VÍTEJTE V ALBÁNII. Zemí vás provede cestovatel Luboš Vránek. Kino Sféra od 18.00 hodin. Vstupné 90 Kč.
* KLUB ZAČÍNAJÍCÍCH AUTORŮ. Přijďte načerpat inspiraci, diskutovat o psaní. Klub je určen všem autorům od šestnácti let. Klub vede knihovnice Pavlína Lodeová. Čítárna knihovny A. Marka v oddělení pro dospělé od 18.00 hodin.

Středa 21. – neděle 25. února
* MODRÝ KOCOUR. Modrý kocour už dávno není pouze druhým největším festivalem amatérského divadla v České republice. Do Turnova, už na 23. ročník festivalu, opět zavítají profesionálové, loutková divadla, filmový režisér Michal Samir povede hereckou dílnou a nebudou chybět ani hudební lahůdky z Prahy – vyhlášená experimentální rapová formace Mutanti hledají východisko a DJ Mardoša, člen slavné kapely Tata Bojs. Multižánrový mezinárodní festival, který z Turnova opět učiní kulturní centrum Libereckého kraje, začíná už ve středu večer v městském divadle milovaným Rádobydivadlem Klapý. Divadelní festival. KC Střelnice a Městské divadlo Turnov. Program přineseme v samostatném článku. Více na www.festival-modry-kocour.cz.

Sobota 24. února
* TURNOVANKA. Posezení při dechovce, hasičárna na Daliměřicích od 16.00 hodin, více na www.turnovanka.cz.
* HASIČSKÝ PLES v Rovensku pod Troskami v sále radnice. Hraje Gradace, vstupné 100 Kč. Pořádá SDH Hrubá Skála.

Středa 28. února
* ZIMNÍ POHÁDKA. Christopher Wheeldon již v adaptaci Alenky v říši divů ukázal, co pro něj znamená pojem baletní scéna 21. století. Převést Shakespearovu Zimní pohádku do nového celovečerního baletního opusu se v odborných kruzích jevilo jako už přespříliš smělý tvůrčí záměr… Předpokládaná délka přenosu: 2 hodiny a 35 minut včetně dvou přestávek. V původním znění bez českých titulků. Přímý přenos baletu. Kino Sféra od 20.15 hodin. Vstupné 250 Kč, operní abonenti 200 Kč.
* PŘÍBĚH TIBETU. Čtyři roky po úspěšném výstavním projektu „V srdci Hedvábné stezky“ se do turnovského muzea opět vrací orientální téma. Zatímco předchozí výstava, či spíše soubor výstav, byla zaměřena na středoasijský kulturní okruh, tentokrát se vydáme až do tajemného Tibetu. Netradičně ve středu 28. února bude zahájena výstava Příběh Tibetu, která byla v roce 2017 instalována v Národním muzeu-Náprstkově muzeu (autorkou výstavy je PhDr. Helena Heroldová, Ph.D.). Původní výstavní koncept však bude rozšířen o další témata a doplněn o nové exponáty. Dějinám i kultuře Tibetu budou propůjčeny oba aktuální výstavní prostory turnovského muzea: výstavní sál v třetím patře a Klenotnice. Ve výstavním sálu si návštěvník bude moci prohlédnout na tři sta exponátů ze sbírek Náprstkova muzea. Tyto předměty pocházejí nejen z oblasti Centrálního Tibetu, ale z rozsáhlého území vlivu tibetské kultury, která zasahovala od himálajského regionu po dnešní Čínu a Mongolsko. Mezi nejvýznamnější patří malba Buddhy z 18. století z Tibetu, portrét vysoce postaveného mnicha pocházející z letního sídla mandžuských císařů dynastie Čching či nádherně zdobená zlacená plastika bohyně Táry. Druhá část výstavního projektu bude instalována v Klenotnici turnovského muzea. Zde si návštěvník bude moci detailně prohlédnout sbírku hliněných reliéfních obětin cchaccha, klášterní tisky s ochrannými motivy, amulety, buddhistické růžence. Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve středu 28. února od 17.00 hodin. Výstava potrvá do 27. května.

Čtvrtek 1. března
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Kavárenský kvíz se pro velký zájem bude konat ve foyer KC. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz, nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. KC Střelnice od 19.00 hodin. Vstup zdarma.

Sobota 3. března
* MEZI NEBEM A ZEMÍ. Spolek divadelních ochotníků v Rovensku pod Troskami vás zve na divadelní představení britské autorky Pam Valentine. Sál radnice, začátek v 19.00 hodin (veřejná generálka 2. 3. ve stejnou dobu). Svižná, vtipná, romantická komedie o tom, jak důležité je mít pro co žít a nepromarnit tak ani jeden okamžik života. Příběh o soužití duchů tragicky zesnulých obyvatel domu, do kterého se přistěhuje mladý sympatický pár, prchající před nesnesitelnou tchýní. K tomu všemu je důležitá spolupráce na trase mezi nebem a zemí za pomoci anděla strážného!

Úterý 6. března
* LAPONSKEM NA LYŽÍCH I PĚŠKY. Multimediální cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové. Zasedací místnost OÚ Loučky od 19.00 hodin.

Pátek 9. března
* 28. SOKOLSKÉ ŠIBŘINKY. Téma: Voda, vodička. Hraje kapela Žízeň, jako host vystoupí Punčocháče. Kromě skvělé rockové hudby a pohodové atmosféry se můžete těšit na domácí koláče, chlebíčky, nakládané hermelíny a utopence. Sokolovna Turnov, Skálova ul., začátek ve 20.00 hodin. Vstupné 120 Kč v předprodeji, 150 Kč na místě. Předprodej vstupenek v Centru pro rodinu Náruč (budova sokolovny) – tel. 606 605 256.
Na sokolské šibřinky navazuje dětský karneval, koná se v sobotu 10. března od 14.00 hodin v sokolovně.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.