V PANOCHOVĚ NEMOCNICI CHYSTAJÍ PŘESUNY CELÝCH ODDĚLENÍ

0

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normální tabulka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;} (aktualizace textu z 31. července)Na počátku června byla poprvé zveřejněna informace, že v turnovské Panochově nemocnici skončí s největší pravděpodobností do konce roku 2008 dětské lůžkové oddělení a možná se sem ze Semil přesune vyhlášená ortopedie. Navíc se hovoří i o posílení, resp. vzniku dalších oddělení. Víme uprostřed léta víc? Na to jsme se zeptali náměstka ředitele Panochovy nemocnice Turnov, MUDr. Martina Hrubého.

* Je z vašeho pohledu již zánik lůžkového dětského oddělení v Turnově definitivní? Mělo by ještě smysl u Všeobecné zdravotní pojišťovny za zachování oddělení bojovat?

Domnívám se, že prakticky vše už k této otázce bylo řečeno v médiích i ve vedení města. Vzhledem k faktu, že problematika dětského oddělení prošla formálně všemi instancemi, kdy se k existenci tohoto oddělení negativně vyslovila jak odborná společnost, tak i komise ministerstva zdravotnictví, a vzhledem k reálně nízké efektivitě oddělení z pohledu počtu hospitalizovaných pacientů, tak prakticky nevidím jakoukoli možnost existenci tohoto oddělení obhájit. Za mnohem důležitější považuji fakt, že bude dále funkční porodnice a novorozenecké oddělení. Zdá se, že najdeme dostatek pediatrů, kteří budou zajišťovat 24hodinovou službu na tomto oddělení a díky tomu bude moci zůstat funkční i ambulance dětské pohotovosti.

 

* Ze Semil jsou slyšet velmi silné hlasy, důrazně žádající zachování ortopedického oddělení v tamní nemocnici… V případě Panochovy nemocnice Turnov se zase hovoří o oddělení jednodenní chirurgie, posílení rehabilitace ad. Můžete být dnes, v polovině prázdnin, již konkrétnější?

V tuto chvíli víme, že bude vypsáno výběrové řízení na zajišťování akutní rehabilitační lůžkové péče pro oblast Liberecko – Semilsko a tato odbornost nám byla předběžně nabídnuta. A my se o ni hodláme ucházet. To znamená, že se přihlásíme do výběrového řízení. Toto oddělení bude mít větší kapacitu, než naše stávající následná rehabilitační péče, a proto plánujeme zřízení této stanice v prostorách současné chirurgie v přízemí. Už byla zahájena rekonstrukce těchto prostor, aby tomuto určení lépe odpovídaly. Následná ošetřovatelská péče se přesune do budovy dětského oddělení. I zde budou nutné stavební úpravy. Nejspíše na ně dojde až na přelomu roku. I tady jsou ale ještě v jednání různé varianty následné péče, nově se například objevuje termín „dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče“. A aby to nebylo všechno, do prostor stávající následné rehabilitační péče v posledním patře hlavní budovy se přesune část chirurgického oddělení. Přesuny jsou to v rámci nemocnice tedy velké a musím podotknout, že se vše ještě může změnit.

 

* V Turnově je možné zaslechnout mezi lidmi „zaručenou informaci“, že když se sem ze Semil přesune ortopedie, omezí to provoz dnešních oddělení. Prý by mohly být dokonce zrušeny některé specializované ambulance…

Mrzí mě to, ale v polovině léta skutečně nemůžeme být v otázce ortopedie konkrétnější. Potvrdit mohu pouze skutečnost, že o tento obor máme v Panochově nemocnici zájem a rádi bychom ho zřídili. Když na to skutečně dojde, rozhodně to nebude mít jakýkoli vliv na spektrum poskytovaných ambulantních  služeb. V tomto směru bych chtěl veřejnost uklidnit. Doufám, že moudřejší budeme po prázdninách.

Aktualizace původního textu:

Podle dnešního vydání MFDnes operace náhrad kyčelních a kolenních kloubů v semilské nemocnici zůstanou. Pražské ústředí Všeobecné zdravotní pojišťovny pověřilo svoji libereckou pobočku uzavřením smlouvy na tyto výkony v dalším období. Oddělení ortopedie patří k prestižním oborům a semilská nemocnice začala jako třetí v České republice operovat kyčelní klouby pacientům šetrnou metodou, která jim umožňuje postavit se do dvou dnů po zákroku na nohy.

Znamená toto rozhodnutí současně, že ortopedické oddělení v Turnově nevznikne? Podle MUDr. Martina Hrubého stále platí, že do právě v těchto dnech vypsaného výběrové řízení na poskytovatele ortopedických služeb v Libereckém kraji se Panochova nemocnice Turnov přihlásí.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.