FÚZE KRAJSKÉ A TURNOVSKÉ NEMOCNICE MÁ PŘINÉST VÝRAZNÉ ÚSPORY

0

Úsporná opatření, která přinesou při společné fúzi Krajské nemocnice Liberec a Panochovy nemocnice Turnov až patnáct miliónů korun ročně, se v žádném případě nedotknou jakkoli provozu zdravotnických oddělení, ani jeho personálu. Vyplynulo to z důkladné analýzy nově sestaveného projektového týmu, který připravuje fúzi obou nemocnic. Takto vysoká úspora v nákladech obou nemocnic je přitom realizovatelná bez propouštění zaměstnanců ve zdravotnické části Panochovy nemocnice v Turnově – tedy lékařů, zdravotních sester, laborantů anebo ošetřovatelů i bez snižování jejich platů.

„Nelze se ale vyhnout propouštění v oblasti technických a administrativních provozů, které budou začleněny z velké části pod provozy přímo v Krajské nemocnici Liberec. Jedná se především o prádelnu, stravovací provoz anebo IT oddělení či mzdovou účtárnu a personální oddělení,“ upřesnil generální ředitel Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Luděk Nečesaný, MBA a doplnil, že tato personální optimalizace uspoří ročně částku okolo 9 milionů korun.

Dalších úspor lze dosáhnout ve společné obchodní politice obou nemocnic při nákupech všeobecného materiálu, specializovaného zdravotnického materiálu anebo léků. „V této rovině předpokládáme úsporu okolo 3 miliónů korun ročně,“ nastínil generální ředitel Nečesaný.

Díky fúzi Krajské nemocnice Liberec a Panochovy nemocnice Turnov bude zajišťována dodávka pacientské a zaměstnanecké stravy přímo Cateringem KNL. Obdobně zajistí prádelna v liberecké nemocnici veškeré dodávky prádla pro turnovskou nemocnici. „Turnovská prádelna by v budoucnu vyžadovala poměrně rozsáhlé finanční prostředky do vybavení a prádelna v liberecké nemocnici má stále ještě volnou kapacitu,“ dodal technický ředitel Krajské nemocnice v Liberci Ing. Jan Rais, MBA . Podobně se podle něho dá efektivně využít kapacita stravovacího provoz KNL a ve stravovacím provozu v Panochově nemocnici zahájit do budoucna přípravu jídel pro komerční sféru, například pro podniky v tamní průmyslové zóně.

Projektový tým připravil také variantu možných úsporných opatření pro Panochovu nemocnici v Turnově v případě, že by fúzi neschválilo některé ze zastupitelstev, jež o ní budou v průběhu září rozhodovat. „Pokud by se pouze realizovala některá námi navržená opatření a nedošlo od ledna příštího roku k fúzi obou zařízení, potom by se úspora mohla pohybovat okolo 9 miliónů korun ročně, a s jistotou by nestačila na zajištění vyrovnaného hospodaření nemocnice, a proto by bylo třeba situaci řešit provozní dotací ze strany města Turnov ve výši 5 až 10 milionů korun,“ upřesnil generální ředitel liberecké nemocnice.

Barbora Silná, tisková mluvčí KNL, barbora.silna@nemlib.cz

(Titulek je dílem redakce TvA)

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.