NOVÉ „CÉTÉČKO“ V TURNOVSKÉ NEMOCNICI

0

„Z menších nemocnic jsme jediní v republice, kde mají cétéčko této úrovně,“ říká primářka radiodiagnostického oddělení turnovské nemocnice Zuzana Marková. Nové CT (computer tomograf) zde bylo uvedeno do provozu 21. srpna.

„Poslední velká modernizace našeho oddělení proběhla v roce 2005. Tehdy k nám byla dodána nová skiagrafie – tzv. nepřímá digitalizace – a nové CT. V praxi to znamenalo, že jsme přestali dělat na filmy a vyvolávat je ve vývojce. Cétéčko bylo na svoji dobu docela moderní, i když samozřejmě na klinikách byly k dispozici přístroje s větším rozlišením,“ přibližuje primářka Marková.

Nový CT přístroj instalovaný letos o prázdninách je srovnatelný s CT přístroji, které jsou umístěny i na odbornějších pracovištích. Oproti původnímu CT umožňuje při samotném vyšetření získat podrobnější informace. Zařízení je také výrazně šetrnější k pacientům, dávka záření je minimální. V liberecké nemocnici najdete CT s ještě o něco větším rozlišením, tady je to ale dáno potřebami specializovaných oddělení. Optimální životnost těchto přístrojů je zhruba osm let.

„Obávám se, že nebýt fúze s krajskou nemocnicí, těžko bychom v Turnově na něco podobného dosáhli a CT by tu patrně vůbec nebylo. Takhle na druhou stranu můžeme i výrazně odlehčit mateřské nemocnici v Liberci, kde jsou čekací lhůty na vyšetření delší,“ vysvětluje Zuzana Marková. V Turnově na novém CT samotné vyšetření trvá daleko kratší dobu než dříve, což umožňuje za stejný čas vyšetřit více pacientů. V prvních dnech jich bylo o něco méně, ale počet se bude postupně navyšovat. „Tady bych ráda požádala veřejnost, především obvodní lékaře, aby vzali toto špičkové zařízení na vědomí a neposílali své pacienty k vyšetření zbytečně mimo region. Oni se pak stejně objeví u nás a jsou z toho zbytečné technické komplikace,“ upozorňuje primářka. Ta především vidí velký posun v kvalitě rozlišení nového přístroje. Třeba v případě závažných onkologických onemocnění dostanou lékaři podrobnější informace o stávajícím stavu onemocnění, a proto se mohou daleko přesněji rozhodnout o dalším léčebném postupu výhodném pro konkrétního pacienta.

„Specializací současného primáře chirurgického oddělení turnovské nemocnice Zdeňka Rambouska je cévní chirurgie. CT vyšetření cév jsme na starém přístroji dělat nemohli, pacienti museli být převezeni do Liberce. Nyní máme přesnou radiodiagnostiku k dispozici přímo tady,“ doplňuje primářka Zuzana Marková jeden z dalších medicínských posunů, který nový přístroj pracovištím turnovské nemocnice umožní.

CO JE TO „CÉTÉČKO“?
Počítačová tomografie (CT) je vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého těla. Využívá rentgenového záření a systému detektorů. Na detektory dopadá záření prošlé vyšetřovanou vrstvou. Nalezené hodnoty přístroj zpracuje až do výsledného obrazu.
Pacient je položen na pohyblivý vyšetřovací stůl, který s ním vjede do prstence CT přístroje, lidově se mu říká „tunel“. Prstenec se pohybuje s přihlédnutím k vyšetřované oblasti. Po celou dobu je pacient v kontaktu s personálem, vyšetření je zcela nebolestivé a podle typu vyšetřované oblasti trvá od 10 do 20 minut.
Turnovské CT nové generace je značky Siemens.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.