ZRUŠENÍ DĚTSKÉHO ODDĚLENÍ V TURNOVSKÉ NEMOCNICI PŘINÁŠÍ RODIČŮM KOMPLIKACE

0

Zrušení dětského oddělení v turnovské Panochově nemocnici může logicky rodičům přinášet problémy. Většina z  oslovených zdejších pediatrů se shoduje na tom, že ke zrušení oddělení nemělo dojít. „Měla tu proběhnout větší analýza hlavně s pohledem do budoucna. V současnosti zažíváme velký nárůst porodnosti, všechna onemocnění nelze řešit ambulantně a obávám se, že kapacita dětského oddělení v liberecké nemocnice stačit nebude. Já sama to už dnes řeším odesláním dětí do nemocnice v Jičíně nebo Mladé Boleslavi,“ uvedla turnovská lékařka Jana Čepková.

Podle další lékařky, která si nepřeje být jmenována, minimálně v jednom případě již došlo k tomu, že i po předchozí domluvě s libereckou nemocnicí tam nebylo dítě hospitalizováno. „Včetně cesty z Turnova to trvalo čtyři hodiny, než bylo dítě se čtyřicetistupňovou horečkou umístěno v nemocnici na specializovaném oddělení. Místo v Liberci, kde asi nebylo místo, rodiče s dítětem nakonec skončili v nemocnici v Jablonci. Dětské oddělení bude vždy ztrátové, patří ale do komplexní péče zdravotnického zařízení,“ uvádí lékařka.

„Nepamatuji se, že bychom v poslední době někoho odmítli přijmout, pokud se ale stane, že máme plno, tak zajistíme hospitalizaci v Jablonci,“ říká Martin Zítka, primář dětského oddělení liberecké nemocnice. Podle něho skutečnost, že praktická lékařka odešle pacienta do nemocnice, nemusí ještě znamenat, že dítě bude hospitalizováno. „Pediatři v Turnově byli zvyklí, že se téměř vždy všechno řešilo přijetím v nemocnici. My ale třeba důvod k hospitalizaci nemusíme vidět. Věřím, že to pro rodiče může být nepříjemné,“ dodává primář s tím, že se také může stát, že v danou chvíli nejsou volná lůžka pro maminky nebo jiný doprovod. Těch je nedostatek a rodiče často nechtějí nechat v nemocnici dítě samotné. Liberecká nemocnice v současnosti na dětském oddělení ročně ošetří na čtyři tisíce pacientů, kapacita je tu 37 lůžek z toho 5 lůžek intenzivní péče a 12 lůžek pro doprovod dětí.

K tématu se také vyjádřil náměstek ředitele turnovské Panochovy nemocnice Martin Hrubý. „Turnovští pediatři nejsou povinni konkrétní situaci konzultovat s naší nemocnicí, mohou dítě rovnou odeslat k hospitalizaci do Liberce. V případě, že dítě je ošetřeno v pediatrické ambulanci Panochovy nemocnice, která funguje nepřetržitě dvacet čtyři hodin sedm dnů v týdnu, a lékař usoudí, že je nutná hospitalizace, je tato vždy dopředu domluvena s nemocnicí v Liberci. Starší děti mohou být po dohodě s rodiči hospitalizovány i přímo v Turnově na chirurgickém nebo interním oddělení,“ přiblížil Hrubý.

Ke zrušení dětského oddělení v turnovské nemocnici došlo v říjnu loňského roku, rozhodla o něm liberecká pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny z důvodu nedostatečného využití. Podle mluvčího pobočky Stanislava Šetiny nelze změny v rozložení zdravotní péče v Libereckém kraji spojovat se zhoršením péče. Naopak má dojít k jejímu zkvalitnění a zefektivnění v podobě lepšího odborného zázemí, přístrojového vybavení i následné péče.

 

(Článek vznikl ve spolupráci s libereckou redakcí deníku MFDnes.)

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.